Péntek délelőtt Sznága Zoltán, az egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd az anyaországból érkezett dr. Vámossy Ferenc professzor tartott nyitóelőadást, Kós Károly életművét mint a szélesen értelmezett építészetet és kultúrépítést mutatta be. Mint fogalmazott, Kós életműve az egész életen át tartó tanulás, fejlődés igazi példája, amely ma már az egyetemességben mérhető. Kusztos Tibor, a Kalotaszeg c. lap főszerkesztője rövid településtörténet keretében mutatta be a lap múltját és jelenét.
Szemet és lelket gyönyörködtető látvány volt a fiatalok felszegi téli-nyári ünnepi népviselete, amelyet Sinkó Kalló Katalin magyargyerőmonostori néprajzkutató mutatott be előadásásában. Délután közös kirándulásra került sor: a résztvevők ellátogattak a ketesdi, magyarbikali, magyarvalkói és a magyargyerőmonostori műemléktemplomokba, valamint a sztánai Varjúvárhoz.
Szombaton, augusztus 30-án dr. Egyed Ákos történészprofesszor, akadémikus Kós Károly szerepe a XX. századi romániai politikában című érdekfeszítő előadásával nyitotta meg az emlékünnepség újabb napját. Az előadó szerint Kós mindig a közösségért politizált. Ezt akkor sem hagyta abba, amikor a pártokból kilépett. Mindig felvállalt politikai jellegű feladatokat, mindenféle tevékenysége politikával átitatott volt. Makhult Mihálynak több mint 7 éves aprólékos munkával, a Magyar Építészeti Hivatal anyagi támogatásával sikerült elnyernie a sztánai Varjúvár külső és belső felújítását. Erről a nagyszerű feladatról osztotta meg véleményét a hallgatósággal. Heim András képzőművész Kós Károly és a képzőművészet című írását távollétében olvasták fel, mivel a kolozsvári alkotó nem tudott részt venni a rendezvényen.
Az emlékünnepségen részt vett a magyarországi Kós Károly Egyesülés Vándoriskolájának egy csoportja Horváth Zoltán vezetésével. Részletesen tájékoztattak az egyesülés céljairól és tevékenységéről, színes könyvekkel és kiadványokkal támasztva alá beszámolójukat. Miskolcról három tanárnőből álló küldöttség érkezett, Veress Lászlóné tanárnő vezetésével, akik a Kós Károly Építőipari Szakközépiskolát képviselték az ünnepségen. Délután a vendégek közös kiránduláson vettek részt a szamosrekettyei vízesésnél, valamint a Vasvári Havason (Fântânele), ahol a bélesi fánál részletesen megismerkedhettek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc lánglelkű vezérének, Vasvári Pál őrnagynak a Rákóczi hadsereg parancsnokának tragédiájával, aki több mint 400 legyilkolt bajtársával együtt alussza örök álmát a tó vize előtt.
Vasárnap a református templomban tartott ünnepi istentiszteletet követően az ünneplő sereg a Ravasz Házhoz vonult, ahol dr. Egyed Ákos történész ünnepi beszéde után a falon levő Kós Károly emléktáblánál helyezték el az emlékezés virágait: az Erdélyi Múzeum Egyesület nevében dr. Egyed Ákos elnök, az EMKE részéről Dáné Tibor Kálmán titkár, a Körösfői Rákóczi Kultúregylet részéről Péntek László elnök, a Kalotaszentkirályi Hagyományőrző Néptánccsoport képviselői, Péntek Ferenc oktató és Péter Árpád tanár, a Bánffyhunyadi RMDSZ részéről Szentandrási István elnök és Okos András választmányi tag, a Kós Károly Kulturális Egyesülés részéről Sznága Zoltán, elnök Fejes Loránd és Péter Mónika, a Pro Kalotaszeg részéről Kudor István elnök, aki üdvözlő beszédet is mondott. Ezt követően az udvaron lévő szabadtéri színpadon a gálaműsor előtt Dáné Tibor Kálmán, az EMKE titkára tudományos előadást tartott, részletesen ismertetve Kós Károly életútját és munkásságát. A Néptáncgálán fellépett a bánffyhunyadi Gukom néptáncegyüttes, a Kalotaszentkirályi Hagyományőrzők, valamint a Kalotaszegi Rákóczi Hagyományőrző Néptáncegyüttes, kalotaszegi népdalokat énekelt Péntek Zsuzsa népdalénekes.
Péntek László, Szabadság (Kolozsvár), 2003. szeptember 1.