fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az olaszok lepipálnak szelektív gyűjtésben is
2009. november 18., 10:32
Egy-két éve láttuk, hogy a nápolyi és szicíliai szemétmaffia miatt városok élete bénult meg a kidobott háztartási szeméttől, a zárva tartott lerakóktól és a szemet csípő mérgező füsttől. Ma már a déli tartományokban is jól kiépített a szelektív gyűjtés, sőt van amiben még Nápoly is leelőzött minket.

Országos szinten elmondható, hogy Olaszországban a nagyobb közintézmények és a bevásárló központok is különböző ösztönzőkkel segítik a hulladékok külön gyűjtését. Újratölthető öblítős, mosószeres falkonok és automata töltő rendszer a pénztárca védelméért, lebomló és visszaváltható zacskók a kevesebb hulladékért. Apró lépésnek tűnhet, de mégis mérföldkő, mert elindított egy folyamatot, amivel a fogyasztói igény is változásra bírható.

Így működik a közszolgáltatás egy átlagos lombardiai kisvárosban:

Észak-Olaszország egy kis településén, a kevesebb mint 5000 lakosú Caronno Varesinoban a szemétdíj ellenében a differenciált hulladékát a kukásautó hetente kétszer elszállítja, kap egy névre szóló mágneskártyát, amivel a helyben található zárt, őrzött, sorompóval védett hulladékgyűjtő udvar látogatható. Itt a nyitvatartási időn belül mennyiségileg egy tág határon belül lerakható külön konténerben zöld hulladék (kerti nyesedék, fű), építési-bontási, fa (pl. ablakkeret, ládák), papír, hullámpapír, műanyag flakon, üveg (színtől függetlenül vegyesen), fém, elektronikai hulladék (monitor, PC, tévé, mosó-, hűtőgép...stb.), fénycső, szárazelem, lejárt szavatosságú gyógyszer, használt étolaj és a válogatatlan, máshová nem sorolható háztartási, maradék hulladék. A leadott használt ruhát és mások számára hasznosítható használati tárgyakat heti rendszerességgel, általában keddenként válogatják a rászoruló marokkóiak. A hulladékgyűjtő udvar állandó személyzete takarít, segít a kipakolásban és a köztisztasági kis furgonon beérkező, utcai kukák tartalmát szétválogatja.

A közszolgáltató hetente kétszer szállítja el a más-más színű műanyag zsákban, külön gyűjtött kommunális szemetet, szerdánként pedig a komposztálható konyhai hulladékot. A szerves anyagot egy külön megvásárolandó speciális kb. 7 literes gyűjtőedényzetben kell gyűjteni. A tisztántartást segíti, hogy a barna kisvödörbe módosított kukoricakeményítőből készített zacskót kell tenni, ezt a közszolgáltató ingyen adja. A háztartási szemét zsákjaiért (lila a műanyag, sárga a papír) már fizetni kell egy lényegében jelképes összeget, ami legfeljebb a hulladékcsökkentést, de nem az illegális lerakást motiválja. Mindezért egy háztartás évi 120 eurót fizet, ami mondjuk a budapesti szemétdíjak és a szolgálatás minősége tekintetében elég kedvező. Budapesten egy 120 literes kuka heti egyszeri szállításáért közel 3000 forintot fizet egy fővárosi, s ha szelektíven szeretne gyűjteni, csak az otthonától távoli gyűjtőszigeteken és a 14 udvar egyikén teheti meg. S valljuk be, az emberektől nagyobb áldozatot követel a budapesti szelektív gyűjtés, mint a kényelmesebb háztól szállítás. Ráadásul több hulladékfajta nálunk egyszerűen hasznosítatlan marad.

A szemétdíj fizetése háztartásonként kötelező és annak mértéke a lakóterület (négyzetméter) nagyságával arányos , de figyelembevesznek szociális szempontokat is. Kedvezmények nélkül egy háztartás legfeljebb havi 10-15 eurót fizet.

Ez a példaként felhozott kisváros a színvonalas és elérhető árú szolgáltatással tartja fenn a köztisztaságot, sőt a cég mindig kitalál valami ösztönzőt. Persze először nem a bírsággal, hanem a kedvezménnyel, árcsökkentéssel él. Egy szomszédos kistelepülésen például 2008 májusától minden 2 évesnél fiatalabb gyermek után havi három lila zsákot ajándékoz a szolgáltató, a 65 éves vagy annál idősebb lakónak az éves minimális zsákcsomag szintén ingyen jár.

Nápolyban csodálkozva tapasztaltuk, hogy a vonatpályaudvartól kezdve a metróállamosokig, múzeumokig mindenhol több rekeszű az utcai gyűjtőedényzet. Ugyan változó, hogy mely városrészben mennyire korrekt a használata, mert van, ahol vegyes a tartalma, de összességében ahol kihelyezték, ott már elgondolkodnak a használatán, mert legalább el kell olvasni a tájékoztató táblát. Ha pedig a kukán köszönő felirat ismeri el a szemetet gondosan kidobó környezettudatosságát, az már eleve egy biztatás, jó érzés annak, aki betartotta a szabályokat. A szelektív gyűjtés széleskörű elterjedése mellett sajnos van szemét az utcákon, de az inkább a konténerek környékén a szétszóródó, vagy mellé lerakott zsákokból, szatyrokból származik. A piacos negyed utcáit esténként feltakarítják, ennek ellenére elszórtan látni hulladékot. Érdekes mód a közparkon szemetelést vagy alkoholivást tiltó tábláin cirill betűkkel is szerepel a felirat. Nagyszámú bolgár betelepülőt is látni a mindeféle náció között, dél kikötővároshoz illően rengeteg a vendégmunkás, menekült. A köztisztasági állapotok javultak az elmúlt évek során, látványos, ahogy a szelektív gyűjtő szigetek elterjedése segít, s remélhetőleg a használata is mindennapossá válik.

Egyébként a tömegközlekedési hálózat a hatféle kötöttpályás járműtípussal minden várakozást felülmúlt, ez is szolgálhatna jó példával a magyar kormánynak, mely a közúti személyszállítást favorizálja. A nápolyi közösségi közlekedésről még külön írunk.

(grennfo.hu)