Alig néhány héttel a koppenhágai találkozó előtt a képviselők véleménye széles skálán mozgott néhány alapvető kérdéssel kapcsolatban, mint például hogy az európai tárgyalási stratégiáról kialakítandó EP-állásfoglalásban mekkora kibocsátás-csökkentést célt javasoljon az EU a fejlett ipari országoknak.
Carl Schlyter, a bizottság alelnöke és a Zöldek képviselője, azt szorgalmazta, hogy legalább 40 százalékos csökkentést kellene a gazdaságilag élenjáró kibocsátóknak vállalniuk annak érdekében, hogy teljesüljenek a korábban, L'Aquilában tett vállalások. Ismeretes, hogy az Egyesült Államokat, Német-, Francia-, Olasz- és Oroszországot, Nagy-Britanniát, Japánt, valamint Kanadát tömörítő G8 júliusban, L'Aquilában megtartott éves találkozóján sikerült "kőbe vésni", hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedése legfeljebb 2 fokig tolerálható az iparosodás előtti szinthez képest.
Schlyter azt is hangsúlyozta: annak érdekében, hogy az EU hitelesen lépjen fel ambiciózus célokért, ahhoz először bizonyítania kell, hogy az eddig tett vállalásait végrehajtotta.
A bizottsági tagok egy másik csoportja - élükön Francoise Grossetete néppárti és Matthias Groote szocialista képviselőkkel - ugyanakkor tart attól, hogy a kötelező vállalásoktól vonakodó fejlődő és fejlett országokat végképp elidegenítené egy "valóságtól elrugaszkodott" célkitűzés. "Álmodozhatunk a végtelenségig egyre magasabb százalékokról, de semmi értelme. Hasznosabb, ha a racionalitás talaján maradunk, és a tagállamok által tavaly már elfogadott 20 százalékos, illetve más országok csatlakozása esetén 30 százalékos kibocsátás-csökkentési vállalással megyünk Koppenhágába" - javasolta Grossetete.
Groote pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen rövid idővel a tárgyalások megkezdése előtt nem engedheti meg magának a szakbizottság, hogy a tagállamok által egyszer már nagy nehezen elfogadott csökkentési célszámokat most bolygatni kezdjen. "Ijesztően szélsőséges nézetkülönbségeket tapasztalok, a klímaváltozás folyamatának tagadásától kezdve a 40 százalékos kibocsátás-csökkentésig. Nincs időnk erre."