FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Nem sok jót hozott a tejtermelőknek a válságtanácskozás
|
|
Húsz uniós tagállam követelése előtt meghajolva az Európai Bizottság kész megvizsgálni a tejpiac közép- vagy hosszú távú újraszabályozásának lehetőségét, ám az agrárminiszterek hétfői informális ülésén az is nyilvánvalóvá vált, hogy mindez nem érintheti a tavalyi állapotfelmérést, így a kvótarendszer eltörlésének megmásítását sem. |
|
Létrehozva: 2009. október 6., 16:31 |
Több ezer európai tejtermelő tüntetett hétfőn Brüsszelben, a Tanács épülete előtt, fokozva a nyomást az EU27-ek mezőgazdasági minisztereire és az Európai Bizottságra annak érdekében, hogy új, az eddiginél hathatósabb intézkedésekkel segítsenek a piaci kereslet visszaesése és a termelői árak zuhanása miatt súlyos válságot átélő tejágazatnak. Bármennyire is furcsa - legalábbis Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos elmondása szerint - az agrártanács tagjai eközben a rövid távú segítség helyett a tejszektort közép- és hosszú távon stabilizálni képes lépésekről egyeztettek. Mégpedig azonnali döntések nélkül, hiszen az informális találkozó nyújtotta keretek nem adnak lehetőséget a döntéshozatalra. Utóbbira a következő agrárminiszteri ülésen, október 19-én kerülhet sor, amikor a Tanács a Bizottság eddigi, a piac stabilizálását célzó javaslatairól hozhatnak döntést.
A hétfői találkozót megelőzően húsz uniós tagállam - köztük Magyarország - közös nyilatkozatban követelte a párbeszéd megkezdését a tejpiac újraszabályozásáról. Mariann Fischer Boel - aki az ülésen a termelői árak fokozatos, jóllehet igen szerény stabilizálódásáról számolt be a minisztereknek - sajtótájékoztatóján közölte: a mintegy 4 órás munkaebéd során széleskörű támogatást kapott a tejpiac jövőbeni újraszabályozására vonatkozó kezdeményezés. A mezőgazdasági biztos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a majdani újraszabályozás nem érintheti a tavaly kötött megállapodást az állapotfelmérésről, amely szentesítette a termelést keretek közé szorító tejkvóta-rendszer 2015-ig bezárólag történő teljes megszüntetését. Fischer Boel nyilvánvalóvá tette, hogy ebben a kérdésben szó sem lehet visszatérésről a régi rendszerhez, amiben több tagállam és a termelők képviselői is reménykednek, miután egyebek mellett a kvótaemelést hibáztatják a termelői árak zuhanásáért.
Fischer Boel ugyanakkor nem árult el semmit arról, hogy a tejpiac újraszabályozása mit foglalna magába. Ennek kimunkálása - mutatott rá - annak a magas szintű szakértői csoportnak a feladata lesz, amely október 13-án tartja első ülését, és amelyet azzal bíztak meg, hogy közép- és hosszú távra terjesszen elő javaslatokat a tejszektor jövőjének biztosítására.
A biztos arról is szólt, hogy a tagállamok egy része nagyobb mozgásteret adna a kormányoknak a pénzügyi boríték rugalmasabb felhasználásában. Fischer Boel ugyanakkor rámutatott, hogy nagyon kicsi a pénzügyi mozgástér, hiszen vagy a tagállamoknak kell több pénzt befizetni a közös kasszába (amitől a pénzügyminiszterek rendszerint idegenkednek), vagy tiszteletben tartják a pénzügyi perspektívában rögzített "plafont", és ebben az esetben valamennyi európai termelő számára csökkentik a közvetlen kifizetéseket. Értesülések szerint az ülésen a német delegáció vetette fel, hogy a zöldség-gyümölcs és a borszektorhoz hasonlóan a tagállamok a tejtermelők számára is nemzeti borítékkal rendelkezhessenek.