FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Józsefvárosi örvényben
A józsefvárosiakkal együtt alkotja programját Kocsis Máté, a VIII. kerület fideszes polgármesterjelöltje. A 29 éves, jelenleg alpolgármesterként és frakcióvezetőként dolgozó jogász tősgyökeres józsefvárosi, tisztában van a kihívásokkal. Budapest legszegényebb kerületéből élhető városrészt akar teremteni. Úgy véli, a kerület jövőjének alapja az oktatás fejlesztése, hiszen az iskolázott, szakmával rendelkező ember elkerülheti az életen át tartó munkanélküliséget, a szegénységet, a leszakadást.
Létrehozva: 2009. szeptember 28., 08:31 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 28., 10:26

- A VIII. kerületben sok nyugdíjas és sok cigány ember él. Az idősek elmennek szavazni, de nem jellemző, hogy a fiatal jelölteket és a Fideszt választanák, a romák viszont politikailag nem aktívak. Hogyan tudja őket megszólítani?

- A cigány embereket eddig a kormányzati politika kihasználta, érdemben semmi nem történt a felzárkóztatásukért. Az a tény, hogy kevesen mennek szavazni közülük, véleményem szerint azt üzeni, nem látják ennek értelmét. Bízom benne, hogy ezen, ha nem is azonnal, de évek alatt tudunk változtatni, és közös dolgaink részeseinek fogják magukat érezni. Ami pedig az időseket illeti, az elmúlt hét évben ők is megtapasztalhatták, hogy az MSZP-kormány cserbenhagyta őket. Nekem az a tapasztalatom, hogy nagyon is bíznak a fiatalabbakban, sőt sok támogatóm, segítőm idős ember.

- Az új polgármester hogyan veheti majd fel a harcot a szociális leszakadás ellen?

- Józsefváros Budapest legelesettebb kerülete. Az itt élők háromnegyede havi 57 ezer forintból vagy ez alatti pénzből él. A lakosok tizenhárom százaléka 28 ezer forintot sem visz haza. Iszonyú a szegénység. Ehhez járul az is, hogy a háztartások 43 százalékában egyedülálló ember él. Ez döbbenetesen nagy szám. Nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban 25 százalék részesül. Ők így együttesen szociális értelemben is a legelesettebbek. A józsefvárosiak többsége rá van szorulva a szociális gondoskodásra, ezért a legfontosabb feladat, hogy ennek a színvonalát igyekezzünk megtartani. Meggyőződésem, hogy hosszú távon az iskolázatlanság felszámolása hozhat gyökeres változást. Amíg generációk nőnek fel úgy, hogy iskolázatlanok és szakma nélküliek, az örvény nem szűnik meg.

- Mit lehet tenni az előrelépésért?

- Józsefváros, akár a többi település, csak a saját erejében bízhat. Már ismerjük a Bajnai-kormány jövő évi drasztikus terveit, saját hajunknál fogva kell kihúznunk magunkat az évről évre romló helyzetből. Amióta fideszes többség van a kerületben, aktívan és sikeresen pályázunk uniós forrásokra. A két legjelentősebbet említem: 2008-ban kétmilliárd forintot nyertünk a kerület leghátrányosabb negyedének felzárkóztatására, amelyből foglalkoztatási-képzési programokat tudunk szervezni, iskolát fejleszteni, házakat felújítani. Most van elbírálás alatt a történelmi Belső-Józsefváros fejlesztését célzó pályázatunk. Ebben a válságos időszakban, a kemény munka, a felelős gazdálkodás, a jó tervek hozhatnak előrelépést. A gyermekek jövőjének megalapozása programunk egyik legfontosabb eleme. Minél inkább tanulatlan valaki, annál inkább kerülhet olyan élethelyzetbe, ami a bűnözés felé, betegségbe vagy szegénységbe vezet. Az iskolák megerősítése, felújítása, az új pedagógiai programok beindítása elsődleges cél. Az elmúlt három évben sokat tettünk ezért, de tény, hogy évtizedes elmaradásokat kell behozni.

- Az iskolaszerkezethez is hozzá­nyúltak?

