A találkozó sikerrel zárult és örülök neki, hogy sikerült olyan kérdésekben is előrelépést elérnünk, mint a letelepítés és a kíséret nélküli kiskorúak ügye" - összegezte az eredményeket a tanácsülést vezető Tobias Billström, Svédország bevándorlás- és menekültügyi minisztere.
A Bizottság által javasolt letelepítési program célja a tagállamok közötti politikai és gyakorlati együttműködés kialakítása annak érdekében, hogy megteremtsék a menekültek tartós védelmének megfelelő feltételeit. A letelepítés a menekültek olyan országba való átszállítását jelenti, ahol tartós védelmet kaphatnak, hiszen az első menedék országban sokszor csak ideiglenesen részesülnek védelemben.
"A közös uniós letelepítési program szolidaritásunk kifejezésének kézzelfogható eszköze. Nagy jelentőséggel bír az egyes emberek számára, sőt, megvalósulása esetén a nagyszámú bevándorlót befogadó országok is végre fellélegezhetnének" - fejtette ki Billström. Hozzátette, hogy több ország már most ígéretet tett menekültek letelepítésére.
Mivel a Közös Európai Menekültügyi Rendszer kiépítésének az EU határain túlmutató vonatkozásai vannak, a Bizottság számos nemzetközi szervezettel, mindenekelőtt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával folytat szoros együttműködést. Ennek jegyében a Bel- és Igazságügyi Tanács tegnapi brüsszeli ülésén António Guterres menekültügyi főbiztos is részt vett.
Franciaország javaslatára a Tanács napirendjére tűzte a külső határok védelmének kérdését a Mediterrán térségben. A vitához a Bizottság által elkészített jelentés szolgáltatott alapot. A miniszterek egyetértettek abban, hogy az említett régióban szükség van a külső határvédelem megerősítésére. E tevékenység koordinálásáért az EU varsói székhelyű ügynöksége, a Frontex felelős.
A Tanács tegnap sokadszorra is hangot adott a Frontex eredményesebb működése iránti igényének, mivel a személyek unión belüli szabad mozgása csak a külső határok megfelelő védelme mellett valósulhat meg zökkenőmentesen. "Az Európai Tanács szintén határozott fellépést sürget a szervezett bűnözés és az illegális emberkereskedelem elleni küzdelem terén" - hangzott el az ülést követő sajtótájékoztatón, utalva arra, hogy a Frontex jelenlegi teljesítménye bizony hagy némi kívánnivalót maga után.
A Tanács megvitatta a szülői vagy felnőtt kíséret nélkül Európába érkező kiskorúak kérdését is. Tobias Billström rámutatott, hogy ez "páratlan kihívások elé állítja az EU-t", mert nem könnyű megállapítani e gyermekek személyazonosságát és életkorát, esetleg felkutatni hozzátartozóikat. A svéd politikus szerint az EU kiemelt feladata, hogy az ide érkező kiskorúak számára a lehető legjobb védelmet biztosítása.
Ennek kapcsán a Stockholm Program megvalósításának, valamint a küldő országokkal való együttműködés jelentőségére hívta fel a figyelmet. Billström továbbá beszámolt róla, hogy a Tanács "szívvel-lélekkel támogatja" a Bizottság azon törekvését, hogy mihamarabb cselekvési tervet dolgozzanak ki a kiskorúak védelme érdekében.
Németország kezdeményezésére általános jellegű vitára került sor az Európai Unió menekültügyi politikájának alapelveiről. A legtöbb felmerülő kérdéshez hasonlóan, ez ügyben is további tárgyalásokat helyeztek kilátásba a Bel- és Igazságügyi Tanács következő, októberben esedékes ülése alkalmával.