fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Idegméreg pusztítja a fehér-tói madarakat
2009. október 4., 12:25
Szeged - 25 madárfaj közel 1000 példánya pusztult el a Fehér-tó területén - vélhetően a botulizmus áldozatai lettek. A mocsaras területen a meleg miatt szaporodtak el a baktériumok, amelyek az úgynevezett tavi bénulást okozzák. A beteg, illetve az elpusztult állatok begyűjtését még nem fejezték be.

Körülbelül 1000 madár pusztult el a Fehér-tó területén az elmúlt hetekben: a 17 tóegységből álló természetvédelmi terület kettes számú tóegységén, mintegy 100 hektáron hullanak a szárnyasok.

A madarak pusztulásának oka, hogy a halgazdaság a halakat a vízzel együtt leengedte. A tó gödreiben megmaradt a víz, a terület mocsarassá változott. A szokatlan szeptemberi, csapadékmentes melegben a pocsolyák vize felmelegedett, az oxigénhiányos, szerves anyaggal telítődött vízben pedig elszaporodtak a botulizmust okozó baktériumok. Az ott táplálkozó madarak az úgynevezett tavi bénulásnak lettek az áldozatai.

- Először a lábuk bénul le, aztán a szárnyuk, végül a nyakuk és a nyelőcsövük. Az a példány jár jobban, amelyik már annyira lebénult, hogy nem repül el, de még él. Azt meg tudjuk fogni - magyarázta Bakacsi Gábor, a természetvédelmi őrszolgálat kerületvezetője. Három-négy szakember járja naponta a környéket, begyűjtik a beteg vagy már elpusztult állatokat. A jelenség bármelyik sekélyebb természetes vízben előfordulhat a melegben. Fehértón néhány évente történik hasonló eset, csak nem ősszel, hanem július végén, augusztus elején.

- A múlt hét első felében észleltük a tömeges pusztulást. A meteorológusok által ígért hűvös idő és eső nem következett be, pedig az emelte volna a vízszintet, így csökkent volna a baktériumkoncentráció - magyarázta Tajti László, a természetvédelmi őrszolgálat vezetője. - Hétfő óta a kettes melletti hármas tóegységből enged át vizet a halgazdaság. Abban bízunk, hogy a hígítással megáll a mérgezés - tette hozzá a szakember.

25 madárfaj közel 1000 tetemét találták már meg. A kár összegét pontosan csak hetek múlva tudják megmondani, amikor biztosan vége a fertőzésnek. Eddig a tőkés és csörgő récékből 7-800 egyed pusztult el, vadgazdálkodási értékük egyenként 10 ezer forint. A fokozottan védett gulipánok pénzben kifejezett értéke 250 ezer forint, az eddig elpusztult 20 egyed összesen 5 milliós veszteség. Az 50 ezer forint értékű kanalas récéből már 30 példányt begyűjtöttek - némelyiket élve. Őket, más fajhoz tartozó, még élő társaikkal együtt a Szegedi Vadasparkba szállították.

- Mesterségesen tápláljuk a fertőzött állatokat, és pótoljuk a mérgezés okozta folyadékhiányt. Ez valójában egy nagyon erős idegméreg. A behozott állatok egy része még nálunk is elpusztul, mert bizonyos fokú bénulást már nem lehet visszafordítani - magyarázta Veprik Róbert igazgató.

Az elpusztult madarakat mélyhűtőben archiválják. Az egyedek a madártani egyesület kutatói rendelkezésére állnak, preparátumok készülnek belőlük a múzeumnak, vagy oktatási célból - a többit megsemmisítik.

Előre megtervezett halgazdálkodás

A megfelelő halellátás miatt előre megtervezett ütemben dolgoznak csaknem 2000 hektáros vízterületen a Szegedfish Kft. munkatársai. A fehér-tói kettes számú tóegység vizét a halakkal együtt ennek az ütemtervnek megfelelően engedték le - tudtuk meg Sztanó János igazgatótól. Elmondta: a mellette lévő tóból csak hétfőn kezdték meg átengedni a vizet, mert nem akarták veszélyeztetni a benne lévő halállományt. Javasolták, hogy a Tiszából, az algyői csatornából szivattyúzzanak vizet a leengedett tóba - erre azonban nem volt pénz. Az október közepén esedékes lehalászás miatt merték megengedni a hármas tóegység vizét - a halállomány kockáztatásával.

(delmagyar.hu)