Cserebogár Zuschlag János egykori szocialista honatya Gyurcsány Ferenc sportminisztersége alatt is több tíz millió forinttal megcsapolta a pályázati pénzeket, fiktív szervezeteken keresztül így biztosította az ifjúszocialista mozgalmak finanszírozását. A bíróságon kiderült, hogy erről Gyurcsány Ferenc semmit nem tudott. Azt pedig, hogy részese lett volna a pályázati umbuldának, azzal hárította el a politikus, hogy az általa bevezetett kultúra nem is tette volna lehetővé, hogy ő maga egyedi ügyek elbírálásába beleszóljon. Ezen a ponton megjegyezte, amikor miniszter lett, rendet tett a tárcánál. Megtudtuk azért azt is, hogy a százmillió forint feletti támogatásokban döntő szava volt, de százezrekkel nem foglalkozott, az ugyanis nem az ő kompetenciájába tartozott.
Szembesítették egy olyan vallomással, amely szerint ő egy fővárosi étteremben Arató Gergellyel, az MSZP ifjúságpolitikai munkacsoportjának a vezetőjével és Zuschlag Jánossal pályázati ügyekről tárgyalt, ám a tanút cserbenhagyta az emlékezete. Faggatta a bíró azokról az egyeztetésekről is, amelyeket a minisztérium épületében tartottak minden hétfőn. Ezeken az eszmecseréken egyébként a tárca vezetésén kívül szintén Arató és Zuschlag vett részt. Gyurcsány Ferenc szerint volt, hogy szó esett a pályázatokról, de a szóban forgó találkozókon inkább csak azokat az értékeket határozták meg, amelyek mentén az elbírálást le kell folytatni. Az exkormányfő felidézte, hogy milyen embernek ismerte meg az elsőrendű vádlottat. - Zuschlag olyan képviselőnek tűnt, aki vehemensen és rámenősen képviseli az ifjúsági ügyeket, de erkölcstelenségnek, jogszerűtlenségnek a gyanúja nem merült fel - mondta. A tanúvallomást összefoglalva tehát a következőket lehet elmondani: Gyurcsány Ferenc sportminisztériumában rend volt, ő maga nem tudott kétes pályázati ügyekről, Zuschlag pedig egy rendes embernek tűnt.
Ez egy viszonylag könnyen kiszámítható, előre jelezhető vallomás volt. Tegnap az ülésteremben nem is ért meglepetésként senkit. Mindenki tudta, Gyurcsány Ferenc számára nem okoz problémát, hogy olyan nyilatkozatot tegyen, amellyel részéről egyszer s mindenkorra lezárná ezt az ügyet. Ha arra lett volna szükség, még el is sírta volna magát a tanácsteremben. Mégis maga a tény, hogy neki egy büntetőügyben kellett megjelenni a bíróság épületében, azt jelzi, hogy homokszem került a gépezetbe. Szereplése médiaeseménnyé vált, amely az amúgy is megtépázott MSZP társadalmi megítélését nem befolyásolja kedvezően. Tény az is, hogy Gyurcsány Ferenc manapság nem éppen az igazmondás és a becsület ikonja, szavait mindenütt, még a legutolsó kocsmaasztalnál is kétségbe vonják. Lehet, hogy a vallomásának voltak valós elemei, de hogy nem bontotta ki az igazság minden részletét, az biztos. Gyurcsány Ferenc egy "cserebogár" az Apró-villából.