FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Mindent kivizsgálunk
A gyanús esetek igazságszolgáltatás felé terelése a következő kormány legfontosabb feladatai közé tartozik majd - nyilatkozta a Demokratának Balsai István országgyűlési képviselő, a Fidesz nemrég kinevezett jogi igazgatója.
Létrehozva: 2009. október 22., 16:49 | Utoljára frissítve: 2009. október 23., 12:54

- A közelmúltban jogi igazgatónak nevezték ki a Fideszben. Ez mit takar?

- Munkatársaimmal nekünk kell jogilag előkészítenünk a reményeink szerint néhány hónapon belül bekövetkező kormányalakítást, kidolgoznunk például a minisztériumi struktúra átalakításával együtt járó jogi lépéseket. Ezen túlmenően Orbán Viktornak jogi szakvéleményeket kell készítenünk, és a feladataink közé tartozik az is, hogy a támadásokkal, valótlan állításokkal szemben megvédjük a Fideszt és a párt elnökét. A szocialisták vélhetően nem fogják majd vissza magukat a kampányban... A közvélemény számára minden bizonnyal a legérdekesebb feladatunk, hogy leltárt kell készítenünk a gyanús ügyekről. A mostani kormányzat gazdaságilag, morálisan és politikailag is olyan mocsárba süllyesztette az országot, ami nem maradhat következmények nélkül. Ezen ügyeknek két nagy csoportja van. Az egyik a korrupciógyanús esetek területe, az állami pénzek elfolyatása, ezeknek azonban csak akkor tudunk teljes egészében utánajárni, ha hozzáférhetünk a minisztériumi dokumentumokhoz. A másik nagy terület pedig a 2006 őszi eseménysorozat, a rendőri brutalitás teljes körű, objektív vizsgálata. Az akkori döntéshozók felelősségre vonása máig nem történt meg, holott az ő szerepük még fontosabb, mint azoké, akik végrehajtották az utasításokat.

- Nem évültek el ezek az ügyek?

- Nem. Súlyos bűncselekmények gyanújáról van szó, a jogtiprás minősített eseteiről, amelyek három év alatt nem évülnek el. Ezért senki ne számítson arra, hogy az idő múlása miatt mentesülhet korábbi tetteinek következményei alól. Egyetlen dologba kapaszkodhatnak néhányan, a mentelmi jogba, nem véletlen, hogy az MSZP-ben ilyen nagy a tülekedés a listás képviselőjelölti pozíciókért. Nyilván sejtik, hogy túl sok egyéni képviselői posztra nincs esélyük, ezért listán szeretnének bejutni az Országgyűlésbe. Abban bíznak, ahogyan most Dávid Ibolyáékat megvédi a mentelmi jog az UD Zrt. kapcsán, úgy ez a következő ciklusban nekik is mentsvárat jelent majd. Ezért is fontos számukra, hogy a Fidesz ne szerezzen kétharmados többséget, a mentelmi jog felfüggesztéséhez ugyanis a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazata kell.

- Milyen korrupciógyanús ügyekre gondolnak?

- Talán sokan megfeledkeztek már a kormányzati negyedről, pedig ennek kapcsán tizenegymilliárd forintot szórtak szét annak ellenére, hogy meg sem valósult az elképzelés. Szerettük volna, ha ezzel tételesen elszámolnak, ám erre nem került sor, mint ahogyan azt sem szavazta meg a balliberális többség, hogy vizsgálóbizottság álljon fel. Úgyhogy a számtalan szakértői és ügyvédi megbízás, tanulmányok és egyéb szerződések részletes vizsgálata a következő ciklusra marad. Ez a projekt az egyik jellemző példája a pénzek kifolyatásának. A székházügyekről sem szabad elfeledkezni, a MAV-székház vagy a Posta-palota eladása kapcsán is felmerül az emberben a hűtlen vagy a hanyag kezelés gyanúja. Persze ahhoz,
hogy ezekről többet mondhassunk, végre meg kell ismernünk minden, ezekkel kapcsolatos dokumentumot. Sok esetben ugyanis semmivel sem tudunk többet, mint a közvélemény, csak a sajtóból értesülünk bizonyos részletekről, és sajnos az eddigi tapasztalatok alapján ez a gyakorlat nem is változik addig, amíg nem lesz kormányváltás. Szerencsére vannak olyan esetek, mint a sukorói ügy, ahol úgy tűnik, az Állami Számvevőszék és az ügyészség vizsgálata elég lesz ahhoz, hogy eltántorítsa a kormányt az eredeti szándékától. Ettől függetlenül felháborítónak tartom, hogy egyesek Las Vegashoz hasonló pénzmosodát akartak, akarnak csinálni Magyarországból. Bár lehet, hogy Sukorón most nem lesz kaszinó, de azt gondolom, a tervükről még nem tettek le. Ez persze csak néhány kiragadott példa, munkatársaim egy hosszú listát állítottak össze, amelynek minden egyes elemét részletesen feldolgozzuk.

