Ma vitázott az Európai Parlament a tejipari válságról Strasbourgban. Glattfelder Béla európai néppárti képviselő véleménye: "a tejágazat jelenlegi súlyos helyzetéért az Európai Bizottság és a tagállamok kormányai is felelősek, mivel 2008-ban támogatták a tejfeleslegek kialakulásához és az árak összeomlásához vezető kvótaemelést." A döntés az Európai Bizottság 2007 decemberében kiadott téves piaci előrejelzésein alapult. Brüsszel akkor növekvő keresletet és árakat prognosztizált. A következő hónapokban azonban a kereslet visszaesett és jelentős, Magyarországon 10-20%-os árcsökkenés volt tapasztalható. Glattfelder Béla ezért a kvótaemelés 2008. márciusi európai parlamenti vitájában óvatosságra intette az európai döntéshozókat, és elvetette a kvótaemelésre vonatkozó javaslatokat.
A képviselő emlékeztetett arra is, hogy a magyar néppárti delegáció ezt követően a kvótaemelés ellen szavazott, és arra szólította fel a magyar mezőgazdasági minisztert - hiába -, hogy az Agrárminiszterek Tanácsában utasítsa el a kvótaemelést.
"Az Európai Uniónak ezért haladéktalanul vissza kell vonnia a tejtermelés növekedéséhez vezető intézkedéseit" - hangsúlyozta Glattfelder. "Továbbra is ellenezzük a kvóták 2015 utáni végleges eltörlését is. A jelenlegi válság fontos tanulsága, hogy szükség van a tejpiac szabályozására. Enélkül az árak kiszámíthatatlanná válnak. A nagymértékű áringadozás okozta veszteségek elviselhetetlenek az európai tejtermelők számára" .
A képviselő üdvözölte, hogy az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottsága - válság enyhítése érdekében - megszavazta azon indítványát, amely az exporttámogatások összegét 450 millióról 600 millió euróra emelné. Exporttámogatások nélkül a feleslegek egy része az EU belső piacán maradna, amely további árcsökkenéshez vezetne.