ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Új otthonteremtési program kell

Homokvárra építi a kormány a jövő évi költségvetést, ami össze fog omlani. Számos területre nem jut majd pénz, ezért az új kormánynak egy másik büdzsével kell kalkulálnia - mondta a Magyar Hírlapnak Mádi László, a Fidesz parlamenti képviselője. Szerinte a Bajnai-kormánynak nem sikerült visszaszereznie a bizalmat, a hazugságok ma is mindennapos kísérői a kormányzati munkának. Az ellenzéki párt lakáspolitikai műhelyének vezetője megerősítette, hogy hatalomra kerülése esetén a Fidesz új otthonteremtési programot indít.
Létrehozva: 2009. október 16., 14:48 | Utoljára frissítve: 2009. október 19., 07:35
nyomtat küld

- Mi a véleménye a kormány válságkezeléséről?

- Az, hogy nincs. Csak sodródunk az árral. A Bajnai-kormányt egy cél és egy erő mozgatja: mindenekfelett az államháztartási hiány csökkentését tartja szem előtt, valamint a Nemzetközi Valutaalapnak akar szolgaian megfelelni. A kiadások puszta lefaragása pedig visszaveti a keresletet, növeli a munkanélküliséget, és így fokozza a visszaesést. Nincs gazdasági programja a magyar kormánynak, miközben a világ elmegy mellettünk, hiszen számos országban nem sajnálják a pénzt a gazdaságélénkítésre, a kis- és középvállalkozások megerősítésére. Ezek nélkül minden lépés értelmetlen és hiteltelen.

- A Bajnai-kormánynak sikerült visszaszereznie a Medgyessy- és a Gyurcsány-kabinet munkája, kommunikációja miatt elveszett hitelességünket?

- Nem. A kormányfő neve más, de a hazugságokra épülő ténykedés változatlan. Emlékezzünk csak, hogy korábban jogszabályellenesen kirúgták a Központi Statisztikai Hivatal legfelső vezetését, s a 2006-os választási kampányban nem tettek eleget az államháztartási adatok publikálási kötelezettségének. Ma pedig bizalmas levelezés folyik a hivatalok között, amit aztán letagadnak. Az önök lapjában jelent meg egy cikk, amelyben az szerepelt, hogy a Pénzügyminisztérium utasítására a Költségvetési Tanács nem kaphatja meg a Központi Statisztikai Hivatal vagyonadó-bevételről szóló adatait, mert nem egyezik a két szervezet adatsora a várhatóan befolyó összegről. A pénzügyi tárca negyven-ötven milliárd forintos bevételt tervezett, de a minisztérium reakcióiból ítélve a statisztikai hivatal becslései ettől nagyságrendekkel elmaradhatnak. Én egy gazdasági lapban írtam erről, s a szaktárca közleményben cáfolta a cikk alapján tett állításomat. Csakhogy a cáfolat felemás, mert a Magyar Hírlaptól - ha jól tudom - nem kértek helyreigazítást.

- Így van.

- Vagyis akkor a történet igaz. A kormány hiteltelen.

- Nem gondolja, hogy a befektetői bizalom azért némileg mégiscsak visszatért?

- A környező országokkal összevetve nálunk a legmagasabb az országkockázat és az adósságállomány. Hiába alacsony az államháztartási hiány, ez mesterségesen fenntartott állapot, s már az idén sem lesz tartható. A jövő évet pedig homokvárra építik. A 2010-re szóló keretek már tavaszra elfogynak, nem lesz pénz közmunkára, gázártámogatásra, az egészségügyre és az oktatásra.

- Új büdzsé kell?

- Össze fog omlani a jövő évi költségvetés. Még az is elképzelhető, hogy úgy kozmetikázzák majd az idei számokat, hogy a közszférában nem adnak az idén fizetést, hanem áttolják a jövő évre. Minden bizonnyal egy másik büdzsével kell kalkulálnia az új kormánynak.

- Ön a Fidesz lakáspolitikai műhelyének a vezetője. Hogyan látja az otthonteremtés mai helyzetét?

- Úgy, hogy nincs lakáspolitika. Mindent szétvertek, még a saját "gyereküket", a Fészekrakó programot is tönkretették. A szociálpolitikai kedvezményeket eltörölték, holott azok a fiataloknak, a szegényebb embereknek nagy segítségére volt. Amit a lakáspolitika szintjén az állam biztosít a paneltámogatáson túl, az a korábbi elkötelezettségek miatti kötelező kifizetés. A jövő évi költségvetésben 170 milliárd forint jut otthonteremtésre, ez ötvenmilliárddal kevesebb az ideinél.

- Mennyit kellene e területre költeni, s ami nagyon fontos, miből?

