ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Várostervezés és őshonos növények

Először vizsgálták, hogy a városok hogyan változtatják meg eredeti növényvilágukat, hogyan okozzák egyes fajok kihalását. A városokban bekövetkező változások üteme, és a megmaradó növényvilág jól jelzik előre azt, hogy hány faj éli majd túl a jövőben ezeket a változásokat.
Létrehozva: 2009. október 18., 13:42
nyomtat küld

Botanikusok nemzetközi csoportja a világ 22 városában hasonlította össze növényfajok kihalási arányát. Mind Szingapúr, mind pedig New York csupán az eredeti vegetációjának egy tizedével büszkélkedhet ma az Ecology Letters elemzése szerint. Ugyanakkor a szintén amerikai San Diego és a dél-afrikai Durban megőrizte eredeti növényvilágának mintegy kétharmadát.

A városokban bekövetkező változások üteme, és a megmaradó növényvilág jól jelzik előre azt, hogy hány faj éli majd túl a jövőben ezeket a változásokat - állítja a jelentés. Ami bizonyosan megállapítható, ám nem meglepő tény, hogy "a folytonosan mozgó, változó és terebélyesedő városok nagymértékben fenyegetik a globális állat- és növényvilágot" - mondta Dr. Amy Hahs, aki egy, a városok és a természetes környezet viszonyát vizsgáló ausztráliai kutatóközpont (Research Centre for Urban Ecology at the Royal Botanic Gardens) munkatársa. Dr. Hahs és ausztráliai, új-zélandi, szingapúri, brit és amerikai egyetemekről érkezett kollégái azért gyűltek össze, hogy megpróbálják megérteni a folyamat mibenlétét, hogy ezzel hosszútávon megelőzhetővé tegyék azokat.

A kutatók elsőként 22 városból gyűjtöttek adatokat a helyi növényvilágban tapasztalt kedvezőtlen változásokról, majd az érintett városokat három kategóriába csoportosították. Az elsőben azokat a városokat találjuk, ahol az eredeti növényfajokat átalakulása 400 évvel ezelőtt kezdődött. A többnyire európai városok között szerepel Glasgow, Bécs, Zürich és Hongkong is, mely utóbbi városban jelentős átalakulást tapasztaltak a városok megjelenése előtti (az időszámításunk szerinti 1600 körüli) időkhöz képest. A szakértők azokat a városokat is kategorizálták, ahol ugyanez a folyamat a 17. századot követően indult el, még az előtt, hogy bármiféle növényrendszerezést végeztek volna. Az érintett városok között találjuk New Yorkot, Chicago-t, illetve Aucklandet és Szingapúrt is.

A harmadik csoportban azok szerepelnek, ahol az őshonos növényfajok hatalmas területeket foglaltak el a városi területekből, amikor az összeírás készült, ám ahonnan a későbbi idők infrastrukturális fejlesztései kiszorították az eredeti növényvilág jó részét. A csoportban Los Angeles és San Diego képviselik az Újvilágot, Melbourne és Adelaide az Ausztrál kontinenst, míg Fokváros és Durban a Dél-Afrikai Köztársaságot.
Az adatgyűjtés segítségével a kutatók képesek felfedni, hogy a kisebb-nagyobb városok fejlődése, alakulása miként eredményezte fajok kihalását.

A jövő fenyegetései

Az első két csoportba tartozó városoknak messze a legrosszabb a kihalási statisztikája. "Szingapúr és New York őshonos fajai közül mintegy 600 halt ki" - mondja Dr. Hahs. Ugyanakkor az adatok arra is fényt derítenek, hogy azok a városok, amelyek megőrizték a vegetációjuknak mintegy 30%-át, sokkal jobb értékekkel rendelkeznek. Mind San Diego, mind pedig Durban sikerrel őrizte meg eredeti növényvilágának 60%-át, miközben egyenként alig 11 faj kipusztulását okozták. "Az aktuális várostervezési gyakorlat mellett igen nehéz megőrizni az eredeti vegetáció 30%-át a városokban, ugyanakkor innovatív elképzelésekkel meg lehet találni a módját annak, hogy az élővilág sokszínűségét megőrizzük" - magyarázza Dr. Hahs.

Az elemzések a fentiek mellett rámutatnak arra is, hogy a közeli múltban épült városoknak az elkövetkezendő évtizedekben még szembe kell nézniük őshonos fajaik jelentős megcsappanásával. Valószínűleg Melbourne és Adelaide veszíti majd el nagy számban őshonos fajait az előttünk álló 100-150 évben" - osztja meg félelmeit Dr. Hahs. Sőt, mi több, ha nem változtatnak jelentősen az eddigi gyakorlaton, Melbourne 100 év alatt akár a meglévő megközelítőleg 1200 őshonos fajának több mint felét is elveszítheti.
"Ha meg akarjuk őrizni városaink sokszínű növényvilágát, védeni és rehabilitálni kell az őshonos fajok élőhelyeit. Hiszen növények és emberek a városokban is képesek egymás mellett élni. Csupán annyit kell tenni, hogy a növények védelmére hosszú távú befektetésként tekintünk" - zárta szavait Dr.Hahs.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések