Az ukrán Den újságnak nyilatkozó Andry Veselovsky bízik abban, hogy Ukrajna a jövő évi elnöki választások kimenetelétől függetlenül beadja a felvételi kérelmét. Kiegészítve az uniós ukrán nagykövet szavait, az ukrajnai EU-misszió helyettes-vezetője, Vasyl Filipchuk kijelentése is alátámasztotta a reményeket: "Meg vagyok győződve arról, hogy amennyiben az EU az utóbbi 20-30 esztendő alatt kialakított normái alapján bírálná el kérelmünket, válasza - bár számos feltétel mellett, de - pozitív lenne."
Keleti szomszédunk csatlakozásáról megoszlanak a tagállami vélemények: Németország, és az Európai Bizottság is ellenzi, sőt még az Ukrajnával szimpatizáló brit EP-képviselő, Charles Tannock is szkeptikus a bővítést illetően, Ukrajnának ugyanakkor mégis van némi oka a bizakodásra. Ugyanis a helyi, csatlakozást támogató politikusok nagy lehetőséget látnak a magyart követő lengyel elnökségben, mivel az ország egészen az utóbbi időkig teljes mellszélességgel támogatta Ukrajna csatlakozását. Számításaik szerint egy esetleges tavaszi felvételi kérelem éppen 2011-re, a lengyel elnökség idejére kerülne a Bizottság tagjai elé.
Az Európai Szomszédság Politika kiemelt partnereként, illetve a gázvitának is köszönhetően az Unió nagy figyelmet szentel az egykori szovjet tagországának. Az Unióhoz közeledő további lépéseket minden bizonnyal a krími térségben erős befolyással rendelkező Oroszország is érdeklődve figyelné. Az, hogy az ukrán közhangulat miként ítélné meg országa Unióhoz való további közeledését, nagymértékben függ az UEFA novemberi döntésétől is. Amennyiben az Europai Labdarugó Szövetség megfosztja Ukrajnát a 2012-es futball Európa-bajnokság társrendezői jogától, feltehetően erőteljesen csökkenne az ukránok Európa iránt érzett szimpátiája.