fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Újjá kell építeni a jogállamot
2009. október 5., 14:34
Be kell indítani a gazdaságot, ki kell nőni a válságot - nyilatkozta a Demokratának Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője.

- Bajnai Gordon két héttel ezelőtt, az Országgyűlés őszi ülésszakának nyitányaként azt mondta, rövidesen a világ egyik legerősebb költségvetése lehet a magyar. Van alapja a sikerpropagandának? Önök is látják a fényt az alagút végén?

- Ez a beszéd kísértetiesen hasonlít arra a nyilatkozatra, amelyet Gyurcsány Ferenctől hallottunk a 2006-os választások előtt. A Fidesz már ekkor konkrét számokkal próbálta bemutatni az ország valós helyzetét, mindeközben a szocialisták és a szabad demokraták egymást túllicitálva igyekeztek bizonygatni, hogy milyen jól mennek a dolgok, minket pedig hazugsággal vádoltak. Végül kiderült, hogy nekünk volt igazunk. Most is egy sajátos propagandát hallunk arról, hogy stabilizálódik az ország helyzete, és kifelé jövünk a válságból. Csakhogy eközben a bruttó hazai termék nyolcvan százalékát is meghaladja az államadósság mértéke, ami óriási eladósodottságot jelent. Ráadásul a lakosság helyzete sem könnyű, a mostani költségvetést ugyanis, amelyet az első Bajnai-megszorítócsomagnak is nevezhetünk, már megelőzte öt Gyurcsány-csomag. A kereskedelmi, az egészségügyi vagy a munkanélküliségi adatok is mind azt mutatják, hogy az ország polgárain egyre nagyobb a teher. Amennyiben mégis úgy alakulna, hogy nem romlik tovább a helyzet, az nem a kormány válságkezelő tevékenységének köszönhető, hanem annak, hogy ebből a mélységből már nem nagyon lehet lejjebb zuhanni.

- Orbán Viktor azt mondta, ha Fidesz-kormány alakul jövő tavasszal, új költségvetést alkotnak. Év közben, a választások után mekkora a mozgástér e tekintetben?

- Annak érdekében, hogy megértsük a helyzetet, tekintsünk egy kicsit vissza. 2006-ban, a választások után azért nyúltak a szocialisták a 2005 végén elfogadott költségvetéshez, mert akkor már felfedték azt, amit korábban titkoltak, nevezetesen, hogy annak egyetlen száma sem igaz. Hamis alapokra helyezték például az ötéves adócsökkentés programját. Így aztán 2006 nyarára az adócsökkentésből adóemelés lett és a büdzsé is módosult. 2007-ben, 2008-ban és 2009-ben is hasonló folyamatnak lehettünk tanúi. Mivel a mostani beterjesztett költségvetés rossz, akármilyen kormány alakuljon is jövőre, új büdzsét kell alkotnia, mert ez a jelenlegi tervezet használhatatlan. A Fidesz kormányra kerülése esetén egy új szemléletű költségvetéssel új és sikeresebb irányba kívánja az országot vezetni.

- Készülnek esetleg alternatív költségvetéssel?

- Komplett alternatív költségvetést ezúttal nem nyújtunk be, módosító indítványokat viszont igen. Mivel az elmúlt esztendőkben kiderült, hogy hiába jobb szakmailag a mi javaslatunk, az MSZP és az SZDSZ politikai okokból nem szavazza meg azt, most lényegében felesleges lenne letenni az asztalra egy teljes büdzsét. Módosító indítványainkból, nyilatkozatainkból és az Erős Magyarország programból azonban világossá válhat mindenki számára, hogy mi hová helyeznénk a hangsúlyt. Ilyen például a gazdasági növekedés beindítása, a kis- és középvállalkozások támogatása, hiszen az újonnan létrejövő munkahelyek kétharmadát hazai cégek, kis- és középvállalkozások hozzák létre. Vagyis nemcsak abból a szempontból fontos ezek támogatása, hogy valamilyen társadalompolitikai célnak megfeleljünk, hanem azért is, mert ennek gyakorlati haszna is van: munkahelyek jönnek létre. Az új munkahelyek beindíthatják a gazdaság alvó motorját, ezáltal többletjövedelemhez juthat az állam, amelyből a családtámogatásra és más társadalompolitikai célokra is több fog jutni.

- Korábban azt ígérték, hogy csökkentik az adókat is. Továbbra is ezt tervezik?

- Miért is térnénk el ettől az állásponttól? Úgy gondoljuk, hogy a gazdasági növekedés beindításához ez elengedhetetlen. Egyrészt azért, mert ezáltal kisebb teher lesz a vállalkozásokon, több pénz marad beruházásokra, munkahelyteremtésre, másrészt pedig a szürkegazdaságot is ki kell fehéríteni. Többször elmondtuk: egymillió új vagy újrateremtett munkahelyet szeretnénk. Az újrateremtett munkahelyek közé soroljuk azokat a vállalkozásokat is, amelyek nem bírták az adó- és járulékterheket, ezért átmentek a szürkegazdaságba, illetve a legális és az illegális szféra határán mozognak, így próbálják elkerülni a teljes csődöt. Az adócsökkentés a legjobb módja annak, hogy visszatereljük őket a legális gazdaságba.

