ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Elhalasztották a Föld megmentését

Legalább fél, de lehet, hogy egy évvel elhalaszthatják az új nemzetközi klímaegyezmény aláírását, amelyet idén decemberben, Koppenhágában akartak megkötni. A többek között a klímára káros gázkibocsátás visszafogásának mértékéről folyó előzetes tárgyalások elakadtak, optimista jóslások szerint fél-egy éven belül eljöhet az áttörés. Miért bukott el már a kezdés előtt a koppenhágai csúcs és mi lesz így a Földdel?
Létrehozva: 2009. november 17., 13:29
nyomtat küld

Hétvégén az ázsiai-csendes-óceáni csúcstalálkozó (APEC) résztvevői - köztük az Egyesült Államok és Kína vezetői - kimondták azt, amit már eddig is sejteni lehetett. A rengeteg tanácskozás, a kutatók sürgetése, a tömérdek újságcikk ellenére nincs esély arra, hogy egy átfogó nemzetközi egyezményt kössenek a decemberi koppenhágai konferencián a klímaváltozás elleni fellépésről.

Egyelőre az sem világos, mi lenne az új határidő. Az ENSZ szerint fél évre, a decemberi koppenhágai klímakonferencia házigazdái, a dánok szerint viszont egy évre lesz szükség ahhoz, hogy megegyezzenek. Yvo de Boer az ENSZ klímaügyi titkárságának vezetője szerint 2010 nyarán Bonnban írhatják alá a végleges egyezményt, míg Connie Hedegaard dán klíma- és energiaügyi miniszter a jövő decemberi mexikói klímakonferencián látja ennek esélyét - jelentette a Reuters.

A jogilag kötelező érvényű megállapodást, amelynek az 1997-ben 37 fejlett ipari állam által megkötött kiotói egyezményt (amelyhez azóta 187 ország csatlakozott) kellene felváltania, eredetileg a decemberi koppenhágai klímacsúcson írták volna alá az ENSZ-tagállamok. A hétvégi APEC-csúcson között Barack Obama amerikai elnök is helyeselte azt a dán javaslatot, hogy a koppenhágai csúcsot csak egy hosszabb folyamat kiindulópontjának tekintsék (erről bővebben itt olvashat).

A csúszás okai között szerepel az egyezmény tartalmáról szóló tárgyalások elakadása, amely főképp arra vezethető vissza, hogy az amerikai törvényhozáson egyelőre nem ment át semmilyen, a klímaváltozásért felelős gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó törvényjavaslat. Ennek hiányában a többi ország sem hajlandó aláírni egy konkrét egyezményt - írja a New York Times. Az amerikai lapnak kongresszusi források azt mondták, a kibocsátás-csökkentésre vonatkozó törvényeket leghamarabb a jövő év első felében fogadhatják el - ha elfogadják -, vagyis addig nem várható előrelépés.

Sokat nyomott a latban gazdaságukat a kibocsátás-csökkentés káros hatásaitól féltő feltörekvő országok - elsősorban India és Kína - vonakodása is. Barack Obama amerikai elnök vasárnap kezdődött kínai látogatásának is fontos témája a kérdés.

A csúszással, úgy tűnik, jelentőségét veszti a sokak által sorsdöntőnek nevezett, nagy várakozások megelőzte decemberi dániai klímacsúcs. A Los Angeles Times szerint azonban így is várható, hogy az egyezmény legfontosabb részleteiről megállapodnak majd: az egyes országoktól - szegénytől és gazdagtól egyaránt - elvárják, hogy javaslatot tegyenek saját kibocsátás-csökkentésük mértékére; a gazdag államoktól, hogy pénzügyi vállalásokat tegyenek a szegény országok számára, amivel segítik őket alkalmazkodni a klímaváltozás hatásaihoz, és átállni alacsony károsanyag-kibocsátású energiatermelésre. Épp csak nem írnak róla alá hivatalos jogilag kötelező érvényű szerződést. Ezen kívül várhatóan határidőt szabnak meg arra, mikor döntsenek a vállalások érvényesítésének módjáról, és hogyan osszák fel a szegény országoknak felajánlott pénzeket.

