fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szlovákia nem bújhat ki
2009. október 19., 18:50
Kizárta hétfőn a svéd külügyminiszter és az Európai Bizottság elnöke azt a lehetőséget, hogy Szlovákiára ne vonatkozzon az Európai Unió reformszerződésének részét képező emberi jogi charta teljes körű teljesítésének kötelezettsége.

Carl Bildt egy magas szintű EU-orosz tanácskozás utáni brüsszeli sajtótájékoztatón - kérdésre - nyilatkozva arra emlékeztetett, hogy Szlovákia már befejezte a szerződés ratifikálásának folyamatát.

José Manuel Durao Barroso pedig az Európa Tanács új főtitkárával, Thorbjorn Jaglanddal közösen tartott sajtótájékoztatóján azt sürgette, hogy a tagállamok ne gördítsenek mesterséges akadályokat a szerződés útjába. Leszögezte: a bizottságnak az az álláspontja, hogy mivel a parlamenti ratifikáció immár minden EU-tagállamban befejeződött, a teljes folyamatot mielőbb le kell zárni.

Burkoltan mindketten értésre adták azt is, hogy nem értenek egyet a cseh elnök felvetésével sem, aki Csehországnak szeretné elérni az említett mentességet. Václav Klaus úgy véli, csak így lehet megakadályozni, hogy a II. világháború után a Benes-dekrétumok alapján Csehszlovákiából kitelepített németek visszakövetelhessék elkobzott vagyonukat.

A szlovák kormány a cseh példára hivatkozva vetette föl mentességi igényét. Különbség viszont a két ország között, hogy míg Pozsony már befejezte a ratifikációt, Prágában Klaus aláírása még hiányzik a dokumentumról.

A kérés teljesítése a Lisszaboni Szerződés utólagos módosítását is jelentené, márpedig erre most nincs készség az unióban - adta értésre Bildt.

Barroso kiemelte: a szerződés növelni fogja az unió képességeit arra, hogy garantálja az alapvető emberi jogok tiszteletben tartását. Jaglanddal együtt méltatta azokat a lépéseket, amelyeket az EU és az Európa Tanács az elmúlt években tett az alapvető jogok ügyének előmozdítása érdekében.

A soros svéd EU-elnökség egyik nagy erőpróbája lehet, hogy a reformszerződés életbe lépéséhez utolsó láncszemként a cseh ratifikáció befejezését is elérje. Barroso szóvivője hétfőn jelezte, hogy az uniós "kormány" bízik az elnökség eltökéltségében és képességében e probléma megoldására.

Egy közelmúltban adott interjúban Klaus maga is elismerte: túlságosan előrehaladt már a Lisszaboni Szerződés ügye ahhoz, hogy meg lehessen állítani elfogadásának folyamatát. Továbbra sem lehet tudni azonban, hogy a túl szoros uniós együttműködést ellenző cseh államfő mikor és milyen feltételekkel írja alá a dokumentumot, és ezzel mikor enged szabad utat a reformoknak, amelyek hiánya több szempontból már nehezíti az unió munkáját.

(MTI)