fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A választási programból kormányprogram lesz
2009. szeptember 21., 07:25
Egy esetleges Fidesz-győzelem után a párt választási programjából készül majd el az új kormányprogram. Navracsics Tibor frakcióvezető szerint nem szabad mást mondani a választási kampányban, mint amit kormányon tesznek majd. A mostani kiábrándultságot Gyurcsány Ferenc és az MSZP 2006-os választási hazugságai okozták. A frakcióvezető nem ígéretnek, hanem parancsnak tartja azt, hogy egymillió új munkahelyet kell teremteni az országban tíz év alatt.

- Megszavazná a Fidesz, ha az MSZP a költségvetés elfogadása után kezdeményezné a parlament önfeloszlatását?

- Ez lenne csak az igazi politikai cinizmus a részéről, de az elmúlt időszak eseményeit végiggondolva már ezen sem lepődnék meg. Egy ilyen lépés beleillene az MSZP és az SZDSZ utóbbi időszakban folytatott politizálásába. Ha ezt megtennék, kibújnának a politikai felelősség alól, azt a köztársasági elnökre hárítanák. Álszent és kicsinyes dolog lenne. Nekünk 2007 óta folyamatosan az az álláspontunk, hogy minél rövidebb ez a ciklus, annál jobb, hiszen 1990 óta a lehető legkártékonyabb munkát végezte a két Gyurcsány-kormány és a Bajnai-kabinet. Hogy jövőre április vagy május helyett februárban választunk-e, már nem sokat számít. A hírből azonban úgy tűnik, a szocialista kormány befejezte a neki fontos ügyek elintézését.

- A legfontosabb ezek közül a büdzsé elfogadása lehet. Egy esetleges hatalomváltás után a Fidesz mit tesz majd a költségvetéssel?

- Az utóbbi időszakban már megszokhattuk, hogy a költségvetés csupán egy papírlap, teleírva különféle számokkal. Már 2006-ban egy-két hónap alatt összeomlott, egy szó sem volt igaz belőle. Azt, hogy milyen állapotban lesz a választások időpontjában, még nem lehet tudni. Az eddigi hagyományokat tekintetbe véve azonban egy új vagy módosított, a mi elképzeléseinknek megfelelő büdzsével kell megkezdeni a munkánkat. Szemben az MSZP-vel, minden forrást a gazdasági növekedés beindítására akarunk fordítani. Elsősorban munkahelyteremtésre, a kis- és közepes vállalkozások megsegítésére kell koncentrálni. Ezek azok az alapelemek, amelyekre a későbbiekben családbarát szociálpolitikát építhetünk.

- A szocialisták és a hozzájuk közel álló közírók ezzel szemben viszont azt mondják, önök sem tudnának mást csinálni, mint most Bajnai Gordon kormánya.

- Ezek ugyanazok a politikusok és közírók, akik korábban azt mondták, lehetetlen adócsökkentést végrehajtani, nem lehet semmit sem tenni a munkahelyteremtésért. Bajnai Gordon legutóbbi parlamenti felszólalásában, a diktatúrák logikáját idézve, azt mondta, hogy csak az az út létezik, amelyet ő jelölt ki. A kilencvenes években ezt már eljátszotta Horn Gyula is, neki sem jött be. Mi akkor valós alternatívát, polgári Magyarországot kínáltunk a választóknak. Most is ugyanezt gondoljuk, van más választás - ez pedig a megszorítások helyett a gazdasági növekedés útja.

- Hogy áll a Fidesz-program?

- Rendelkezünk egy középtávú stratégiai programmal, valamint egy, a hosszú távú politikai céljainkat összegző Erős Magyarország című alapprogrammal is. Az európai parlamenti választásokra is készítettünk választási programot. Az országgyűlési választási programra sem kell már sokat várni. Szakpolitikai téziseinket - külügyi, környezetvédelmi, kulturális - konferenciákon tárgyaltuk meg, egyeztettük az adott szakterületek képviselőivel. Ezek a szakpolitikai irányok és a politikai alapvetéseink állnak majd össze választási programmá. Ebből aztán - hogyha a választók többsége felhatalmazza a Fideszt a kormányalakításra - elkészülhet a kormányprogram.

