fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pelczné: élesednek a forrásvesztés kockázatai
2009. október 28., 16:09
Ha tömegével bukkannak elő szabálytalanságok az uniós beruházások közbeszerzéseinél, akkor az Európai Bizottság felfüggesztheti hazánk támogatásainak a folyósítását - mondta a Magyar Hírlapnak Pelczné Gáll Ildikó, az Országgyűlés, valamint a Fidesz alelnöke, az Új Magyarország fejlesztési terv végrehajtását felügyelő parlamenti eseti bizottság elnöke. Szerinte gazdaságpolitika híján elfolynak az uniós pénzek.

- Olyan lassan csordogálnak az európai uniós pénzek, hogy az Állami Számvevőszék szerint Magyarország elveszítheti a 2013-ig elérhető uniós források egy részét. Ön is lát kockázatokat?

- Igen, sőt az Új Magyarország fejlesztési terv programjaiért felelős irányító hatóságoknál is elismerik, hogy a tervezettnél kevesebb támogatást tudnak kifizetni. Bonyolult az
adminisztráció, csúsznak a beruházások, és sokan nem tudják előteremteni a szükséges önerőt. Ma már nemcsak az úgynevezett nagy- és kiemelt projektek akadoznak, de az uniós pályázatokon nyertes vállalkozások is tömegével mondanak le a tervezett fejlesztéseik megvalósításáról. A gazdaság recesszióban van, a kormány továbbra is adós a gazdaság motorjait felpörgető intézkedésekkel. Arra várnak, hogy magukhoz térjenek az exportpiacaink, ám ez nem segít a belföldre termelő kis- és középvállalkozásokon.

- Mindezeken túl a számvevők arra is felhívták a figyelmet, hogy nem elégséges az uniós forrásokhoz kapcsolódó szabálytalanságok kezelése. Hiányolták a rendszeres ellenőrzéseket is. Emiatt is elveszíthetünk forrásokat?

- Nem is keveset. Elég csak a 4-es metró közbeszerzési eljárásaira gondolni. Az Európai Bizottság többet versenyellenesnek minősített, emiatt tízmilliárdokkal kevesebb támogatást ítélt meg a beruházásra. Attól tartok, ha más projektek esetében is előbukkannak szabálytalan közbeszerzések, az unió felfüggeszti a támogatások folyósítását.

- A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség sokkal rózsásabban látja a helyzetet. Azt állítja, hogy hazánk élen jár az uniós tagságunk nyújtotta lehetőségek kiaknázásában. Elsőként írtak ki pályázatainkat, a megindított projektekért elsőként mi kértünk átutalást az uniótól...

- Kár folytatni a sort. Hiába írták ki elsőként a fejlesztési terv pályázatait, ezen az úton csak a pénzek töredékét hívták le. Az eddig kifizetett pénz mintegy 84-85 százaléka a kiemelt projektekhez kapcsolható, amiről a kormány saját hatáskörében döntött. Ami ennél is nagyobb probléma: a támogatások egyszerűen elfolynak egy feneketlen zsákban. Az MSZP-SZDSZ-es kormányok egyikének sem volt átfogó gazdaságpolitikája, nem építettek az ország adottságaira. Ezért az európai uniós forrásokat így nem lehet világos célok mentén felhasználni.

- A fejlesztések reklámozására hatalmas összegeket költenek. Ön szerint megéri?

- A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség milliárdokat fordít kommunikációra. Az igaz, hogy az unió előírja a közösségi támogatásokból finanszírozott beruházások reklámozását, ám ettől még nem kellene ilyen nagyságrendben szórni a pénzt. Ráadásul nálunk leginkább központi imázsépítésre használják fel ezeket a forrásokat, s nem az uniós lehetőségek megismertetésére.

- Felröppent a hírek között, hogy egy Fidesz-kormányban ön felelne az uniós fejlesztésekért. Ez igaz?

- Évek óta foglalkozom ezzel a területtel, de mint azt már bizonyára ön is hallotta, a Fideszben feladatokat és nem pozíciókat osztanak. Azt gondolom, hogy ez így helyes. Egyet azonban kijelenthetek: mindent megteszek azért, hogy véget vessek az európai uniós támogatások elkótyavetyélésének. Nem hagyjuk, hogy a kormány holdudvarát hizlalják a közösségi pénzek. Ha a Fidesz kormányra kerül, az uniós támogatásokat jóval nagyobb arányban fordítja a kis- és középvállalkozások megerősítésére. A fő prioritás a munkahelymegőrzés, és az új álláshelyek teremtése lesz.

(Kiss Gergely, Magyar Hírlap)