Tóth Gábor (Fidesz) elmondta, hogy a gondok néhány éve egy verekedés nyomán kezdtek sűrűsödni, az ellenségeskedés szinte mindennapossá vált a 4 ezres lélekszámú faluban 10 százalékos arányt kitevő romák és a nem cigány helybéliek között. Ezért indította el az önkormányzat a bagi modellként kialakított programot, amely a közbiztonság megerősítését, munkahelyek teremtését és a cigány gyerekek tanulásának elősegítését foglalja magában.
Az önkormányzat saját forrásból 20 millió forintos ráfordítással a közterületeken összesen 11 térfigyelő kamerát szereltetett fel és indokolt esetben a gödöllői rendőrkapitányság emberei perceken belül a helyszínen teremnek. Ennek eredményeként javult a közbiztonság, kevesebb a kisebb-nagyobb lopás, betörés, a törvény visszatartó ereje jobban érvényesül - állítja a polgármester.
A bűn visszaszorításával összhangban fokozottan bevonja az önkormányzat közmunkába a többszörösen hátrányos helyzetű lakosokat 40-50 embernek teremtve ezzel kenyérkereseti lehetőséget. A MÁV kertészetével együttműködve további 30-40 embernek a térség vasúti pályája karbantartásánál, a sínek menti parlagfű kaszálásával teremtenek munkaalkalmat. Bag mellett most formálódik egy 40 hektáros ipari park, amely - az önkormányzat és a beruházó közötti megállapodás szerint - helyi cigányoknak is állandó munkát kínál majd, hozzásegítve őket a mélyszegénységből a kitörésre.
Az integrálódás megkönnyítésére a helyi általános iskolában külön két, a roma kultúrában jártas, speciális felkészültségű pedagógus foglakozik a cigány gyerekekkel, hogy a tanulásban lépést tarthassanak jobb családi hátterű társaikkal. Az önkormányzat a rászoruló kisdiákokat a tanulási költségekhez a hozzájárulással, tankönyvvásárlással, indokolt esetben ingyenes iskolai étkeztetéssel is segíti. Öt gyerek gimnáziumi továbbtanulását is támogatja. Mindez kedvező fogadtatásra talált a roma közösségben - mondta Tóth Gábor.