fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nincs előrelépés vízumügyben
2009. november 11., 11:16
Az Európai Unió és az Egyesült Államok között erős az érdekközösség, a terrorizmus elleni harcban mégsem sikerül egyensúlyt találni a magánszféra, az szabadság és a biztonság között, véli az Európai Parlament (EP). Janet Napolitano, amerikai belbiztonsági miniszterrel folytattak eszmecserét az Európai Parlament állampolgári jogok, bel- és igazságügyi bizottságának tagjai.

Az Európai Parlament állampolgári jogok, bel- és igazságügyi bizottságának tagjaival találkozott Janet Napoliatno, az Obama-kormány belbiztonsági minisztere pénteken (november 9.). A találkozó célja az volt, hogy fokozzák az EU és az USA közötti párbeszédet az olyan ügyekben, melyek a biztonság mellett a magánszférát és a szabadságjogokat, továbbá az adatvédelmet érintik.

A két fél közötti párbeszéd lehetősége adott. Janet Napolitano az adatvédelem kérdésével foglalkozó nemzetközi konferencián vett részt Madridban november 4-én, egy EP delegáció pedig néhány nappal korábban járt Washingtonban, az EU-USA kölcsönös jogi segélynyújtásról és kiadatási együttműködésről szóló megállapodás aláírásakor.

Mindazonáltal vannak még megoldatlan ügyek, melyeknek az EP-képviselők hangot adtak az amerikai belbiztonsági miniszter múlt heti látogatásakor. Ilyenek elsősorban az amerikai vízum kérdése, valamint az Egyesült Államokba utazó légi utasok adatairól szóló ún. PNR megállapodás.

A Lisszaboni Szerződés életbe lépésével megújuló Európai Parlament számára lehetőség nyílik arra, hogy az eddig hatáskörén kívül eső ügyekkel is érdemben foglalkozzon. Ez az üzenet több EP-képviselő részéről is elhangzott a találkozó során.

Sophia in 't Veld, az EP állampolgári jogok, bel- és igazságügyi bizottságának alelnöke (ALDE) utalt annak lehetőségére, hogy a PNR megállapodást újratárgyalják az Egyesült Államokkal. A holland képviselő felvetését Napolitano asszony helyeselte, majd hozzátette, a "PNR felülvizsgálata olyasvalami, amit közösen kell folytatnunk."

Vízum: kinek jár, kinek nem

A belbiztonsági miniszterrel folytatott eszmecsere egyik központi témája volt a vízum kérdése. Jeanine Hennis-Plasschaert (ALDE), holland képviselő szintén a Lisszaboni Szerződés által az Európai Parlamentnek biztosított új szerepkörre hivatkozva jelezte, időszerű lenne a vízumügy felülvizsgálata.

Az Egyesült Államok EU-val szembeni vízumpolitikája ugyanis nem egységes, vagyis a vízumkötelezettség megszüntetésénél szelektál az egyes tagállamok között. Tatjana ®danoka (Zöldek), lett képviselő szintén az egységes, egész EU-ra szóló vízum-megállapodás lehetőségéről kérdezte az EP amerikai vendégét.

Napolitano asszony elmondta, a vízummentesség fontos szereppel bír az egyes országokkal való kapcsolatokban, azonban az Egyesült Államokban több kongresszusi képviselő a vízummentesség alapelvét sem fogadja el, mivel szerintük az veszélyezteti az USA védelmi/biztonsági rendszerét. Éppen ezért az amerikai kormánynak körültekintően kell megközelítenie a kérdést.

A belbiztonsági miniszter az európai országok közötti különbségtétellel kapcsolatban kifejtette, érti az EP-képviselők aggályait, azonban az amerikai törvények nem teszik lehetővé, hogy Washington az egész EU-val kössön egyezményt e téren. Ami a vízummentességből kihagyott államokat illeti, Napolitano a sajtótájékoztatón elmondta, a vízum eltörléséhez az adott ország részéről meg kell felelni az Egyesült Államok előírásainak.

(euractiv.hu)