- A felvázolt program megvalósítása mennyire függ az ország valós helyzetétől? Hiszen egyelőre csupán a Bajnai-kabinet által közölt adatokat ismerik, nagy kérdés, hogy mit találnak kormányra kerülésük esetén.

- Valóban számítanunk kell meglepetésekre, hiszen már most, a költségvetés vitája előtt is láthatunk ellentmondásokat. A kormány azt kívánja sugallni, hogy ez egy kiegyensúlyozott, biztonságos, takarékos büdzsé. A Valutaalap és az Állami Számvevőszék véleménye azonban nem ezt tükrözi. Ők azt mondják, ez a költségvetés kockázatos. Úgy tűnik, a kiadási oldalt alul-, a bevételi oldalt pedig felülbecsülték. Tehát könnyen borulhat az egész büdzsé, mi pedig olyan helyzetbe kerülhetünk egy sikeres választási szereplés után, hogy sokkal rosszabb adatokkal kell majd szembesülnünk az ország állapotát illetően, mint amiről korábban beszéltek, és amire számítunk.

- Változhat az ország rendbetételére kidolgozott alapkoncepciójuk?

- Nem, az alapkoncepció nem változik. Magyarországon kétféle, gyökeresen eltérő gazdaságfilozófia van. Az egyik az, amelyik már közel húsz-harminc éve a megszorításokban látja a megoldást, és azt mondja, most rossz, de holnap jobb lesz. Valójában azonban sosem lesz jobb. A másik elképzelés a miénk: mi azt mondjuk, be kell indítani a gazdaságot, ki kell nőni a válságot. Ez független attól, hogy milyen számokat találunk. Azt gondolom, mindenki tisztában van azzal, milyen állapotban van a magyar gazdaság. Az emberek nem csodákat várnak tőlünk, hanem azt, hogy hitelesen, tisztességesen végezzük a dolgunkat, és hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a helyzet javításáért, az ország rendbetételéért. Ezt pedig meg tudom, meg tudjuk ígérni.

- Ha már az elvárásokat említette: az egyik leginkább hangsúlyos igény, hogy a rossz döntéseknek, esetleges törvénytelenségeknek legyen felelőse.

- Ha megnézzük az elmúlt hónapok eseményeit, a Zuschlag néven fogalommá vált botrányhalmazt, a Hunvald-ügyet vagy éppen a BKV esetében folyó vizsgálatot, akkor azt látjuk, hogy ahol az igazságszolgáltatás törvénytelenségre bukkan, ott ennek megfelelően jár el. A politikának e tekintetben csak olyan szempontból van szerepe, hogy senkit ne mentesíthessen a pozíciója a felelősségre vonás alól. Legyen szó autószerelőről vagy miniszterről, értelmiségiről vagy kétkezi munkásról, a törvény előtt mindenki egyenlő elbánásban kell hogy részesüljön, ha megsérti a jogszabályokat. Ez a jogállamiság alapja, hogy meg tudjuk védeni azokat, akik becsületesen, tisztességesen élnek. Mi ennek szellemében fogunk dolgozni.

- Hosszú ideje mindenki azt találgatja, mikor lehetnek választások. Egyes pletykák szerint a költségvetés elfogadása után feloszlathatja magát a parlament, s akár már februárban voksolhatunk. Vannak erre utaló jelek?

- Az MSZP mozgása teljesen kiszámíthatatlan. Nem elképzelhetetlen ez a forgatókönyv sem, én viszont azt gondolom, hogy egzisztenciális okokból, ameddig csak lehet, addig kitolja ezt a ciklust a balliberális oldal, hiszen közülük vélhetően sok képviselő nem nyer mandátumot a következő négy esztendőre. Az mindenesetre tény, hogy már elkezdték a kampányt, és aljas támadásoktól sem mentes választási hadjáratra kell felkészülnünk. Tartanunk kell attól, hogy jelöltjeink, politikusaink ellen a legdurvább lejárató kampányt fogják folytatni.

- Az EP-kampány tapasztalatai azt mutatták, hogy nem csupán az MSZP, hanem a jobbik is kritikus lesz a Fidesszel szemben. Erre készülnek válasszal?

- Vannak olyan vádak, kritikák, amelyekre válaszolnunk kell. Azt gondolom azonban, most az a legfontosabb feladat, hogy leváltsuk azt a kormányt, amely ilyen helyzetbe juttatta az országot, az embereket. Ma egyetlen olyan párt van, amelyik a szocialistákkal szemben képes lehet választást nyerni, ez pedig a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség. Ha megkapjuk a választók többségének bizalmát, azonnal munkához kell látnunk. Így tehát nem a más pártok vádjaira adott válaszokkal kell készen állnunk, hanem arra, hogy újjáépítsük az országot.

(Bándy Péter, Demokrata)