FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Győri Enikő Václav Klausról és a Benes-dekrétumokról
|
|
Győri Enikő felszólalása az Európai Parlament plenáris ülésén. |
|
Létrehozva: 2009. október 21., 12:53 | Utoljára frissítve: 2009. október 21., 13:01 |
Egyes hírek szerint sokan arról gondolkodnak, miként lehetne Klaus cseh köztársasági elnök kedvébe járni, vagyis utólag valamiképpen beilleszteni a Benes-dekrétumok sérthetetlenségét a Lisszaboni Szerződésbe. Én nagyon szeretném ettől a jogi nonszensztől, csűréstől-csavarástól megóvni magunkat, több okból is - fogalmazott Győri Enikő felszólalásában.
Az első: Meggyőződésem, hogy ezáltal olyan precedenst teremtenénk, mellyel mostantól bárki visszaélhetne kénye-kedve szerint. Ha valamely közméltóságnak nem tetszik egy aláírt, törvényhozások és népszavazások által megerősített szerződés, talál egy kifogást és zsarolja Európát. Láttuk, a Klaus-féle vonatra immár a szlovák kormány is felkapaszkodna, s ők is elvárnák az Uniótól a Benes-dekrétumok sérthetetlenségének nyilatkozatba foglalását. Biztos, hogy akarunk egy ilyen precedenst teremteni? - tette fel a kérdést a politikus.
A második: hamis az ír példára hivatkozás. Az ír kormány olyan kérdésekben kapott nyilatkozat formájában megerősítést az Unió vezetőitől az elbukott első népszavazás után, melyek egyébként is szerepeltek (illetve a nehezményezett dolgok nem is szerepeltek) a Lisszaboni Szerződésben - jegyezte meg, hozzátéve: az ír kérés tehát összeegyeztethető volt magával a szerződéssel. Klaus elnök kérése azonban, hogy Csehország utólag kapjon mentességet a szerződés szerves részét képező Alapjogi Charta alól, nem ilyen jellegű; az jogi lehetetlenség a szerződés újratárgyalása nélkül.
Végül nem tudom, hányan vannak tisztában azzal, Klaus mire is kívánja rávenni az Uniót, tehát miről is szólnak a Benes-dekrétumok. A 143 dekrétum közül ugyanis tizenhárom olyan, jogilag ma is érvényes dokumentum, amely fenntartja az európai jogrenddel ellenétes kollektív bűnösség elvét. Ezen dekrétumokra hivatkozva telepítettek ki Csehszlovákiából a második világháború után magyarokat és németeket, megfosztva őket állampolgárságuktól, minden joguktól és vagyonuktól. Ha az Unió e témában nyilatkozatot tesz, ezen megalázó és az Unió szellemiségével összeegyeztethetetlen dokumentumokat fogja magasztalni. Ez minden jóérzésű ember és demokrata számára elfogadhatatlan, s nagyon szeretném óva inteni ettől az Unió vezetőit - fejezte be felszólalását a politikus.