fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nem vizsgálhatja a PSZÁF-ot László minisztériuma
2003. augusztus 21., 17:00
Mind szakmai működésében, mind gazdálkodásában független, önálló szervezet, amelynek szakmai munkáját bíróság ítélheti meg, erre vonatkozó kereset esetén. Nincs tehát olyan közigazgatási szerv, amelynek jogszabályi felhatalmazása, hatásköre lenne arra, hogy a PSZÁF szakmai munkáját vizsgálja, értékelje, illetőleg ezzel kapcsolatban bárki felelősségére vonatkozó megállapításokat tegyen - áll a szervezet mai közleményében.

A PSZÁF közleménye a pénzügyminisztériumi vizsgálatról, valamint egyes sajtóhírek cáfolatáról

A Pénzügyminisztérium augusztus 20-án közleményben adta hírül, hogy azonnali hatállyal vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (a továbbiakban: PSZÁF) a K&H bankcsoportnál kialakult helyzetért milyen felelősség terheli. Vizsgálni kívánja továbbá a Pénzügyminisztérium, hogy a PSZÁF vezetése megtett-e mindent a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: KEHI) korábbi jelentésében megállapított, kifogásolt gyakorlat megszűntetése érdekében.
Tekintettel arra, hogy a PSZÁF a mai napig sem írásban, sem szóban semmiféle hivatalos értesítést nem kapott az esetlegesen vele szemben indított vizsgálatok megkezdéséről, ezek esetleges tartalmáról, ezért jelen közleményben kíván reagálni a Pénzügyminisztérium által megfogalmazottakra.
A PSZÁF mindenekelőtt leszögezi, hogy mind szakmai működésében, mind gazdálkodásában független, önálló szervezet, amelynek szakmai munkáját bíróság ítélheti meg, erre vonatkozó kereset esetén. Nincs tehát olyan közigazgatási szerv, amelynek jogszabályi felhatalmazása, hatásköre lenne arra, hogy a PSZÁF szakmai munkáját vizsgálja, értékelje, illetőleg ezzel kapcsolatban bárki felelősségére vonatkozó megállapításokat tegyen. Mindezidáig a K&H bankcsoporttal kapcsolatos ügyekben a pénzügyminiszter csupán összefoglaló tájékoztatást kért a PSZÁF elnökétől, amely tájékoztatást a PSZÁF megadta. A tájékozódás azonban nem értelmezhető a szervezet szakmai munkáját bírálni kívánó vizsgálatként, erre való utalást a pénzügyminiszter a tájékoztatás kérése kapcsán nem tett. A PSZÁF felhívja a figyelmet arra, hogy - mind az a rendőrség nyomozásának eredményeképpen ismert - az adott ügyben bűncselekmény sorozat elkövetésének alapos gyanúja látszik kibontakozni. A bűncselekmények megakadályozásának elmulasztásáért pedig még a bűncselekmények felderítésére felhatalmazott szervezeteket sem szokás elmarasztalni. Tekintettel arra, hogy a PSZÁF nem nyomozó hatóság, hanem szakmai felügyeleti szerv, bűncselekmények megakadályozásának elmulasztásáért nem tehető felelőssé.
A KEHI a PSZÁF-ra vonatkozó vizsgálati jelentését a Kormány 2003. június 4-i ülésén megtárgyalta, és azt a PSZÁF észrevételeinek figyelembevételével - néhány jogszabály értelmezési kérdés továbbgondolása mellett - elfogadta.
Sajnálatos módon egyes sajtó hírekben az az interpretáció jelent meg, mely szerint a Kormány - bármiféle vizsgálat lefolytatása előtt - döntött a PSZÁF elnökének visszahívásáról. Ezzel kapcsolatban a következőkre szükséges rámutatni. Jogállamban ilyen súlyú döntés csak jogszabályban meghatározott eljárás lefolytatása után hozható. A megjelent sajtóhírekből arra lehet következtetni, hogy felróható magatartás miatt történhet a visszahívás kezdeményezése. A PSZÁF elnöke köztisztviselő, így rá is vonatkozik a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény, ennek megfelelően az esetlegesen felróható magatartást csak szabályos fegyelmi eljárás keretében lehetne tisztázni, a fegyelmi tanács döntése ellen munkaügyi bírósághoz lehet fordulni jogorvoslatért, és a bíróság jogerős döntése után lenne kezdeményezhető az Országgyűlés döntése.

Budapest, 2003. 08 21.

Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete


Forrás: www.pszaf.hu