A mostani voksolás sikere azon múlik, hogy az egykor az MSZP-re szavazók elmennek-e a választásra, s esetleg ma már másként döntenek, s megbíznak-e egy civil jelöltben - mondta el az MNO-nak Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) és a Fidesz közös jelöltje. A politikus rámutatott, hogy míg 2006-ban az MSZP-s Toller Lászlóra még 20 ezren szavaztak, addig a 2009. június 7-i időközi választáson 3500-an, két héttel később pedig már csak 1500-an szavaztak utódjára, a szocialisták mostani vezető politikusára, Tóth Bertalanra. A jobboldali szavazók viszont 2006-hoz képest nagyjából hasonló számban jelentek meg a szavazóurnáknál- tette hozzá.
Talán jelzésértékű és egyben biztató lehet, hogy az EP-választás napján tartott első fordulóban a Fidesz EU-listájára 8400 fő voksolt, míg az időközi választáson rá a civilek jelöltjeként - akit a Fidesz és a KDNP támogat - már 9900-an szavaztak, ami azt mutatja, hogy más pártok szimpatizánsainak is sikerült már megnyerni a bizalmát azzal a lokálpatrióta gondolkodással, amit ő és az általa képviselt szervezet a városi közgyűlésben képvisel. Sajnos a második fordulóban, amely a nyárba nyúlt, már nem vettek részt elegen a voksoláson - tette hozzá.
Kővári az MNO-nak elmondta: sokat gondolkozott azon, vajon tényleg szeretnék-e a választópolgárok, hogy a képviselőjük legyen, azonban sokan bátorították, s a szükséges kopogtatócédulák is gyakorlatilag gyűjtés nélkül összejöttek. Ezt a bizalmat szeretné meghálálni azzal, hogy újra nekivág a küzdelemnek.
Módosító javaslatokkal készül az Országgyűlésbe
A politikus elmondta, hogy a még júniusban tett ígéreteiből egy-két dolog megvalósítását már anélkül is megkezdte, hogy képviselő lenne. Kővári példaként említette, hogy egy veszélyes kereszteződésbe tervezett lámpás gyalogosátkelő novemberre elkészül, valamint a játszóterek felújítása is a pécsi közgyűlés napirendjén szerepel, de több tárgyalást folytattak arról is az illetékesekkel, hogy miképp lehet a Kertváros - hatvanezres városrész - közepén átmenő nagy forgalmú utat kiváltani egy elkerülő úttal.
Arra a kérdésre, miért érdemes egy félévnyi időre elvállalni a képviselőséget, Kővári úgy válaszolt, hogy tervei között szerepel több módosító indítvány benyújtása a parlamentben, mivel a kormány költségvetési javaslatai szerint Pécsnek jövőre 1,9 milliárd forinttal kevesebb jut a szociális ellátások és az oktatási és más közösségi feladatok biztosítására. Kővári szeretné, hogy a jövő évi költségvetésben szerepeljen a körzet életveszélyessé vált iskoláinak felújítására felhasználható támogatás, és létesüljön egy a várost délről elkerülő út. Az Összefogás Pécsért Egyesület és a Fidesz-KDNP jelöltje kijelentette: célja, hogy ahogy a pécsi közgyűlésben, úgy a parlamentben is az ügyek mellé állítsa a képviselőket, a pártpolitikát kicsit háttérbe szorítva.
SZDSZ-es győzelemmel kezdődött a körzet története
A Baranya megyei 3-as körzet Pécs déli részéből és még kilenc faluból áll. 1990-ben az első fordulóban kilenc jelölt indult. Bretter Zoltán, az SZDSZ jelöltje 30,48, dr. Mednyánszky Sándor, az MDF politikusa 18,09, míg dr. Vonyó József szocialista párti jelölt 12,05 százalékot ért el. Ők hárman jutottak be a második fordulóba, ahol az országos tendenciával szemben az SZDSZ jelöltje a voksok 49,49 százalékával győzött, míg az MDF politikusa csupán 36,15 százaléknyi szavazatot kapott. A választást országosan megnyerő MDF-jelölt közel háromezer szavazattal maradt le az akkor ellenzéki szerepbe jutó SZDSZ-étől.
Toller egyeduralma
1994-ben 10 jelölt tudta összegyűjteni az induláshoz szükséges 750 ajánlószelvényt. Az első fordulóban Toller László, az MSZP jelöltje 38,19, Bretter Zoltán, az SZDSZ jelöltje 23,70, Staub Ernő, az MDF politikusa 8,57 százalékot szerzett. A második körben Toller 49,71 százalékot szerzett, míg az SZDSZ-es Bretter 35,41 százalékot. Az MDF csupán 14,88 százalékos arányt ért el.
1998-ban az első fordulóban kilencen indultak. Toller László 38,95, míg Körömi Attila, a Fidesz jelöltje 28,73 százalékot szerzett. Az FKGP és az SZDSZ jelöltje közül a kisgazda politikus szoros versenyben szerezte meg a harmadik helyet, azonban a második fordulóban visszalépett a Fidesz jelöltjének javára. Toller a visszalépések ellenére is viszonylag simán, 53,57:46,43 százalékos arányban győzte le az országosan győztes Fidesz jelöltjét.
2002-ben kilencen szálltak ringbe a mandátum elnyeréséért, azonban Toller már az első fordulóban győzni tudott. Pécs akkori polgármestere 55,34, míg a Fidesz jelöltje 29,56 százalékot ért el. Toller több mint kilencezer szavazattal verte meg Körömi Attilát.
2006-ban Toller tovább növelte előnyét, mivel az első fordulóban 59,07:29,27 százalékos arányban múlta fölül az országgyűlési választáson a Fidesz-KDNP jelöltjét.
Toller László és sofőrje 2006. június 19-én szenvedett súlyos balesetet Tamási és Dombóvár között, a 61-es úton. 2009. február 12-én cselekvőképességet kizáró gondnokság alá került Toller, fellebbezés hiányában ugyanis jogerőssé vált a Szigetvári Városi Bíróság erre irányuló korábbi, elsőfokú határozata, így új választást kellett kiírni a politikus körzetében.
2009 a fordulat éve
A szilárdnak tűnő politikai klíma változását már a pécsi időközi polgármester-választáson is látni lehetett, amikor Páva Zsolt, a Fidesz jelöltje kétharmad-egyharmad arányban győzte le Szili Katalint.
A június 7-én tartott időközi országgyűlési voksoláson Kővári János, a Fidesz jelöltje megszerezte a voksok 63,65 százalékát. Legnagyobb ellenfele, a szocialista Tóth Bertalan be kellett, hogy érje a szavazatok 25,13 százalékával. A Jobbik jelöltje, Palancsa Gábor 7,8, az MDF színeiben induló Szigethy Béla 3,3 százalékos támogatást kapott. A választás az alacsony részvétel miatt érvénytelen volt. Érdekesség, hogy az ugyanezen a napon tartott európai parlamenti választáson a Fidesz 54,11, az MSZP 21,99, a Jobbik 11,40, az MDF 6,36 százalékot ért el. A június 21-i második fordulóban a Fidesz jelöltje 77,33, az MSZP politikusa 16,96 százalékot ért el, azonban a választásra csupán a jogosultak 17,9 százaléka ment el, így most meg kell ismételni a szavazást.