- Inkább úgy fogalmaznék, hogy szemléletet váltottunk, úgy működnek az általános iskoláink, hogy mindenki megtalálja a számítását. Specializációt hajtottunk végre, van informatikai, sport-, zenei és gyógypedagógiai oktatásunk. Tavaly elindítottuk Józsefváros első angol-magyar két tanítási nyelvű általános iskoláját, támogatjuk az óvodások rendszeres tornáztatását, fejlesztettük a tanuszodát, eddig négy vadonatúj sportudvart adtunk át. Ezekben a hetekben nyertünk el két európai uniós támogatást a hátrányos helyzetű gyermekeknek szóló pedagógiai programok lefolytatására, iskolabuszt indítottunk, az iskolázatlanoknak bővítettük a szakképzési lehetőségeket. Nálunk indult először az országban és zajlik ma is a tantervbe épített erőszakmentes iskola és bűnmegelőzési program. Az alapfokú képzésen kívül tehát olyan pluszokat nyújtunk, amelyek segítségével a szülők már előre kijelölhetik gyermekük jövőjét.

- Csakhogy a kormány az oktatási normatívákat is csökkentette.

- Ha csak azt tette volna, de az áfaemeléssel, az adóelvonásokkal félmilliárd mínuszt jelent a lépés az önkormányzatnak. A jövő év nagy feladata lesz a költségvetési egyensúlyozás. Úgy kell a büdzsénket megalapoznunk, hogy ha mi meg is érezzük azokat a központi elvonásokat, amelyeket a kormány most megtesz, a józsefvárosi gyermekek és szü­leik lehetőleg ne vegyenek észre ebből semmit.

- Miből tudják ezt kigazdálkodni?

- Egyelőre csak azt tudom, hosszú napokat fogunk tölteni a költségvetés tervezésével. Eddig is a működési kiadásokat faragtuk le, ezután is ez lesz a feladat.

- Mi erre a recept?

- Kettéválasztottuk a működési és a fejlesztési kiadásainkat. A nagyberuházások folytatódnak. Ezek ugyanis a kerület jövőjét határozzák meg. Három városfejlesztési program folyik, kettő a tervezőasztalon van. Ez a kettő egy-két éven belül elindul. Ha az átfogó városfejlesztést és a programunkat végig tudjuk vinni, van kiút ebből a helyzetből.

- Józsefváros híre nagyon megkopott, a bűnözéssel, a bandákkal, az összedőlő házakkal forrt össze. Hogyan akar ezen változtatni?

- A VIII. kerületben az önkormányzat legfontosabb stratégiai partnere a rendőrség. A rendőrségen kívül igen elfogadott és hatékony az általunk finanszírozott kerületőrség, és tavaly indult, nyugati mintákra, a "szomszédsági rendőrség", amely a Magdolna-negyedben működik, közvetlen napi kapcsolatban a lakossággal. Októbertől járőrszolgálat vigyázza a közterületeket, és a száztizennégy kamerából álló kerületi térfigyelőrendszer is napról napra igazolja, hogy erre nem szabad sajnálni a pénzt. Tavalyelőtt csaknem kétszázmillió forintos fejlesztést hajtottunk végre a rendszeren. Sok szereplő tesz tehát azért, hogy rend legyen a kerületben. Ahhoz pedig, hogy még nagyobb rend legyen, minden eszközt meg kell adni ezeknek a szervezeteknek, hogy erős kézzel tudjanak fellépni a bűnelkövetőkkel szemben. Jövőre szeretnénk a lakótelepeket is bevonni a térfigyelőrendszerbe. A jár­őrszolgálatot és a kerületőrséget is tovább erősítjük.

- Közterületi alkoholfogyasztás, szemetelés, zajongás - ez nagy gondot jelent több kerületben is. Polgármesterként mit tenne ez ellen?

- Csak ismételni tudom, a közbiztonság minden pillérét erősíteni kell. Ami a köztisztaságot illeti, óriá­si lépéseket tettünk az elmúlt években. Három éve még takarítógépe sem volt a kerületnek, ma hat van. Az idén kétszáz utcaseprői állást létesítettünk, naponta hetven utcatakarító dolgozik. Rendbe tettük a kétszáz éves Orczy-parkot, amely ma a legkedveltebb közparkja a józsefváro­siaknak. A parkok felújítását természetesen szeretném folytatni.

- Az MSZP az ugyancsak fiatal Komássy Ákost indítja. Erős ellenfél lehet?

- Furcsállom, hogy Józsefvárost választotta Komássy Ákos, nincs kötődése ugyanis a kerülethez. Úgy tudom, a szocialisták azért választották őt, mert azt várják tőle, hogy talpra állítja az MSZP-t a kerületben. Józsefváros csalódást okoz azoknak, akik csak a karriert keresik itt, rengeteg a nehézség, rengeteg a feladat.