fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Jelentős előrelépés a horvát csatlakozási tárgyalásokon
2009. október 2., 15:29
Mindkét oldalon áttörésként értékelték azt a tényt, hogy Horvátország az Európai Unióval közel egyéves szünet után felújított csatlakozási tárgyalások pénteki brüsszeli fordulóján hat fejezetet megnyitott, ötöt pedig lezárt.

A hirtelen haladás elsősorban annak köszönhető, hogy Horvátország a közelmúltban megegyezett határvitájukban Szlovéniával, amely eddig a vita miatt blokkolta a tárgyalások haladását.

A kétoldalú megállapodás nyomán lehetővé vált, hogy Zágráb jövőre lezárja a tárgyalásokat, és azt követően taggá váljon a jelenleg 27 tagú unióban.

A tárgyalásokon így összesen már 27 fejezetet nyitottak meg, és tizenkettőt le is zártak. Csupán öt olyan téma maradt, amelynek tárgyalását még el sem kezdték.

A most megnyitott fejezetek közé tartozik a mezőgazdaság, az igazságügy, szabadság és biztonság témája, az adózás és az élelmiszerbiztonság.

Carl Bildt, az EU-t jelenleg elnöklő Svédország külügyminisztere a találkozó után tartott sajtótájékoztatón kijelentette: a mostani "áttörés" egyben jelzés az egész régiónak, hogy az unió ajtaja továbbra is nyitva áll az arra megérett nemzetek előtt.

Bildt Olli Rehn bővítési biztossal együtt üdvözölte a Szlovéniával fennállt nézeteltérés rendezését.

Rehn úgy fogalmazott, hogy "ez az európai módja a problémák megoldásának". Úgy vélte, olyan lépésről van szó, amely mindkét fél és az unió számára egyaránt kedvező.

A Pirani-öböl körzetét érintő határvita 1991-es függetlenné válásuk óta terheli a két ország viszonyát. Nemrégiben abban állapodtak meg, hogy nemzetközi bíráskodásra bízzák a döntést.

Gordan Jandrokovic horvát külügyminiszter pénteken hangoztatta, hogy reményeik szerint a tárgyalások most már gyorsan lezárulnak. Kiemelte Zágráb elkötelezettségét valamennyi uniós elvárás teljesítése mellett, beleértve a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel folytatott teljes körű együttműködést is.

A csatlakozási tárgyalások arra irányulnak, hogy a tagságra pályázó ország átvegye az EU joganyagát. Miután az összes témafejezetet sikeresen lezárták, és a csatlakozási szerződésre áldását adta az Európai Parlament is, megkezdődhet a horvát csatlakozás - várhatóan összességében több hónapos - ratifikációs eljárása minden tagállamban.

(MTI)