ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hagyjuk méltósággal kihalni az óriáspandát?

Chris Packham zoológus, a BBC Springwatch című műsorának házigazdája kisebb vihart kavart egy Radio Times interjú során tett kijelentésével, miszerint a pandákat - a faj megmentésére irányuló igen költséges erőfeszítések helyett - hagyni kellene inkább méltósággal kihalni.
Létrehozva: 2009. október 1., 14:04 | Utoljára frissítve: 2009. október 1., 14:08
nyomtat küld

Packham úgy látja, hogy a természetvédelem emblematikus állata végleg evolúciós zsákutcába jutott, a WWF szerint viszont - akik 1961 óta használják logóként az állatot - igen felelőtlen kijelentésről van szó. Ennyi erővel akár a bálnákról is lemondhatunk már most - válaszolta Packhamnek a világszerte egyik legismertebb természetvédelmi szervezet szakértője.

A BBC zoológus és természetfotós munkatársa, Chris Packham egy néhány napja elhangzott interjúban megkérdőjelezte azoknak a dollármillióknak az értelmét, amelyeket a természetvédők az óriáspanda megmentésére fordítanak. Az angol közszolgálati csatorna műsorvezetője szerint feleslegesen elköltött pénzről van szó, hiszen a csaknem kizárólag bambuszt fogyasztó állatok már mindenképp kihalásra vannak ítélve. A zoológus a Radio Times-nak nyilatkozott arról, hogy úgy látja, a pandák érdekében már nem sokat tehetünk, hiszen a faj evolúciós értelemben zsákutcába jutott, ahonnan már nincs visszaút. "Az óriáspanda sajnos nem elég erős faj: nem a mostoha körülmények miatt, hanem teljesen természetesen módon, 'önhibájából' van kihalásra ítélve" - mondta az interjúban Packham. "Sajnos azonban a WWF polóállatáról van szó, és mivel a pandák nagy és cuki állatok, továbbra is sok pénzt fogunk rájuk feleslegesen költeni."

A pandát a természetvédelem szimbólumaként használó WWF angliai szervezete természetesen nem hagyta szó nélkül a dolgot. Tudományos tanácsadójuk, Mark Wright a WWF UK honlapján olvasható közleményben reagált Packham szavaira: "Egyszerűen botorság, amit Chris mondott. Az óriáspandák életben maradhatnának, feltéve, hogy a jövőben megfelelően nagy életteret - ezzel pedig a fennmaradásukhoz elegendő bambuszt - tudunk biztosítani a számukra. Egyetértünk ugyan vele, hogy a természeti értékek megőrzésére fordítható, de csak korlátozott mértékben rendelkezésre álló összegek elköltése racionális - és éppen ezért igen nehéz - döntéseket igényel, de ennyi erővel akár a bálnákról is lemondhatnánk már most. Chris gondolatmenetét folytatva, a planktonnal táplálkozó tengeri emlősök szintén zsákutcában vannak, hiszen a pandák élőhelyéhez hasonlóan az óceánok élővilága is erősen fenyegetett" - mondta Wright.

A medvefélék (Ursidae) családjába tartozó, Kína közép- és délnyugati bambuszerdeiben őshonos óriáspandák élőhelye egy 2007-es felmérés szerint egyébként növekedett: kínai erdészeti kutatók a pandák eddig ismert természetes élőhelyén, a 220 ezer hektáros Pajsujcsiang rezervátumon túl is találtak pandaürüléket. A legutóbbi, 1999 és 2001 között tartott egyedszámlálás során a pajsujcsiangi rezervátum területén - amely a Kínában található 55 óriáspanda-rezervátum közül a legnagyobb - 103 óriáspandát találtak. Huang Hua-li, a rezervátum igazgatóhelyettese szerint ez a terület bizonyítottan ideális élőhely, hiszen a medvék kedvenc táplálékának számító japán nyílbambuszban gazdag, kedvező ökoszisztémával rendelkezik.

A pandák létét elsősorban természetes élőhelyük folyamatos eltűnése fenyegeti: a bambuszerdők fenntartása alapvető fontosságú a faj fennmaradása szempontjából, hiszen a medvék szinte kizárólag ezzel a növénnyel táplálkoznak. Bár a pandák elsődlegesen növényi étrendet fogyasztanak, tápcsatornájuk mégis "ragadozó" típusú maradt, a cellulózt így nem képesek hatékonyan lebontani. Mivel a növényi táplálékkal emiatt csak kevés energiához és fehérjéhez juthatnak, folyamatosan tele kell legyen a hasuk: egy átlagos óriáspanda naponta 9-14 kilogramm körüli bambuszhajtást eszik meg. Az állatok a bambusz mellett mézet, tojásokat, halat, narancsot és banánt is hajlandóak elfogyasztani, már ha ez elérhető a számukra.

A kínai erdészeti hivatal 2007-es adatai szerint jelenleg körülbelül 1590 panda él természetes élőhelyen (többnyire a szecsuáni hegyekben), további 239 egyedet pedig fogságban nevelnek. Egy másik, az örökítőanyag (DNS) vizsgálatán alapuló 2006-os vizsgálat eredményei is hasonló, ám kicsit magasabb számokat mutatnak: a tanulmány szerint akár 2-3000 panda is élhet a kínai bambuszerdőkben.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések