Warvasovszky Tihamér (MSZP, SZDSZ, Fehérvári Polgárok Egyesülete) elmondta: a képviselők a lakótelepen kialakult helyzetre való tekintettel döntöttek úgy, hogy az önkormányzat kifizeti a fűtést szolgáltató kft. tartozását a gázszolgáltatónak azért, hogy a fűtési rendszer ismét kapjon gázt.
A képviselők felkérték az illetékes közgyűlési bizottságokat, hogy készítsenek elő olyan szerződéseket, amelyekben garanciák biztosítják, hogy hasonló helyzet ne fordulhasson elő. A megállapodásokkal kapcsolatos tárgyalások már kedden megkezdődtek.
Cser-Palkovics András (Fidesz), a rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményező polgári frakció vezetője az ülést követően elmondta: nehéz döntés volt.
A képviselők ugyanis érezték annak a felelősségét, hogy mindent meg kell tenniük a fűtés elindításáért, másrészt pedig közpénz átutalásáról kellett határozniuk egy olyan ügyben, amelyhez az önkormányzatnak jogi értelemben nincs köze, mivel a két szolgáltató és a társasházak közötti szerződéses viszonyról van szó.
Az önkormányzat a vis major alapjából - amely ezzel ki is merült - egyébként csak akkor utalja át a tartozás összegét az E.ON-nak, ha garanciát kap arra, hogy a fűtés haladéktalanul megindul, s a téli hónapokban nem is áll le. Továbbá, ha garanciát kap arra, hogy a kft. a behajtott díjhátralékokból visszafizeti a pénzt.
Az ügyben politikai döntés született azoknak az embereknek az érdekében, akik önhibájukon kívül kerültek a mostani helyzetbe. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a város a jövőben fizetni fog a díjhátralékosok helyett. Az önkormányzatnak ugyanis nincs rá pénze, hogy a társasházak fűtési problémáit megoldja - mondta a képviselő.
Hozzátette: a Vásárhelyi lakótelep ügyében a megállapodás megszületését követően, mindent meg kell tenni a végleges megoldás megtalálása érdekében.
A volt szovjet tiszti lakásokból átalakított öt épületben azért nem kezdődött meg a fűtés, mert az azt biztosító Stopping Hungária Kft. mintegy 7-8 millió forinttal tartozik a rendszer működéséhez gázt szolgáltató E-ON Kft.-nek, amely ezért kikapcsolta a gázt.
A tartozást pedig azért nem fizette ki a fűtési rendszer tulajdonosa, mert az érintett fogyasztók egy része sem fizette meg a számára kiszámlázott összeget, s a mérőórák hibás beépítésére hivatkozva, nem ismeri el a szolgáltató által kimutatott fogyasztást.