FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Tűkanyarok a koppenhágai úton
|
|
Kevesebb, mint 80 nap van hátra a koppenhágai csúcsig, ám a tárgyalások nem olyan ütemben haladnak, ahogy azt mindannyian várnánk. Az Unió pedálozik, az USA fékez, a fejlődő országok lánca pedig állandóan akadozik. A héten két nagyszabású nemzetközi találkozó is esélyt adhat a továbblépésre. |
|
Létrehozva: 2009. szeptember 21., 13:20 |
Az elkövetkező egy hét a klímatárgyalások egyik fontos állomása lesz. Ma kezdődik New Yorkban az ENSZ éves Közgyűlése, ahol kedden és szerdán elsődleges napirendi pont lesz a klímaváltozás tematikája. A tárgyalások majd Pittsburgh-ben, a G20-as csúcson folytatódnak csütörtökön és pénteken.
A találkozókon kiemelkedő szerep jut majd az Unió soros elnökségét betöltő Svédországnak. Fredrik Reinfeldt, svéd miniszterelnök, mind Svédország mind pedig az Unió képviseletét látja majd el. Lars-Erik Liljelund, a svéd elnökség klímaügyi felelőse és a miniszterelnök tanácsadója elmondta, hogy "egyik találkozón sem várható, hogy megoldódjon a klímaváltozás problémája, viszont ezek politikai injekcióként szolgálva felpörgethetik a tárgyalásokat". Véleménye szerint a koppenhágai klímakonferencia sikerességét csak a bangkoki csúcs (szeptember 28-október 9) után lehet megjósolni.
A fejlettek pénztárcájától függ?
Svédország láthatólag mindent elkövet, hogy "zöld diplomáciáját" alkalmazva sikerre vigye a koppenhágai csúcsot decemberben. Ám a tárgyalások igen csak nehézkesen lépnek egyről a kettőre. Egyik sarkalatos pont a fejlődő országoknak adandó támogatások mértéke. A szegény országok egyre jobban kopogtatnak a gazdagok ajtaján, felhívva a figyelmüket arra, hogy kötelességük támogatni az ő "zöldebbé válásukat", hiszen valójában a gazdagok felelősek a kibocsátások nagy százalékáért.
A pénzügyi javaslatok Pittsburgben várhatók a héten, ám a Bizottság-ösztönzésképpen- már a múlt hét óta nyílt lapokkal játszik. Az Unió hajlandó évente 22 milliárd dollár segélyt nyújtani a szegény országoknak, valamint várja, hogy a többi állam is tegye meg nagylelkű ajánlatát. Mindazonáltal a fejlő országokkal való tárgyalásokat az is nehezíti, hogy sok ország- többek közt Dél-Afrika- nem hajlandó aláírni semmifajta megegyezést, ami gazdaságát a jövőben visszavetheti.
Az USA túl elfoglalt
A tárgyalások másik érzékeny pontja az Egyesült Államok, ugyanis a Szenátus tevékenységét jelenleg nagyon leköti az egészségügyi reform, ezért a klímaügyi törvényhozást 2010-re kívánják elhalasztani. Így tehát kétséges, hogy az USA előáll konkrét javaslattal és intézkedésekkel Koppenhágában, valamint a helyzetet az is súlyosbítja, hogy a tengerentúliak nem kívánnak mélyen együttműködni a klímaváltozás elleni harcban, inkább saját szabályaikra építenék a klímaügyet. Tehát hiába hirdeti Reinfeldt a közös teherviselést, a számlába egyelőre nagyon kevesen hajlandóak pénzt bedobni.
A jövő generáció lehet a kulcs?
És amíg a felnőttek vitatkoznak, addig a gyerekek konstruktívan szórakoznak. A hétvégén érkezett második állomásához az Európai Bizottság és az MTV Networks International által júliusban elindított kampánysorozat, a "Play to stop - Europe for Climate", amelynek célja, hogy felhívja a fiatalok figyelmét az éghajlatváltozás veszélyeire, és egyúttal mozgósítsa őket a decemberben, Koppenhágában tartandó klímakonferencia előtt. 11 tagállam számos rendezvénnyel csatlakozott a kampányhoz. Stockholmban, Budapesten és Koppenhágában rendeznek koncerteket, valamint a kampány interaktív weboldalán pedig bárki elmondhatja a véleményét a témában.
Az esemény alkalmából szombaton Budapestre érkezett Margot Wallström, a Bizottság alelnöke és a kommunikációért felelős biztosa, aki a koradélutáni órában fiatalokkal beszélgetett a környezetvédelemről. A fórumon az EurActiv riporterének elmondta, hogy rendkívül fontos az Unió "egy hangon szólaljon meg" Koppenhágában és előtte is.
Új tudományos alapra van szükség
Hozzátette, hogy bár a tárgyalások nagyon lassan és sokszor eredménytelenül haladnak, bízik Koppenhága sikerében. Mindazonáltal kiemelte, hogy a decemberi konferencia nem sakk-matt a tárgyalások hosszú folyamata, így ha nem jön létre egyöntetű megegyezés, akkor is tovább kell folytatnunk a klímaváltozás elleni harcot.
Arra a kérdésre, hogy miként reagál az Unió azokra a kritikákra, amelyek veszélyesnek és tudományosan nem megalapozottnak tartják az uniós klímapolitikát azt válaszolta, hogy azok a számok, amiket az Unió most hirdet, a tudomány egy korábbi állását tükrözik. És mivel a tudomány tévedett a klímaváltozás időbeli mértékével kapcsolatban, a számokat is új tudományos alapokra kell helyezni, de ez nem megy egyik napról a másikra.
Az egész napos programot az esti koncert zárta, amelyen a brit Editors lépett fel. Az est házigazdája Johann Wald, az MTV egyik tévébemondója volt, de Margot Wallström is színpadra lépett, hogy nagyobb közönségnek is elmondja: fogmosáskor ne folyassuk fölöslegesen a csapot. Majd a háttérben együtt élvezte a zenét a fiatalokkal és népszerüsítette a környezetvédelmet.
Az eddigi eredmények tehát felvetik a kérdést, hogy vajon hogyan vesszük a tűkanyarokat a Koppenhága felé vezető úton. Talán túl nagy jelentőséget tulajdonítunk egyetlen konferenciának, és ezzel magasabb körökben tisztában vannak a politikusok, ezért valószínűleg már szorgalmasan dolgoznak egy poszt-koppenhágai B-terven, amelyben az EU még mindig pedálozik, az USA nem fékez, a fejlődő országok pedig egységes, olajozott láncba szedik magukat.