FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
"Velünk az EU többre lenne képes"
|
|
Ahmet Davutoglu török külügyminiszter a brüsszeli European Policy Centre-ben pénteken tartott előadásán elmondta, hogy Törökország azzal számol, hogy 2015-ben csatlakozhat az Európai Unióhoz (EU) - tudósított a Hürriyet című török napilap. |
|
Létrehozva: 2009. október 5., 10:49 | Utoljára frissítve: 2009. október 5., 10:56 |
A külügyminiszter kijelentette, hogy az a céljuk, hogy 2050-re az EU, Törökországot magában foglalva természetesen, globális hatalommá váljon. Davutoglu szerint az EU és Törökország közös történelmen, sorson osztozik, így elkerülhetetlen a két kontinensen átívelő ország uniós csatlakozása.
Törökország 2005-ben kezdte meg hivatalosan is a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val, a 35 tárgyalási fejezetből 11-et nyitottak meg, de közben nyolcat be is fagyasztott az EU, mivel így kívánta megbüntetni a törököket, akik 2006-ban kereskedelmi embargót hirdettek a görögök által lakott, EU-tag Ciprusi Köztársaság ellen. Davutoglu szerint mindenről Dimitrisz Krisztofiasz, a Ciprusi Köztársaság elnöke tehet, aki hátráltatja a megosztott sziget egyesítésének ügyét és kiemelte, hogy nem halogathatják tovább Ciprus helyzetének rendezését.
A török Kissingerként is emlegetett Davutoglu ezek után hozzátette, hogy ők mindent elkövettek és elkövetnek a földközi-tengeri sziget helyzetének mielőbbi megoldása érdekében, amely Törökország EU-csatlakozásának sebességére is nagy hatással lehet. A külügyminiszter emellett elmondta, hogy meglátása szerint Európa előtt kétféle jövőbeli hatalmi pozíció létezik: egy globális és egy kontinentális. Ha az EU globális hatalommá szeretne válni, akkor mindenképpen szüksége van Törökországra. A török külügyminiszter hozzátette, hogy országa évről évre egyre több külképviseletet nyit a világon, Törökországot sokszor kérik fel közvetítőnek egyes országok a vitás kérdések rendezésére. Ezek a lépések is egyre inkább afelé mutatnak, hogy Törökország nagyobb szerepet kezd betölteni a világ hatalmi palettáján.
Davutoglu hangsúlyozta, hogy a török diplomácia által elért sikerek az EU sikerei is lesznek, miután Törökország csatlakozik az Unióhoz. A külügyminiszter végezetül elmondta, hogy Törökország stabilitást hozna az EU számára és nem problémákat.
A legoptimistább, szakértők által végzett becslések szerint Törökország valamikor a 2010-es évek végén csatlakozhat az Unióhoz, de ez az uniós politikai akarattól és Törökország felkészültségétől is nagymértékben függ, és elképzelhető, hogy ez a dátum még jobban kitolódik.