"Az időtényezőt és az egyes országok helyzetét tekintve a következő hetekben arra kell koncentrálnunk, hogy mit lehetséges elérni (a csúcstalálkozón), és nem hagyhatjuk, hogy eltérítse figyelmünket az, hogy mi nem sikerül majd" - mondta Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök, aki szerint Koppenhágában elsősorban azt kell meghatározni, hogy folytassák a tárgyalásokat, és hogy végül mikor kössék meg az egyezményt.

A Los Angeles Times által idézett fehér házi források és környezetvédelmi szervezetek szerint a csúszás révén - paradox módon - nagyobb eséllyel fogadja el a szenátus a kongresszus által már jóváhagyott kibocsátás-csökkentésre vonatkozó amerikai törvényeket. A logika szerint, ha Koppenhágában sikerül rábírni a végső szó kimondásának terhe alól mentesült Kínát és Indiát - amelyek feltörekvő gazdaságukat féltik a gázkibocsátás csökkentésének esetleges káros hatásaitól -, hogy tegyenek konkrét vállalást, akkor a szenátus is nagyobb eséllyel fogadja el a javaslatot, ami pozitívan hat az egyezmény véglegesítésére vonatkozó tárgyalásokra.

"Ezzel lehetőségünk nyílik megszilárdítani a jelentősebb felemelkedő gazdaságokkal rendelkező országok elkötelezettségét..., ami világosan jelzi majd, hogy más országok is tesznek lépéseket a felmelegedés ellen, és az USA nem marad egyedül" - idézte a Los Angeles Times Jake Schmidtet, a New York-i székhelyű Natural Resources Defense Council környezetvédelmi szervezet nemzetközi klímapolitikai igazgatóját.

Balázs Péter magyar külügyminiszter szerint nem baj, ha a világ nem egy, hanem két lépésben oldja meg az éghajlatváltozás problémáját, hiszen ez nem csak globálisan, hanem magán az Európai Unión belül is kétlépcsős a folyamat. Balázs Brüsszelben, az EU-országok hétfői külügyminiszteri tanácskozása után beszélt a decemberi koppenhágai klíma-világkonferenciára való felkészülésről. Azt mondta: az uniós külügyminiszterek egyetértenek abban, hogy az uniónak "egységes és erős álláspontot" kell képviselnie Koppenhágában.

Az új klímaszerződés a kiotói egyezményt váltaná fel, amely 2012-ig szabta meg a gázkibocsátás-csökkentést, vagyis - elvileg - eddig van idő a megkötésére. Az már más kérdés, hogy sok aláíró állam várhatóan nem teljesíti még a kiotói szerződésben vállalt célokat sem. Arról, hogy a többi résztvevő mit szól a csúszáshoz, 40 ország hétfőn ugyancsak Koppenhágában tárgyalóasztalhoz ült környezetvédelmi minisztereinek tanácskozása után derülhet ki.

Az Independent szerint környezetvédelmi csoportok és a klímaváltozás által leginkább fenyegetett országokat várhatóan feldühíti a csúszás. Attól tartanak ugyanis, hogy ha most el lehet halasztani az egyezmény megkötését, akkor nincs garancia arra, hogy máskor nem teszik majd ugyanezt.

Bruce Bueno De Mesquita New York-i politológus-professzor szerint eleve kudarcra van ítélve az egész klímaharc. De Mesquita a Foreing Policy tekintélyes amerikai magazinban megjelent cikkében - egy általa kidolgozott játékelméleti modell alapján - azt állítja, hogy világ vezetői egyre keményebb és keményebb klímaügyi célkitűzésekkel fognak előállni, amelyeknek egyre alacsonyabb lesz a támogatása, és - akárcsak a kiotói szerződést - alig valaki fogja betartani. Körülbelül 2100-ra el is enyészik az erre irányuló politikai akarat. De Mesquita szerint a klímaváltozás problémáját nem a politikusok, hanem az új technológiák fogják megoldani.

(origo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések