A parlament külügyi bizottságának elnöke kifogásolta, hogy a szerb miniszterelnök által a vajdasági magyaroknak felajánlott kettős állampolgárságról a kormány képviselőinek eltérő tartalmú megnyilatkozásai után Medgyessy Péter kormányfő "hallgat, mint a sír".
Németh Zsolt közölte: támogatják az SZDSZ javaslatát, hogy a lengyel-ukrán példa alapján az Ukrajnában és a Szerbiában élő magyarok ingyenesen juthassanak tartós vízumhoz.
Hozzáfűzte: javasolják azt is, hogy a kormány haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a vajdasági magyarok kettős állampolgárságának bevezetésével kapcsolatban.
Ugyanakkor a Fidesz felszólítja a magyar kormányt, hogy indoklásként ne mutogasson az Európai Unióra, hiszen a német, olasz, spanyol, portugál példa is bizonyítja: ott jelenleg is él a kettős állampolgárság gyakorlata.
Németh Zsolt elmondta: Kovács László külügyminisztert arra kérik, hagyjon fel azzal a szociális demagógiával, amely az Orbán-Nastase megállapodás létrejöttekor is tapasztalható volt, vagyis ne riogasson a magyar szociális ellátórendszer összeomlásával.
- A kormánynak nincs joga szembeállítani a határon túl és az anyaországban élő magyarokat - hangsúlyozta a politikus.
Az Orbán-kormány időszakában elfogadott státustörvény megoldotta volna mindazokat a problémákat, amelyekkel most a magyarság, főleg a határokon túl élő magyarság szembesül. A Medgyessy-kabinet azonban kiürítette a jogszabályt - jelentette ki Illés Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője.
A politikus hangsúlyozta: a Fidesz elvárja, hogy a kormány haladéktalanul rendezze a vízumproblémákat.
Illés Zoltán kifogásolta azt is, hogy miközben Szerbiában privatizáció zajlik, a magyar kormány - "teljességgel érthetetlen módon" - nem tesz semmilyen konkrét intézkedést az abban való részvételre.
Az aradi Szabadság-szoborcsoportra vonatkozó kérdésre válaszolva Németh Zsolt elmondta: polgári demokráciákban a kormányok ritkán döntenek esztétikai kérdésekben.
A politikus emlékeztetett: a szoborcsoport az Orbán-kormány ideje alatt szabadult ki az aradi vár pincéjéből, ez pedig a szisztematikus diplomáciai erőfeszítéseknek volt köszönhető. Nem múlt el ugyanis magyar-román kétoldalú tárgyalás úgy, hogy a magyar fél szót ne ejtett volna a szoborcsoportról.
- Kíváncsi lennék arra, miközben közös vadászatán kétezer tőkés récét lemészárolt a román és a magyar miniszterelnök, Medgyessy Péter szerét ejtette-e annak, hogy felvesse a szoborcsoport eredeti helyszínen való felállításának kérdését - fogalmazott Németh Zsolt.
fidesz.hu