fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Csatornaszagú aggodalom
2009. október 21., 07:23
Jogi szempontból aggályosnak nevezte Bajnai Gordon Párizsban az "ellenzéki irányítású" pécsi önkormányzat eljárását, amellyel átvette a város többségi tulajdonában lévő vízközművállalat irányítását a világszerte rossz hírű Suez-csoporttól. Bajnai otrombaságról meg az egész országra nézvést veszélyes precedensteremtésről beszélt, és még azt is hangoztatta, Magyarország nem engedheti meg magának, hogy ez az ügy rossz fényt vessen az ország imázsára. Bajnai ezek után felajánlkozott a Suez Environnement francia vezetőinek: segítene a félreértések elsimításában, már ha van erre hajlandóság, és nem "politikailag motivált" ügyről van szó.

Ennyi labdát egyszerre régen adott fel kormányfő a kritikus sajtónak. A "jogi szempontból aggályos" kifejezés például a miniszterelnök szájából csupán annyit jelent, hogy bakfitty. Gondoljunk a Hajdú-Béttel szerződő libatenyésztők aggályos szerződéseire, otromba becsapásukra, tönkretételükre. Vagy a sukorói kaszinóváros otromba gigaprojektjére, ami jogi szempontból nemcsak aggályos, de hemzseg a korrupció gyanújára okot adó stikliktől is. Az ország jó hírének egyébként azok a Wallis-csoporttal kötött ügyletek sem tesznek jót, amiket azóta ütöttek nyélbe a kormányzati szervek, amióta Bajnai is tagja a kabinetnek. A kormányfőnek éppen Pécs példája miatt nem nagyon kellene finnyáskodnia. Tagadhatatlanul kemény és határozott lépésre szánta el magát a város vezetése, ám nem a saját zsebük közpénzzel való kitömése a céljuk, hanem a kár enyhítése és az önkormányzati vagyon megmentése. Ez valamelyest felmentést ad a franciákkal szembeni barátságtalan lépésre.

A Suez-csoportnak amúgy nincs erkölcsi alapja arra, hogy kifogást emeljen az eljárás módja ellen, nézzenek mélyen bele a saját cégük harmadik világbeli tevékenységének históriájába, és be fogják látni: teljesen érthető, hogy velük szemben ezt a harcmodort választotta Pécs. Egyébként a Suez számára, ha jól tudjuk, Párizsban sem termett babér.

A kormányfő "politikailag motivált" módon azt igyekezett szajkózni párizsi tárgyalópartnereinek, hogy egy ellenzéki irányítású város mutatott ajtót a vízmű kisebbségi francia tulajdonosának, holott pontosan tudta, hogy a pécsi szocialista frakció is támogatta a város fideszes vezetésének döntését. Azért, mert a pártpolitikától függetlenül ők is a város javát akarták szolgálni. Az "ország imázsára esett rossz fényt" pedig nem a pécsiek eljárása kapcsán kellene emlegetnie Bajnainak. Nem árt néha emlékeztetni a kormányfőt: 2006. október 23-án a baloldali kormány sározta be az ország jó hírnevét, amikor agyba-főbe verték rendőrei a külföldi turistákat is, mert véletlenül arra jártak, ahol az ellenzékiek 1956-os forradalmunk 50. évfordulóját merték ünnepelni.

Azon, hogy Bajnai felajánlkozott a Suez multinacionális cégcsoport vezetőinek, hogy szívesen közvetít a felek között, nem csodálkozunk, inkább azon lepődtünk volna meg, ha nem kínálja fel szolgálatait. A miniszterelnök közvetítőnek ajánlgatja magát, miközben pontosan tudja, hogy nincs eszköze a beavatkozásra. Ráadásul az egyik felet lejáratja, leotrombázza, a másikat meg felmagasztalja, hálát rebeg, pislogva azért, hogy hatvanezer munkahelyet teremtettek a franciák Magyarországon. Bajnai és barátai meg a politikájukkal megszüntettek pár százezret. Velük mitévők legyünk? Talán kövessük a pécsi példát, kergessük el a menedzsereket az adóparadicsomokba!

Nagy kár, hogy a közvetítői jutalékról nem esett szó a nyilvánosság előtt. Mert mi más motivációja lehetett a kormányfőnek a hajbókolásra? Ha már így sajnálkozik Bajnai, hogy a közvetítői szerepkörnél többre nem képes, szögezzük le, hogy volna éppen dolga az önkormányzatok alkotmányos törvényességi felügyeletének visszaállítása terén. Ismert, hogy január óta senki nem felügyeli azokat, mert a baloldali-liberális kormány alkotmánysértő módon, a kétharmados önkormányzati törvényre fittyet hányva, egyszerű többséggel regionális szervezetekké alakította a megyei felügyeleteket. Ha nem így történik, előbb-utóbb kiderült volna, hogy versenyeztetés nélkül - gyanítható, hogy törvényt sértve - hosszabbították meg 2030-ig a korábbi szerződést Toller László polgármestersége idején a franciákkal.

Egyébként pedig az önkormányzati tulajdon éppen olyan jogi védelmet élvez az alkotmány szerint, mint az állami. Ha a baloldali kormányok ugyanolyan felelősséggel jártak volna el az állami vagyon védelme érdekében, mint amilyennel most a jó gazdaként viselkedő Pécs, akkor ma nem itt tartana az ország.

Bajnainak a magyarok miniszterelnökeként Pécs mellé kellett volna állnia Párizsban is. És nem csak azért, mert a helyi szocialisták is támogatták Páva Zsolt polgármestert és a Fidesz-frakciót a francia kisebbségi tulajdonosnak a vízműből való kiebrudalásában. Hanem neki is meg kellett volna értenie, át kellett volna éreznie azokat az okokat, amelyek miatt a drasztikus lépésre elszánták magukat a pécsiek.

A francia befektetőnek a szolgáltatások fejlesztésén, a vezetékes ivóvíz árának a csökkentésén kellett volna munkálkodnia. Ehelyett a magasra emelt ivóvíz árán nyert hasznot más városok vízszolgáltató cégeiben való tulajdonszerzésre használta fel.

Amíg Bajnai Párizsban tárgyalt, addig Páva Zsolték áttekintették a cég gazdálkodását. És tegnap különösen nagy értékben elkövetett hűtlen kezelés, sikkasztás és a számviteli fegyelem megsértése, valamint magánokirat-hamisítás gyanúja miatt tették meg a büntetőfeljelentést. Azt, hogy ki volt otromba Pécsett, nem Bajnai, hanem a bíróság fogja eldönteni.

(Torkos Matild, Magyar Nemzet)