ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nyomul az atomlobbi az USA-ban

Az egykor kárhoztatott nukleáris energia kulcsszerepet játszhat a háttéralkukban és abban, hogy az Egyesült Államok szenátusa megszavazza a klímatörvényt. Pedig az atomenergia korántsem tiszta, és a készletek is végesek.
Létrehozva: 2009. október 26., 12:47
nyomtat küld

A nukleáris ipar hosszú küzdelme, hogy magát mint zöld energiát előállítót tüntesse fel, most talán megértő fülekre talál az üvegházgázok kibocsátásának csökkentése érdekében vívott harcban. Mindez persze nem változtat azon, hogy a nukleáris ipar továbbra sem képes megoldani az atomhulladékok ügyét, és sokakat elbátoríthat a támogatásuktól az, hogy az atomreaktorok terroristák kedvelt célpontjai lehetnek. Mindeközben azonban az USA 31 államának 104 reaktora a lakosság egy ötödének biztosít elektromos áramot közvetlenül zéró üvegházgáz kibocsátás mellett.

Mindezeket a nukleáris ipar lassan egy évtizede próbálja terjeszteni Washingtonban erős lobbi tevékenysége során, de csak most kezd megértő fülekre találni nem csak a támogatói, de a szkeptikusok között is. "Ha sikeresen akarunk fellépni a klímaváltozás ellen, de akarunk elektromos áramot is, az atomenergia mindenképpen részét kell, hogy képezze a megoldásnak" - mondta egy interjúban Marvin Fertel, a Nukleáris Energia Intézet elnöke. Mindez persze nem váratlan egy atomenergia ügyi lobbistától, ám egyre gyakrabban hallani hasonló mondatokat a Kongresszusban republikánusoktól és demokratáktól egyaránt, sőt környezetvédőktől és a Fehér Háztól is, ahol az atomenergia egy ideje nem kap lelkes támogatást.

A Szenátus ezen a héten három bizottsági meghallgatást tervez annak lehetőségéről, hogy miként lehet a különböző erőművek és nagy ipari létesítmények üvegházgáz kibocsátását 2050-ig 80 százalékkal csökkenteni. Az alsóház már átengedte a törvényjavaslatot, ám a szenátusban a törvényjavaslat sikere részben azon múlhat, hogy egy maréknyi republikánus párti szenátor óhaja arra vonatkozóan, hogy építsenek új atomreaktorokat, benne lesz-e a törvénytervezetben.

Az atomenergia ipar által támogatott Elektromos Energia Kutató Intézet tanulmánya szerint 2030-ig 45 új reaktorra lenne szükség, sőt, az Energiaügyi Információs Hivatal szerint 75-re. Ezzel szemben a Környezetvédelmi Ügynökség elemzése szerint 180 új reaktort kellene üzembe állítani annak érdekében, hogy 2050-ig valóban 80 százalékkal csökkenjen a felmelegedést okozó gázainak kibocsátása az USA-ban. A Nukleáris energiát felügyelő bizottság 30 új reaktor építését tervezi, ám az elkövetkezendő 10 évben minden bizonnyal csak néhány épülhet meg ebből.

A lobbisták és a lelkes támogatók hajlamosak megfeledkezni néhány fontos részletről akkor, amikor a nukleáris energiát, mint tiszta energiát emlegetik. Környezetvédők arra hívják fel a figyelmet, hogy a bányászattól egészen az atomhulladék végleges lerakásáig tartó teljes nukleáris technológiai lánc rengeteg fosszilis üzemanyagot használ. A folyamat környezeti terhelése végső soron alig kisebb egy kombinált hő- és áramtermelő gázerőműénél, ami lényegében egy természetes gázt tüzelő Co-generátor.

Egy másik ellenérv, hogy az atomenergia csak áramtermelésre alkalmas, miközben a Föld népessége által használt összes energiának az áramigény csupán néhány százalékát teszi ki. Fontos szempont még az is, hogy a kibányászható urán mennyisége véges: becslések szerint a jelenlegi fogyasztás mellett az urán mennyisége a legoptimistább elképzelések szerint is csak 40-80 évre elegendő.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések