ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Mit kell tudni a harlekinkatica invázióról?

Mit is kell tudni a harlekinkaticáról? Miért káros és egyáltalán miért fontos a lehető legszélesebb körben történő ismeretterjesztés, valamint a faj monitorozása?
Létrehozva: 2009. november 1., 10:52 | Utoljára frissítve: 2009. november 1., 11:15
nyomtat küld

A harlekinkatica (Harmonia axyridis (Pallas, 1773)) biológiai védekezés céljából Ázsiából Európa több országába szándékosan betelepített ragadozó katicafaj. Mint oly sok más behurcolt vagy betelepített faj, a harlekinkatica is "elszabadult", és a betelepítések gócpontjaiban (Franciaország, Svájc, Belgium és Hollandia) a 90-es évek közepére már önfenntartó populációkat alkotott, majd viharos sebességgel terjeszkedni kezdett. A faj azóta bejárta Európa szinte összes országát.

A bevándorlónak nincsen természetes ellensége, így szaporodása kevésbé szabályozott, mint az őshonos fajoké. Testméretének köszönhetően más katicafajokkal sikeresen verseng a táplálékért, azokat előszeretettel el is fogyasztja. Falánkságának és alkalmazkodóképességének köszönhetően nagyon gyorsan terjed, hazánkban évente akár négy nemzedéke is kinevelődhet. A harlekinkatica előrenyomulása komoly veszélyt jelent sok őshonos rovarfaj populációira, azok jelentős megritkulását, vagy akár kipusztulását is okozva. Az USA-ban a "sikeres" betelepítési programjának köszönhetően a harlekinkatica egy évtized alatt az ország leggyakoribb katicafajává vált.

A bajt tetézi, hogy az elszaporodó állatok - levéltetű táplálék hiányában - megrágják a gyümölcsfák virágait, magát a gyümölcsöt is, ezzel közvetlen mezőgazdasági kárt okozva. Francia borászoknak komoly problémát jelent a szőlőszemekről a mustba bekerülő bogarak keserű alkaloidjának ízrontó hatása.

A fajt Magyarországon először 2008 februárjában írták le, azóta az ország szinte teljes területéről érkeztek adatok. Európa több országához hasonlóan, 2009. elején a Domberdő Természetvédő Egyesület és a Bogaras Honlap közös erőfeszítése révén, Magyarországon is létrejött egy, a harlekinkatica terjedését monitorozó hálózat - a Harlekin Projekt.

Ennek elsődleges céljai az agresszíven terjeszkedő faj és negatív hatásainak megismertetése a lakossággal, továbbá a terjedés monitorozása, szintén a lakosság segítségével. Fontos cél továbbá a harlekinkatica más katicafajok populációira gyakorolt hatásának vizsgálata, a többi faj elterjedésének és gyakoriságának rendszeres és hosszútávú monitorozásával. A nagyközönség aktív természetvédelembe történő bevonásával nemcsak a monitorozás hatékonyságát szeretné növelni, hanem az emberek természethez kötődő szálait is szorosabbra fonni, ismereteiket bővíteni és "zöld" szemléletüket formálni.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések