A vízért vívott háború víziója kezd valószerűvé válni, hiszen az egyes arab törzsek között a feszültség egyre nő, mert úgy gondolják, hogy nem igazságosan osztják szét a vizet a Szíria által felügyelt Golán-fennsíkról - tudósít a BBC.
A közel-keleti térség egyes részein megépített gátak régóta gondot jelentenek a távolabbi szomszédoknak. Napjainkban komoly vitákat gerjeszt a Törökország által a szír határvidéken emelt gátak problémája: míg a török földműveseknek szükségük van a vízre, addig Szíriának már nem jut elég az öntözésre, és az ivóvízkészlet is lassan teljesen kifogy. Szíria Hasake tartományában például több falu teljesen elnéptelenedett, mivel a szárazság miatt elvándoroltak az emberek. Az eddigi vízforrást jelentő folyó mára a 4 százalékára zsugorodott össze.
Elemzők arra figyelmezetnek, hogy egyre inkább kifutunk az időből és sürgetnek a probléma megoldására. A lehetőségek között említik a hatékonyabb mezőgazdasági művelés elterjesztését, a jobban kiépített öntözőrendszereket és az országok között közösen megállapított vízellenőrzést.