A panaszosokat támogatja a cseh államfő is - aki az uniós államok vezetőiként egyedül - még nem írta alá a dokumentumot, amelyet egyébként a prágai parlament már elfogadott. Vaclav Klaus biztosítékot szeretne arra a szerződésben arra, hogy a második világháború után Csehszlovákiából kitelepített németek ne követelhessenek kártérítéseket a cseh államtól.
Az Unió döntéshozatali rendszerét megreformáló egyezmény csak akkor lép életbe, ha azt mind a 27 tagállam ratifikálta. Ráadásul mindaddig nem lehet bevezetni további reformokat, és nem lehet kinevezni az Európai Unió új elnökét sem.
Brüsszel azt szeretné, ha a cseh alkotmánybíróság még az eheti uniós csúcstalálkozó előtt "pozitív" döntést hozna, vagyis a tanácskozást nem árnyékolná be a lisszaboni szerződés bukásának lehetősége. A cseh alkotmánybíróság főtitkára, Tomas Langasek korábban azt mondta, hogy az alkotmánybíróság ilyen meghallgatásai általában egy napig tartanak, amely után a bíróságnak el kell döntenie, hogy azonnal ítéletet hirdet, vagy elnapolja azt.