Markó Béla szerint a kettős állampolgárság ügyének dilemmatikus vetülete is van a romániai magyar közösség szempontjából, hiszen nem tisztázott, hogy e jog megszerzése a határon túl élő magyarok szülőföldön való boldogulását vagy kivándorlását eredményezné. Emlékeztetett az augusztus 20-án Medgyessy Péter magyar kormányfővel folytatott megbeszélésre, amelyből kiderült, hogy a magyar kormány nyitott a kérdés rendezésére, és hamarosan szakértői konzultációt kezdeményez a határon túli magyar szervezetekkel.
Az RMDSZ szakbizottságának az lesz az elsőrendű feladata - mutatott rá Markó -, hogy megvizsgálja és mérlegelje, milyen mértékben vezetne a szülőföldről történő elvándorláshoz a magyar állampolgárság kiterjesztése.
Általában örömmel fogadunk minden kedvezményt, amit Magyarország nyújt nekünk, de ezt a vizsgálatot el kell végeznünk - tette hozzá az elnök, aki szerint azt is körültekintő elemzés dönthetné el, hogy van-e ellentmondás a kettős állampolgárság és az autonómiatörekvések között.
Az RMDSZ szövetségi és ügyvezető elnökének közös sajtótájékoztatóján Markó Béla kitért a héten a román szenátusban lezajlott alkotmánymódosító vitára is, melynek nyomán a testület felülvizsgálat céljából visszaküldte az alkotmánymódosító bizottságnak azt a szövegrészt, amely szavatolná a nemzeti kisebbségek anyanyelvhasználati jogát az igazságszolgáltatásban
A szövetség elnöke közölte, hogy az RMDSZ nem támogathatja az alkotmánymódosítást, ha a képviselőház által már elfogadott alaptörvény-változatban a romániai magyarság szempontjából alapvető fontosságú szövegrészeket módosítanak. Nem hiszem, hogy az Európai Unióba tartó Romániának arra az üzenetre lenne szüksége, hogy a Nagy-Románia Párt segítségével módosítja az alkotmányt - jelentette ki. Ha az RMDSZ az alkotmánymódosítás ellen szavazna, csak az alkotmánymódosító folyamattól mindvégig távolmaradó ultranacionalista Nagy-Románia Párt szavazataival lehetne biztosítani a kétharmados többséget a végső szavazáson.
Markó kijelentésének előzménye, hogy a román alkotmánymódosítás csütörtöki szenátusi vitájában egyes kormánypárti szenátorok (Paunescu, Pruteanu) a Nagy-Románia pártiak helyeslő kórusától kísérve elfogadhatatlannak nevezték a kisebbségek igazságszolgáltatásbeli anyanyelvhasználatának alkotmányos biztosítását.
Az RMDSZ elnöke elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a kormányon lévő román Szociáldemokrata Párt, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt és a Demokrata Párt, illetve a romániai magyarság érdekképviseleti szervezete között az alkotmánymódosításra vonatkozóan létrejött egyezséget megpróbálják felborítani.
A sajtótájékoztatón szó volt a szövetség helyhatósági választásokra tett előkészületeiről is. Takács Csaba ügyvezető elnök elmondta: az RMDSZ belső parlamentjeként működő Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) dönti el, milyen módon választják ki a szövetség jelöltjeit a polgármesteri és tanácsi tisztségekre. A várhatóan szeptemberben sorra kerülő SZKT-ülés előtt azonban az RMDSZ területi elnökei is megvitatják a jelölési módozatokat.
MTI - fidesz.hu