FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Szélsőséges időjárás a Jangce-medencében
A globális felmelegedés miatt egyre jeletősebb áradás, szárazság és vihar fogja sújtani a kínai Jangce-medence területét az elkövetkező néhány évtizedben - jelentették be a WWF kínai részlegének szakemberei.
Létrehozva: 2009. november 11., 10:13 | Utoljára frissítve: 2009. november 11., 10:44

Bár a globális éghajlatváltozás szélsőséges időjárási viszonyokhoz fog vezetni a mintegy 400 milliós népességű Jangce-medence területén, azonban a Természetvédelmi Világalap (WWF) szakemberei szerint bizonyos ellenintézkedések fejében sikerülhet kontroll alatt tartani a változásokat. Az elmúlt két évtized során folyamatosan növekedett a hőmérséklet a térségben, ami áradásokhoz, hőhullámokhoz és szárazságokhoz vezet. Mindezek pedig a globális felmelegedés Jangce-medencére gyakorolt eddigi legsúlyosabb hatásait jelentik.

Az 1,8 millió négyzetkilométert felölelő medence területén működő 147 megfigyelő állomás adatai szerint az 1990-es évek során 0,33 Celsius-fokkal nőtt a hőmérséklet a térségben. A további eredmények szerint pedig 2001 és 2005 között még 0,71 fokkal emelkedett a hőmérséklet. "Az olyan szélsőséges éghajlati események, mint a viharok és a szárazság okozta katasztrófák száma csak növekedni fog, ahogy az éghajlatváltozás tovább folytatódik a bolygónkon"- mondta Hszü Ming, a Kínai Tudományos Akadémia és a Kínai Meteorológiai Intézet közreműködésével készített kutatás vezetője.

A jelentés szerint a mezőgazdaság mellett az erdőségeket, a legelőket, a vizenyős, valamint a part menti területeket fogja a legsúlyosabban érinteni az időjárás-változás. Ugyanis míg a füves területek és a lápok kiterjedése folyamatosan csökkent az utóbbi években, addig a globális felmelegedés okozta tengerszint növekedés, elsősorban az olyan part menti városokra jelent komoly veszélyt, mint Sanghaj. Emellett pedig a kukorica-, a télibúza- és a rizstermesztés is komoly veszteségeknek néz elébe.

A szükséges ellenintézkedések közé tartozik a folyók és védőgátak, valamint a szállítási és energiaellátási rendszerek megerősítése, valamint a termelési rendszerek újjászabályozása. "Az olyan nagy és fejlődő nemzetek részére, mint Kína, kötelező dolog az alkalmazkodás, hiszen hatalmas népessége és a viszonylag alacsony szintű gazdasági fejlettsége miatt sokkal védtelenebb az éghajlatváltozással szemben" - mondta James Leape, a WWF főigazgatója.