- Az unióban a bruttó hazai össztermék egy-másfél százalékát fordítják lakástámogatásra, a Bajnai-kormány 0,65 százaléknyit. Ez kevesebb, mint amit 1999-ben költött az állam. Mindez azonban nem csupán kiadási tétel. Ha lakások épülnek, az nemcsak az építőiparnak kedvez, hanem más ágazatoknak is. Az állam jól jár, mert munkahelyek jönnek létre, a kisvállalkozások lehetőséghez jutnak, s így több az adó- és járulékbevétel. De a kormány nem számol. Fel sem fogja, hogy mit tesz, hiszen korábban sikeres, adófizető építőipari cégeket lehetetlenít el. A dolog drámaisága, hogy e vállalkozásokat nem lehet majd egyik napról a másikra újraéleszteni. A kormánynak nagyobb hangsúlyt kellene helyeznie az uniós pénzek felhasználására is. Az energiatakarékosság és a városrész-rehabilitáció ugyanis kiemelten támogatható a közösségben.

- Négy-öt éve próbálkoztak ezzel.

- De azóta semmi. Program és elképzelés nélkül kormányoznak.

- Most indítanak egy új kamattámogatási rendszert.

- Olyat, hogy a feltételeinek senki nem tud majd megfelelni. Így szinte biztos, hogy a hárommilliárdos keret nem merül ki.

- Mi a Fidesz programja?

- A választási program meghirdetése még korai. Ami biztos, a lakásfelújításnak nagyobb szerepet akarunk adni. Szeretnénk megteremteni annak lehetőségét, hogy az a lakáshiteles, aki nem bírja fizetni a törlesztőrészletet, eladhassa a lakását az önkormányzatnak vagy az államnak, s visszabérelhesse tőle. De azt is indokoltnak tartjuk, hogy aki bérlakásban él, ha akarja, megvehesse vagy résztulajdonos legyen. Senki nem kerülhet utcára, a devizahitelesek problémáját meg kell oldani.

- Ott az etikai kódex...

- Az nem vonatkozik a pénzügyi vállalkozásokra. Vannak jelzálogalapú hitelek, amelyekre az ingatlan a fedezet, és ott is jelentős gondok vannak.

- A Bajnai-kormány nagyobb nyomást gyakorolhatna a bankokra?

- Mindenképpen. Nem tartom normálisnak, hogy a jó adósokkal fizettetik meg a bankok felelőtlen hitelezésük következményének árát, a magasabb kamatfelárat, s nem csökkentik a kamatokat olyan mértékben, mint ahogy az ő forrásköltségeik csökkennek.

- Mi a véleménye a jegybankelnök javaslatáról, hogy szigorítani kell a devizahitelezést?

- Láthatólag lelkiismeret-furdalása van a jegybankelnöknek, hogy korábban miért nem tett érdemben semmit a mostani helyzet megakadályozásáért. De a drasztikus szigor most a válságot csak tovább rontaná, szűkítené az amúgy is befagyott hitelpiacot. Ehelyett a jegybanki alapkamatot kellene csökkenteni, ami a kereskedelmi bankok kamatainak csökkenéséhez vezetne, és a pénzpolitikának a forinthiteleket kellene vonzóvá tennie.

- Sokszor támadják a Fideszt azzal, hogy a támogatott lakáshitellel többen a sokadik lakásukat vették meg befektetési céllal, miközben a kamattámogatás az államnak tetemes teher. Hibáztak?

- Több ingatlan államilag támogatott hitellel lebonyolított megvásárlásával sajnos nem számoltunk. Éppen ezért e kiskapuk bezárásával egyetértünk. Ettől eltekintve a program sikeres volt, amit a statisztika is alátámaszt. Temérdek lakást újítottak fel, s megugrott az új építések száma is. Soha nem épült a rendszerváltás óta annyi bérlakás, mint a mi négy évünk alatt. Egyébként a problémák nem a forinthitelek miatt keletkeztek. Az eladósodás a devizahitelek megugrása miatt következett be. Az MSZP-SZDSZ-es kormányok rossz gazdaságpolitikája és a magas jegybanki alapkamat miatt az emberek a devizahitelekbe menekültek. Azt se felejtsük el, hogy a Fidesz-kormány idején az infláció csökkent, s ha ez a tendencia továbbra is fennmarad, akkor az államnak egyre kevesebb pénzt kellett volna beletennie a rendszerbe kamattámogatás címén. A szocialista kormányok végtelenül káros, hiteltelen politikájának hű mása az, ami a lakáspolitikával történt.

- Önök a vagyonadót eltörölnék. Megfizethető mértékű adót sem tartanak indokoltnak?

- Ennek a bevezetése is végiggondolatlan lépés. Nincs vagyonkataszter. Ráadásul válság idején, amikor nincsenek vevők, problémás a piaci érték meghatározása. Továbbá az Alkotmánybíróság előtt több kereset fekszik, s ahogy a luxusadó, vélhetően ez is el fog vérezni. Amíg ilyen nagy a válság, s az embereket túladóztatják, a vagyonadónak nincs létjogosultsága. Ez megint egy ad hoc jellegű ötletbörze. A kormány nem folytat párbeszédet a szakmai szervezetekkel, íróasztal mögött születnek az elképzelések.

(Csákó Attila, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések