ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az ismert fajok harmadát fenyegeti kihalás

Az ismert állat- és növényfajok több mint harmadát fenyegeti a kihalás veszélye, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kiadott "vörös listája" szerint a kétéltűeket a leginkább.
Létrehozva: 2009. november 3., 12:34
nyomtat küld

A svájci székhelyű szervezet legfrissebb, mai jelentése szerint az ismert 47 677 közül 17 291 fajt fenyeget eltűnés, esetleges kihalásukért leginkább az emberi tevékenység tehető felelőssé.

A legnagyobb veszélynek a kétéltűek vannak kitéve: a világon élő 6285 ismert faj közül 1895 halhat ki rövidesen. Az emlősök 21, a madarak 12, a hüllők 28, míg az édesvízi halak 37 százalékát fenyegeti kihalás. A növények 70 százalékát szintén akut veszélyek fenyegetik.

Az emlősök esetében az 5490 faj közül 79 már eltűnt vagy már vadon nem él, 188 faj helyzete kritikus, 449 fajé fenyegető, 505 fajé pedig sebezhető. Először került fel a listára a Voalovo nevű rágcsáló, amely Madagaszkáron honos.

A hüllők közül 293 új faj került fel a listára, vagyis immár 1677 hüllőfajtát fenyeget valamilyen fokú veszély, 469 tűnhet el végképp.

A kétéltűek közül a kihalás szélén álló 1895 fajból 39 már el is tűnt, vagy már nincs jelen a vadonban, 483 helyzete kritikus, 754 fajé fenyegető, 657 fajé pedig sebezhető. A kihalás szélén áll például a Nectophrynoides asperginis nevű varangyféle, amely csak Tanzániában, a Kihansi folyó egyik ágában él. Egy közelben működő erőmű miatt azonban elterelték a folyót, így az egykor 17 ezres populáció gyakorlatilag teljesen eltűnt.

A puhatestűek túlélési esélyei is tovább romlottak: a 2306 ismert faj közül 1036 van veszélyben. A kínai Jünnan tartományban található édesvizekben élő csigák közül hét tűnhet el végleg.

A növények helyzete drámai: az ismert 12 151 fajból 8500 veszélyeztetett. 114 már el is tűnt, vagy csak mesterséges termesztés révén maradt belőle. A kihalás szélén áll többek közt az "Az Andok királynője", vagyis a Puya raimondii broméliaféle, amely nyolcvan éves élettartama alatt mindössze egyszer virágzik.

Az ENSZ jövőre lejáró millenniumi célkitűzései a fajok kihalásának jelentős visszaszorításáról nem valósulnak meg - szögezte le az IUCN-jelentés.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések