FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Van képük hozzá!
|
|
Régi történet, de felejthetetlen: az első szabadon választott kormány eskütétele zajlott a Parlamentben. Az országlakók többsége érdeklődve, sokuk tán meghatottan várta a pillanatot, az akkor még egyetlen televízió előtt. Vártak, vártak - aztán a műsorvezető az eskü előtt sietve búcsúzott. A közvetítést berekesztették. És átkapcsoltak egy nemzetközi futballmeccsre. Amit persze sokan vártak kíváncsian, de a - nem túlzás - történelmi pillanatot sokkal többen... És a nemzeti érdekről még nem is szóltunk. |
|
Létrehozva: 2009. szeptember 29., 07:31 |
Ez volt az a pillanat, amikor a magyar közszolgálati televízió megszűnt közszolgálatinak lenni - még mielőtt a diktatúra tévéjéből egyáltalán azzá nemesülhetett volna. És azóta sem talált vissza a vélt etalonhoz. Lehet persze, hogy a közt szolgáló médium csak álmainkban létezik vegytisztán, de ott igen. És még inkább azóta, hogy a kereskedelmi tévék-rádiók uralni kezdték a hazai véleménypiacot.
Nem egy nyugati médiakutató megütközött az elmúlt években azon, hogy az MTV egyik legfontosabb véleményformáló műsorát külső cég szállítja, amely természeténél, profitorientált karakterénél fogva nem tudhatja garantálni a legteljesebb elfogulatlanságot. Sokáig lehet vitatkozni azon, hogy a Napkelte miért nem tudott tökéletes politikai kiegyensúlyozottságot mutatni - a baloldal az ellenzéket hibáztatja, amiért évek óta nincs jelen az adásokban, az ellenzék meg éppen a reggeli műsor egyoldalúságát jelöli meg a bojkott okaként -, de bárhogy is van, választásnak nem lehet nekiindulni féloldalas televízióval. Nincs kizárva, hogy a köztévé vezetése emiatt (is) döntött a változtatás mellett, ám az indoklásában csak a financiális okok szerepeltek. És itt jöhet elő a másik hipotézis: nem lehetetlen az sem, hogy az ügyvezető alelnök és stábja fegyverként, zsarolási eszközként vetette be ezt. Vagyis hogy ezzel üzente a nagy kassza őreinek: egyétek meg, amit főztetek. Mert tény, hogy a közszolgálati médium közismert alulfinanszírozottságának egyik oka a rossz törvényi háttér és az ebből eredő tény: a nemzeti kultúrértéket elenyésző mértékben, viszont üveggyöngyöt, gagyit annál bőségesebben kínáló kereskedelmi televíziók verhetetlenek a reklámversenyben.
Az MTV eleve vesztes pozícióban van, a nadrágszíj meghúzása létkérdés. Persze most, hogy mindenkit meglepve lépni mert, a mindenben "jobboldali veszélyt" vizionáló balliberális értelmiség riadót fúj. Pedig ha a köztévé két csatornája éjt nappallá téve a nemzeti ethoszt sugallná, akkor sem tudná kiegyensúlyozni a kereskedelmi adók okozta kárt: azt, hogy lassan a délutáni roma ordítóshow válik mintává. Érték nélkül.
Két évtizede nincs hibátlanul megvalósuló közszolgálat, az MTV az utóbbi években legitim vezető nélkül hányódik, politikai hullámverések között, divatoknak kitéve. És bár még szinte csak pár határozatlan lépést tett a nemzeti értékpreferencia szellemében - lásd honismereti műsorok, megújult hitéleti adások -, az egyoldalúság felkent hívei máris farkast kiáltanak.
A Napkelte profittermelő műhely, sorsa tehát sokakat érint. De ne feledjük, a reggeli műsorfolyam politikai profitképzésre is a legalkalmasabb. Ezért is ránt kardot mellette a köztévé baloldali többségű kuratóriumi elnöksége. Ezért is történhet meg az a képtelenség, hogy "kiegyensúlyozottság" érdekében két jogászcsapat vizsgálja a döntés jogszerűségét - holott csak egynek kellene, de a jognak és a jogot emberivé tevő erkölcsnek is megfelelve.
Jog és erkölcs - ezt lehet a közszolgálati intézmény megújulásának alapja. Ebből legfeljebb csak az egyiknek felel meg például a televíziós sugárzási jogoknak a baloldal politikai érdekei szerint való, határidő előtt történt meghosszabbítása. Az erkölcsnek semmiképp.
Feleljen meg végre annak is az MTV. És a többség érdekeinek.