FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Politikailag erős biztosjelölteket sürgetnek
Politikailag erős tagot kell küldenie minden európai uniós tagországnak az Európai Bizottság következő testületébe, hiszen a bizottság és az unió szavahihetőségéről van szó - hangoztatta Szájer József (Fidesz), az Európai Parlament néppárti frakciójának elnökhelyettese Joseph Daul frakcióelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján kedden Brüsszelben.
Létrehozva: 2009. november 17., 16:59

Olyan bizottságra van szükség, amely őrködik a polgárok, generációk és tagországok közti szolidaritás biztosításán, lépéseket tesz egy biztonságosabb Európa érdekében, szerepet játszik a kutatás és innováció ösztönzésében, illetve a többi intézménnyel együtt dolgozik a nemzetközileg is erős EU építésében. A biztosoknak Daulék szerint a fenntartható gazdasági fejlődést a szociális piacgazdaság elvei alapján kell elképzelniük, a szabadság, szolidaritás és közös felelősség elvének megfelelően.

Daul és Szájer megerősítették, hogy olyan jelöltet a frakció nem tud elfogadni, aki valamikor elnyomó rezsimmel állt kapcsolatban, illetve, aki nem demokratikus kormány vagy politikai mozgalom tagja volt, vagy olyan mozgalomé, amelyet korrupció bélyegzett meg.

Hozzátették: az eddig bejelentett jelöltek alkalmasságáról korainak tartják még véleményt mondani, először részletesen elemzik a jelöltek múltját és a majdani meghallgatásokon vázolandó biztosi elképzeléseiket. "Nincs szó boszorkányüldözésről", minden jelöltet az említett értékelési folyamat alapján kívánnak majd minősíteni - fogalmazott Daul.

Az Európai Parlament szakbizottságai minden egyes biztosjelöltet meghallgatnak majd, amint az új végrehajtó testület összeállításának folyamata befejeződik. Az EP elvben csak az Európai Bizottság egészét tudja jóváhagyni vagy leszavazni, de korábbi példák azt mutatják, hogy háttéralkuk keretében a parlament egy-egy biztos esetében is változtatásra tudja késztetni az érintett tagországot vagy José Maneul Durao Barroso európai bizottsági elnököt.

Daul szerint, ha képviselőcsoportjuknak (amely a legnagyobb az EP-ben) valamely jelölttel "problémája lesz" a parlamenti meghallgatások során, az az egész bizottság jóváhagyását hetekkel késleltetheti a jövő év elején. Ez "technikai kérdés", mert akkor újabb meghallgatásra lehet szükség - mutatott rá az elzászi politikus.

Magyar újságíróknak Szájer József elmondta: a magyar jelölt, Andor László esetében a Fidesz nem elsősorban a fentebb említett kritériumok szempontjából aggódik, hanem azért, mert nincs mögötte kormányzati tevékenység vagy uniós intézményekben szerzett tapasztalat. Esetében nem annyira a brüsszeli bizottság erőssége, inkább Magyarország pozíciójának gyengülése kelt aggodalmat a Fidesz delegációjában - fejtette ki Szájer.

Ugyancsak kedden különböző EP-frakciók több női képviselője közös sajtótájékoztatóján azzal fenyegetőzött, hogy ha nem lesz legalább nyolc nő a biztosjelöltek között, nemmel szavaznak vagy tartózkodnak az új bizottság jóváhagyásáról tartandó voksoláson. A liberális, szocialista és zöld képviselők elfogadhatatlannak tartották, hogy a jelenleg rendelkezésre álló információk szerint esetleg csak három nőt jelölnek a brüsszeli bizottság új testületébe.

Emlékeztettek, hogy Barroso maga is kérte a tagországok vezetőit: lehetőleg a gyengébb nem képviselői közül is jelöljenek biztost. Visszautaltak arra a korábbi EP-képviselői kérésre is, hogy minden tagország két jelöltet - egy férfit és egy nőt - ajánljon Brüsszelnek.