A brit szocialista Munkáspárt kampányt kezdett Tony Blair európai uniós elnökségének támogatására. Ennek első lépéseként David Miliband külügyminiszter közölte, hogy jóllehet, jelentős nemzetközi támogatással indulna a posztért, mégsem óhajtja megpályázni az unió külügyi vezetésére szóló megbízatást, ugyanis az kizárt, hogy az elnök és a főbiztos ugyanabból az országból kerüljön ki.
Közlésével egy időben bírálta a konzervatív párti ellenzéket, amiért nem áll nemzeti érdekből Tony Blair mögé, hanem azt hangoztatja, hogy a szocialista kormány megszegte az ígéretét, amikor a Lisszaboni Szerződés ratifikálása ügyében nem tartott népszavazást. Persze, ha a volt brit kormányfő nem lesz az unió elnöke, David Milibandnek marad esélye a külügyi megbízatásra.
Kezdődik
Csütörtökön kezdi kétnapos csúcsértekezletét Brüsszelben az Európai Unió, ott indul el az elnök kiválasztásának folyamata. Az már tudható, hogy Tony Blairt a Benelux államok és Lengyelország nem látná szívesen az elnöki székben. Az egyik ellene szóló érv az, hogy Nagy-Britannia saját elhatározásából nem tagja az euró-övezetnek, a másik az iraki háborúhoz való brit csatlakozás tisztázatlansága. Angliában újabb vizsgálat indul ez ügyben, és Tony Blairt tanúként idézik meg a Chilcot-bizottság elé.
A Benelux országok ellenzését az is motiválja, hogy az Európai Unió elnöki tisztére esélyes egyrészt Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, aki Európában legrégebben áll egy kormány élén, másrészt Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök. Még nem tudható, akar-e indulni a posztért Angela Merkel német kancellár.
Tony Blair a múltban nem egyszer bizonyította vezetői képességeit. David Miliband vasárnap, a BBC politikai interjúműsorában arról beszélt, hogy a volt brit kormányfő karizmatikus egyéniség, és csak akkor látná értelmét az európai uniós elnöki poszt betöltésének, ha ez több mint formalitás, alkalmat nyújt arra, hogy a tisztség viselője kellő erővel lépjen fel Európa érdekében a nemzetközi politika színterén.