fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Baloldal nélküli Európa
2009. szeptember 29., 07:37
Összeomlás Németországban, az abszolút parlamenti többség elveszítése Portugáliában - a vasárnapi választások az európai szocialisták visszaszorulásáról tanúskodnak a tőlük balra álló, a válság kezdete óta antikapitalista irányvonalukat erősítő radikálisok javára.

Philippe Braud francia politológus szerint már húsz éve a szociáldemokrácia visszaszorulásának tendenciája figyelhető meg. Egyrészt mindenki, még a jobboldal is szociáldemokrata lett: még Nicolas Sarkozy francia elnök vagy Angela Merkel német kancellár is védelmébe veszi az egészségügyi ellátás általános jellegét, a minimálbért vagy a szociális védőhálót - fejti ki a politológus.

Másrészt egy olyan időszakban, amelyben a globalizáció és a piacgazdaság az uralkodó, furcsa módon a jobboldal tűnik megnyugtatóbbnak. "Baloldal nélküli Európa" címmel jelent meg hétfőn a La Stampa című olasz napilap írása a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) történelmi vereségéről. Ezt súlyos figyelmeztetésként értékelte az európai baloldal számára, amelyet szerinte többek között a jobboldali koalíciókban való részvétele miatt büntetnek.

Portugáliában pedig a szocialistáknak a jobboldali szociáldemokraták felett aratott választási győzelmét mérsékelte, hogy elveszítették abszolút többségüket a parlamentben.

A baloldal, amely immár nem részese a két legnagyobb európai ország - Franciaország és Németország - kormányának, Nagy-Britanniában is rövidesen távozik a hatalomból - jósolta az El País című spanyol napilap, a több mint egy évtizede hatalmon lévő brit munkáspártiakat ugyanis számos bírálat éri a válság kezelése miatt.

Philippe Braud a kis német pártok, így az egykori keletnémet utódpártot is magában foglaló, a társadalmi igazságosság elvében radikális elképzeléseket, valamint pacifista eszméket hirdető Baloldal előretörését annak tudja be, hogy elvesztek a régi fogódzók, mert a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és az SPD a nagykoalícióra lépésük óta már nem polarizálják a társadalmat.

"Ez azonban nem azt jelenti azt, hogy ezeknek a tiltakozó pártoknak nagy jövőjük lenne" - véli Philippe Braud. Szerinte ugyanis ők szintén szavazókat fognak veszíteni, ha más pártokkal kormánykoalícióra lépnek. Ha pedig radikálisok maradnak, akkor marginalizálódnak.

Egyes elemzők szerint egyébként a radikális baloldali pártok, valamint a szintén jó eredményt elérő zöldek előretörése politikájuk átfogalmazására fogja kényszeríteni a szocialistákat, ha nem akarnak sokáig ellenzékben maradni.

José Luis Rodríguez Zapatero szocialista spanyol kormányfő ugyanakkor tagadta, hogy "a konzervatívok vitorláját dagasztó szél" fújna Európában, és az SPD által elszenvedett "korrekciót" a kormányzásban való részvétellel magyarázta, ami miatt a párt nem tudta meghatározni saját politikai identitását és programját.

(MTI)