fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bizottsági javaslat az európai pénzügyi felügyeletről
2009. szeptember 25., 09:23
Az Európai Bizottság szerdán közzétette az új európai pénzügyi felügyeleti rendszer létrehozásáról szóló javaslatait. A Bizottság reményei szerint a javaslatok még 2010-ben életbe léphetnek, segítséget nyújtva a mostanihoz hasonló pénzügyi válságok megakadályozásában.

A jelenlegi pénzügyi válság rámutatott az EU pénzügyi felügyeleti rendszerének elégtelenségeire, mindenekelőtt arra, hogy a több mint egy évtizede megteremtett egységes piac zavartalan működését továbbra is a felügyelet nemzeti széttagolódása továbbra is nehezíti.

A Bizottság javaslatait az IMF korábbi ügyvezető igazgatója, Jacques de Larosière által elnökölt szakértői csoport ajánlásai alapján dolgozta ki, melyet ezt követően széles körű konzultáció keretében vitatták meg. A tagállamok állam- és kormányfői júniusi csúcstalálkozójukon hagyták jóvá az új felügyeleti rendszer kereteit, és felszólítottak az Európai Bizottságot a szükséges jogszabályok mielőbbi megalkotására.

A bizottsági javaslatok célja az európai pénzügyi ágazat felügyeletének jelentős mértékű megerősítése, a tagállamok közötti együttműködés fokozása, a pénzügyi stabilitás tartós javítása, a rendszerszintű kockázatok kellő időben történő azonosítása és a hatékonyabb közös fellépés biztosítása rendkívüli helyzetekben.

A jogszabályok elfogadásuk esetén létrehozzák az új Európai Rendszerkockázati Testületet (ESRB), amelynek feladata a pénzügyi rendszer egészét fenyegető kockázatok feltárása és a gyors cselekvést igénylő korai figyelmeztetések kiadása. Létrejön továbbá a nemzeti felügyeletek hálózatából álló Pénzügyi Felügyeletek Európai Rendszere (ESFS), melynek feladata, hogy ajánlásokat és figyelmeztetéseket adjon ki a tagállamoknak és az európai felügyeleti hatóságoknak, amelyeknek be kell tartaniuk ezeket, illetve meg kell indokolniuk, ha nem felelnek meg a bennük foglaltaknak. A mikroprudenciális felügyeletet jelenleg ellátó három, tanácsadói jogkörű bizottság helyett három új, bővebb hatáskörű európai felügyeleti hatóságot (Európai Bankfelügyeleti Hatóság, Európai Biztosítási és Foglalkoztatóinyugdíj-felügyeleti Hatóság, Európai Értékpapír-piaci Felügyeleti Hatóság) is felállítanak a banki, biztosítási és foglalkoztatóinyugdíj-ágazatban.

A Bizottság reményei szerint az Európai Parlament és a Tanács gyorsan elfogadja a jogszabály-tervezeteket, így az új rendszer még 2010-ben megkezdheti működését.


José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a globalizált pénzügyi piacok miatt nemcsak európai szintű, de az egész világra kiterjedő felügyeletre is szükség van. Barroso szerint az európai rendszer létrehozása ösztönözheti hasonló kialakítását világszinten, ami mellett az EU szót is fog emelni a pittsburgh-i G20-csúcstalálkozón.

(euvonal.hu)