- A választási programokról eddig azt tapasztaltuk, hogy a kormányalakítások után a feledés homályába vesztek. Miért lenne ez most másként?

- A 2006-os kampányban hiába figyelmeztettük a választókat, vigyázzanak, mert az MSZP becsapja őket az ígéreteivel, nem hittek nekünk. A hazugságok, amelyeket a választások után Gyurcsány Ferenc egy zárt körű frakcióülésen ismert be, népszerűbbeknek bizonyultak, mint a mi figyelmeztetésünk. Amikor három éve Gyurcsány szónoklata nyilvánosságra került, a választók arra jutottak, hogy a bizalmukat megvonják a pártoktól. Óriási volt a kiábrándulás a politikából. Nekünk a demokrácia alapját, a bizalmat kell visszaszereznünk. Ezért amit a választási programunkban megfogalmazunk, azt kormányprogramként meg is kell valósítanunk. Meg kell mutatnunk, hogy mi mások vagyunk, mint ők.

- Százhetvenhat egyéni választókerület van az országban. Ebből mennyit kellene megnyerniük, hogy azt már sikerként értékelje?

- A mai parlamenti erőviszonyoknál erősebb országgyűlési többség elérését már jó eredménynek tartanám. Az alapvető cél, hogy a Fidesz alakíthasson kormányt. Ezen felül minden egyes mandátumnak külön fogunk örülni.

- Mit tart most a Fidesz győzelme elleni legnagyobb veszélynek?

- Azt, ha most esetleg reálisnak tűnő, de valójában kissé túlzó vágyakat fogalmazunk meg, ami miatt sokan már most megnyertnek könyvelik el a következő választást.

- Számít valamit, hogy egyelőre nincs az MSZP-nek miniszterelnök-jelöltje? Önök kivel számolnak?

- Annyiban számít, hogy ez sok mindent elárul az MSZP belső állapotáról. Csalódottak, frusztráltak, önmagukkal is meghasonlottak. Nem először vannak hatalmas gondban, amikor miniszterelnököt kellene választaniuk. A tavaszi, botrányos kormányfőjelölésen kívül 2001-2002-ben is azzal küzdöttek a szocialisták, hogy a Németh Miklós-Kovács László-Medgyessy Péter trió­ból kit is jelöljenek. Most is ehhez hasonló vezetési válságot lehet tapasztalni náluk.

- Kizártnak tartja Gyurcsány Ferenc aktivizálódását?

- Látható, hogy kísérleteket tesz arra, hogy visszatérjen a színpadra. Blogbejegyzései azonban unalomba fulladnak, a melegfelvonulásról való kisföldalattis menekülése pedig azt mutatja, hogy a hatalmi gőgje ugyanaz, mint fénykorában, amikor egész utcákat zártak le a fővárosban az Opera körül. Hatalom nincs, de a gőg megmaradt.

- Mire számíthatunk a szocialistáktól, újból egy ígérgetési kampányra?

- Az előjelek alapján a szocialisták részéről erre is fel kell készülnünk. Az MSZP elnöke nemrég azt nyilatkozta valahol, hogy a tizenharmadik havi nyugdíjat valamikor 2011 után elkezdik ismét bevezetni. Ez a gazdaság mostani helyzetében bevállalhatatlan ígéret. Már most látszik, ez nagyon nehéz kampány lesz, az előjelek szempontjából meglehetősen erős negatív kampányra készül az MSZP. Ennek következtében nekünk nagyon fegyelmezetten kell majd dolgoznunk, a kampány során végig bizonyítanunk kell saját támogatóinknak is, hogy érdemesek vagyunk a bizalmukra. Mi a szocialistákkal szemben pozitív jövőképet adunk a választóknak: azt mondjuk, ahhoz, hogy beinduljon a gazdasági növekedés, és tartós is maradjon, tíz év alatt egymillió munkahelyet kell teremtenünk, illetve újrateremtenünk.

