FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Egymást marják a pozíciókért
|
|
A Lisszaboni Szerződés december 1-jével életbe lép, így fokozódik a vita, kik töltsék be az új szuperállásokat. Hírügynökségek hétfői jelentése szerint a visszafogott modorú belga miniszterelnök, Herman Van Rompuy lehet a Tanács első állandó elnöke. |
|
Létrehozva: 2009. november 5., 12:06 |
Úgy tűnik, a tagállamok mégis inkább egy technikai vezetőt látnának szívesen a poszton, szemben azzal a korábbi elképzeléssel, hogy az Unió élére karizmatikus, nemzetközi ismertséggel bíró személyt kell helyezni.
Vaclav Klaus cseh államfő aláírta a Lisszaboni Szerződés ratifikációs okmányát, így az intézményi változásokat lefektető dokumentum az év utolsó hónapjában életbe léphet.
A Szerződésnek megfelelően ki kell jelölni a Tanács állandó elnökét,. Az enyhe modorú belga miniszterelnök, Herman Van Rompuy jelölésében alakult ki a legnagyobb mértékű konszenzus. Ezzel is megerősítették azt a tényt, hogy az uniós vezetők egyre inkább hajlanak arra, hogy a legelső tanácselnök munkájának feladata inkább az ülések elnöklése, mint tényleges vezetői szerep legyen.
"Megegyezésre jutottunk az ő [Van Rompuy] személyét illetően, ami igen ritka a huszonhetek [az EU állam- és kormányfői] között." Az AFP által idézett uniós diplomata szerint "senki más nincs ettől eltérő véleményen".
Egy másik megkérdezett azt állította, hogy "senki sem helyezkedik szembe vele, és sokan kérik, hogy fogadja el [a felkérést]".
Az október 29-30-án tartott EU csúcson Van Rompuy, belga miniszterelnök, aki hétfőn töltötte be 62. életévét, azzal az egyértelmű kéréssel szembesült, hogy vállalja el a Tanács első állandó elnökének a posztját. Az AFP utalt arra is, hogy Franciaország és Németország erősen támogatja a jelölését.
A belga kormányszóvivő nem kívánta kommentálni az eseményeket, de a hétfői nap folyamán a holland nyelvű belga napilap, a De Standaard címlapján a következő állt: "Van Rompuy nem jelölt, de kedvelnék Európa elnökeként".
Mivel a Lisszaboni Szerződés tegnapi cseh ratifikációja felpörgette az eseményeket, a svéd EU-elnökség várhatóan rendkívüli csúcstalálkozót hív össze annak érdekében, hogy a posztokról még a Szerződés december 1-ji életbe lépése előtt döntés szülessen. Erre valószínűleg november 13-14-én kerül sor.
Van Rompuy régóta szerepel a lehetséges jelöltek EurActiv által felállított listáján (lásd angol nyelvű Link Dossziénkat). Erősségei közül meg kell említeni azt, hogy tapasztalt közvetítőként és problémamegoldóként hírnevet szerzett a belgiumi közösségek közötti politika formálójaként - erősítették meg az EurActiv forrásai.
Ugyanez az elemzés azonban rámutat eddig észlelt gyenge pontjaira is, nevezetesen, hogy nincsenek karizmatikus kommunikációs készségei, valamint nemzetközi szinten sem kiemelkedő személyiség.
Van Rompuy valójában szerénységéről híres. Nemrégiben Ausztráliában töltötte a vakációt, ahol feleségével egy lakókocsis túrán vettek részt - mindenféle személyzet vagy biztonsági őrizet nélkül.
A belga miniszterelnök hosszú politikai karriert futott be a néppárti kötődésű CD&V-ben (Flamand Kereszténydemokrata Párt). Öccse, Eric Van Rompuy szintén a CD&V politikusa. Húguk, Christine Van Rompuy a kicsiny Belga Munkáspárt tagja, ami egy igen eltérő beállítottságú frakciója a volt belga kommunista pártnak.
Ennek ellenére a belgiumi politikai helyzet beárnyékolhatja Van Rompuy esélyét a poszt megszerzéséhez. Az ő vezetése alatt folynak még mindig a tárgyalások az alkotmány reformját és a hatalom egyensúlyának visszaállítását illetően a nyelvi közösségek között.
Rompuy elődje, Yves Leterme, aki szintén a CD&V politikusa, nem volt képes megegyezésre jutni a flamandok azon követelésével kapcsolatban, hogy a régióknak több hatalmat kellene juttatni. Mégis elismerik Belgiumban, hogy Van Rompuy jóval sikeresebbnek bizonyult a komplikált tárgyalások kezelésében, mint elődje.
Nemrégiben Van Rompuy bejelentette, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy 2010-re megoldja a belső feszültségeket. Azért fontos ugyanis minden lehetséges problémát felszámolni, mivel Belgium veszi majd át a következő év második felében az EU elnökséget.