Joseph Daul frakcióvezető és magyar helyettese, Szájer József (Fidesz) a témáról hétfőn kiadott sajtóközleményben kiemelte: a brüsszeli bizottságnak elégséges hatalommal kell rendelkeznie ahhoz, hogy megvédje az uniós tagországok közös érdekeit. Ezzel együtt elszámoltathatónak is kell lennie az egyetlen választott uniós intézmény, az Európai Parlament előtt.
Külön hangoztatták, hogy olyan jelöltet a frakció nem tud elfogadni, aki bármikor elnyomó rezsimmel állt kapcsolatban, illetve aki nem demokratikus kormány vagy politikai mozgalom tagja volt, vagy olyan mozgalomé, amelyet korrupció bélyegzett meg.
Az uniós bizottság új testületének összeállítása jelenleg is zajlik. A bizottságba a tagországok mindenkori kormányai jelölnek egy-egy tagot, jelenleg ez a folyamat még nem fejeződött be.
A brüsszeli bizottság az EU végrehajtó testülete, emellett jogszabályok alkotását kezdeményezi, és őrködik az uniós szabályok betartásán.
Ötpontos nyilatkozatában a kereszténydemokrata-konzervatív pártokat tömörítő néppárt egyebek között fontosnak tartja, hogy az uniós alapértékek védelmét szem előtt tartva a bizottság őrködjön a polgárok, generációk és tagországok közti szolidaritás biztosításán; tegyen lépéseket egy biztonságosabb Európa érdekében; játsszon szerepet a kutatás és innováció ösztönzésében, illetve a többi intézménnyel együtt dolgozzon a nemzetközileg is erős EU építésében. A biztosoknak Daulék szerint a fenntartható gazdasági fejlődést a szociális piacgazdaság elvei alapján kell elképzelniük, a szabadság, szolidaritás és közös felelősség elvét is szem előtt tartva.
A néppárt ezeket a szempontokat veszi majd figyelembe a leendő biztosok kötelező európai parlamenti meghallgatásán - szögezte le a közlemény.