- Ez nem puszta ígéret?

- Ahhoz, hogy a gazdasági növekedés meginduljon és tartóssá váljon, ez szükségszerűség. Most ennyien hiányoznak a legális munkaerőpiacról. A fekete-, valamint a szürkegazdaságban dolgoznak, vagy egyáltalán nincs munkájuk. A siker persze nem garantált, a kimenetel rajtunk, mindnyájunkon múlik. Be kell látni, enélkül nem fog menni.

- Egyöntetűnek tűnik a társadalmi igény az elszámoltatásra is.

- Az MSZP már most óriási erőfeszítéseket tesz, hogy a jogállami keretek közötti elszámoltatást terrorként tüntesse fel. Csakhogy ez a folyamat már most elkezdődött, elég csak Zuschlag Jánosra vagy Hunvald Györgyre gondolnunk. A társadalmi státus nem adhat mentességet, s ha valaki bűncselekményt követett el, felelnie kell az igazságszolgáltatás előtt. A politika hitelességének visszaszerzése azon is múlik, hogy az állampolgárok azt látják, a politikusokra is ugyanúgy vonatkoznak a jogszabályok, mint rájuk. Ha valaki közülük bűncselekményt követ el, a bíróságon ezért felelnie kell.

- Úgy tűnik, a Jobbik a következő kampányban az elszámoltatást élesebben fogja követeli mint a Fidesz. Önöket is erőteljesen támadja. A Fidesznek lesz erre válasza?

- Azt látom, hogy a Jobbik egy magát jobboldalinak nevező párt, amely jelen pillanatban jobb viszonyban van az MSZP-vel, mint a Fidesszel. Folyamatosan minket sérteget, támad. Ebből adódóan sokkal kevesebb ideje marad arra, hogy a szocialistákkal tegye ugyanezt. Nekem szegényes a fantáziám az összeesküvés-elméletek gyártásához, nem tudom, hogyan alakultak, kik is állnak a háttérben. Az viszont tény, hogy a párt azt tartja a küldetésének, hogy a Fidesztől szavazókat szakítson le. Márpedig azt is tudjuk, hogy az MSZP-t egyetlen párt, a Fidesz tudja leváltani a hatalomból.

- Egyes közvélemény-kutató cégek azonban az egyértelműen az MSZP-hez és a kormányhoz köthető nyári botrányok után mégis azt mérték: a szocialisták és a kabinet népszerűsége pozitív irányba mozdult el. Erre mi lehet a magyarázat?

- Emlékezetem szerint több ilyen cég is világgá kürtölte már hónapokkal ezelőtt is, hogy az MSZP túl van a mélyponton. Az őszi költségvetési vita azonban ismét bizonyítani fogja, hogy egyedül a Fidesz-KDNP frakciószövetség politizál a választópolgárok érdekeit képviselve a parlamentben.


Svédországi vizit

Csütörtökön a svéd fővárosban, Stockholmban tárgyalt Navracsics Tibor. Fél éven át Svédország tölti be az Európai Unió soros elnöki posztját, 2011-ben pedig Magyarországra hárul ugyanez a szerep. Navracsics elmondása szerint tárgyalt az ottani Miniszterelnöki Hivatal európai uniós elnökségével foglalkozó államtitkárral és a parlament európai ügyek bizottságának elnökével is. A politikai együttműködés került szóba a jobboldali koalíció legnagyobb kormánypártja, a Mérsékelt Párt képviselőivel tartott megbeszélésen.

(Pindroch Tamás, Magyar Hírlap)