A Haemophilus influenzae baktériumok jelenléte egészséges emberekben észrevétlen is maradhat, egyes esetekben ugyanakkor agresszív megbetegedéseket okozhat. Utóbbiak közé tartozik az agyhártyagyulladás, az orrmelléküreg-gyulladás, a tüdőgyulladás vagy a krónikus légcsőhurut (bronchitis). A kórokozót igen gyakran mutatják ki krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) is, illetve a már említett krónikus légcsőhurut esetén.
Az alveoláris makrofágok, vagyis a léghólyagocskákban található fehérvérsejtek részei a tüdő természetes védekezőrendszerének, és alapvető szerepet játszanak a baktériumok okozta fertőzések leküzdésében. Az már korábban is felmerült, hogy a cigarettafüst valamilyen módon kapcsolatba hozható a Haemophilus influenzae okozta fertőzésekkel, eddig azonban nem volt ismert, hogy hogyan. A spanyol Joan March kórház kutatói új tanulmányukban arra kínálnak egy lehetséges magyarázatot, hogy mindez hogyan megy végbe.
A kórokozók elleni védekezés során az alveoláris makrofágok azok, amelyek a baktériumokhoz kapcsolódnak, majd bekebelezik őket: az élő szervezeten kívüli sejttenyészeteken végzett vizsgálatokból kiderült, hogy a cigarettafüst éppen ennek a bekebelezési folyamatnak a hatékonyságát csökkenti. Ez abból vált nyilvánvalóvá a kutatócsoport számára, hogy a cigarettafüstnek kitett makrofágok gyulladáscsökkentő szerrel történő kezelése nem kompenzálta az immunrendszer sejtjeinek hatékonyságcsökkenését.
A tanulmány az Infection and Immunity című szaklap októberi számában jelent meg.