- Egyesek már politikai bosszúhadjárat előkészületeiről beszélnek a baloldalon.

- Mint minden rendes országban, itt is ugyanaz a menetrend: a gyanús ügyeket ki kell vizsgálni, és ha törvénytelenség gyanúja merül fel, akkor az igazságszolgáltatás intézményeihez kell fordulni, ahol majd elbírálják, valóban történt-e jogsértés. Ez nem politikai bosszú, ez a jogállam lényege.

- Odaát néhányan másképpen látják...

- Érdekes, hogy pont a baloldalon merül fel, bosszúhadjáratra készülünk... Emlékezhetünk, a Medgyessy-kormány hatalomra kerülése után Keller László vezetésével igazi feljelentésgyár alakult. Több mint száz esetben vizsgálódtak, nem voltak tekintettel semmire, a legemlékezetesebb talán a Millenáris Kht. ügyében a Berkecz Mária ellen folyó koncepciós eljárás, ahol a volt igazgatót még testüregi motozásnak is alávetették. Aztán hiába volt minden igyekezet, sem itt, sem máshol nem találtak semmilyen törvénytelenséget. Most viszont azt tapasztaljuk, hogy hiába vannak még hatalmon a szocialisták, rendre hullanak ki a csontvázak a szekrényből, gondoljunk csak a BKV-s végkielégítési ügyekre, vagy azokra az esetekre, ahol budapesti polgármestereket, sőt teljes frakciókat gyanúsítanak meg ingatlan-adásvételek kapcsán. Az a véleményem, hogy a gyanús esetek igazságszolgáltatás felé terelése a következő kormány legfontosabb feladatai közé tartozik majd.

- Milyen szintig terjednek majd a vizsgálatok? Az önkormányzatok ügyeit is átnézik?

- Természetesen, a budapesti önkormányzatok még mindig jelentős ingatlanvagyonnal rendelkeznek, a főváros jelentős pénzekkel gazdálkodik, úgyhogy ezeket például semmiképpen sem lehet kihagyni. De vidéken is lesz teendő.

- Hány ügyre számítanak?

- Nehéz lenne pontos számot mondani. A sajtó számtalan ügyet feltárt, de az alapos vizsgálat és a jog előtti elszámoltatás elmaradt. Ha csak ezeket a már ismert eseteket megnézzük, szerintem már akkor százas nagyságrendről van szó. Ám attól tartok, jó néhány kellemetlen meglepetésben is részünk lehet kormányra kerülésünk után.

- Azt mondta, a kormányzati struktúra átalakításával is foglalkoznak. Mit terveznek?

- Annak idején, a Gyurcsány-kormány alatt elleneztük, hogy megszüntessék a közigazgatási államtitkári pozíciót és csak a politikai államtitkárit tartsák meg. Az már szinte bizonyosnak látszik, hogy visszaállítjuk ezt a posztot. Azzal sem értettünk egyet, hogy a rendészeti terület az igazságügyi tárcához tartozzon, ezért vélhetően ez is visszakerül a Belügyminisztérium alá. Ahhoz kétharmados többség kell, hogy csökkentsük az Országgyűlés létszámát kétszáz főre, illetve az alá, de feltett szándékunk, hogy ígéretünkhöz híven, amennyiben mód van rá, véghezvigyük a létszámcsökkentést a parlamenti és az önkormányzati képviselők tekintetében is.

- Tehát ezért is kell a kétharmados többség.

- Ahhoz, hogy minél több területen tartani tudjuk az ígéretünket, alkotmányos többségre lenne szükség. Mély szakadékban van az ország. A Fidesznek azonban van programja arra, hogy innen kivezessük hazánkat, ezért bízom abban, hogy a választók nagy többségétől megkapjuk a szükséges bizalmat ehhez a nagy és felelősségteljes munkához.