fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Kisalföld interjúja Orbán Viktorral
2009. november 18., 16:53
Az ember úgy érzi, az arcátlanságnak nincs határa. Mindenki rendcsinálást és elszámoltatást vár - nyilatkozta a Fidesz elnöke Csornán.

- Úgy látom, az országot két dolog foglalkoztatja leginkább ezekben a hetekben: az új influenza és a válság. Kezdjük az elsővel. Ön beoltatta magát? - tettük fel a kérdést Orbán Viktor Fidesz-elnöknek, aki kedden párttaggyűlésen vett részt Csornán.

- A jövő héten fogom.

- A családja is megteszi?

- A gyerekeket már beoltották az iskolában. Egyedül a feleségem nem vállalkozott rá, mert soha nem oltatja be magát semmivel. Azt mondja, ő lesz a kontrollcsoport a családban.

- A Fidesznek van álláspontja az oltásról?

- Elmúltak már azok az idők, amikor párthatározatra volt szükség egy oltásról. Mindenki döntse el maga, mit kíván tenni.

- Mit cselekedtek volna másként H1N1-ügyben, ha a Fidesz kormányoz?

- Az oltás ügyében ugyanazok a bajok ütik fel a fejüket, mint bármely más területen: kiszámíthatatlanság, szervezetlenség, összevissza beszéd. Általában a határozott, iránymutató kormányzás hiányzik. Egy dologgal biztosan muszáj foglalkozni, de csak akkor, ha túl vagyunk a járványon: meg kell nézni, miért egy offshore cégtől rendelt vakcinát a kormány, és hogy ez okozott-e pluszköltséget. Nem volna helyes, ha kiderülne, hogy meglopnak bennünket oltás ürügyén. Ez azonban pénzügyi és nem egészségügyi kérdés.


- Ha már az önök esetleges kormányzásánál tartunk: mintha közmegegyezés lenne arról, hogy a Fidesz nyeri a 2010-es választást. Nem tart attól, hogy elbizakodottá válik a párt?

- Attól nem, de attól igen, hogy ha az emberek lefutottnak látnak egy mérkőzést, akkor nem akarnak benne részt venni. A demokrácia azonban nem arról szól, hogy melyik párt győz, hanem arról, hogy a választók szavazatukkal kijelölik, milyen irányba haladjon az ország.

- A csornai időközi választás első fordulójában is azért volt mindössze 22 százalékos a részvétel, mert az emberek lefutottnak tartották a meccset?

- Részben, de biztosan szerepet játszhatott benne az is, hogy az utóbbi időben a politika elfordult az emberektől. Emellett biztosan sokan azt kérdezték magukban, minek válasszanak néhány hónapra parlamenti képviselőt, amikor tavasszal úgyis új választásokat tartanak. Én azért vagyok most Csornán, hogy elmondjam, a választás becsületbeli ügy: a Fidesz szerint Magyarország egyetlen városa, egyetlen falva és egyetlen polgára sem maradhat parlamenti képviselet nélkül. Arról nem beszélve, hogy november végén sorsdöntő szavazás lesz az Országgyűlésben a költségvetésről. Volt már példa arra, hogy egyetlen vokson múlt az igen vagy a nem.

- Mennyi esélyt lát arra, hogy a Fidesz kétharmados többségbe kerül a parlamentben tavasszal?

- Csodaszámba menne, és én nem szeretek csodákat célként kitűzni. Józan, két lábbal a földön álló ember vagyok, csak az ésszerű kalkulációban bízom. Eszerint ha jól dolgozunk, megkapjuk az emberek többségének a támogatását és rossz kompromisszumok, azaz koalíciókötés nélkül tudunk kormányprogramot adni az országnak.

- Az ön első kormányzásához képest mit változtatna és mit tartana meg esetleges második miniszterelnöksége során?

- Tizenegy éve az ország nem úszott nyakig a korrupcióban. Ma lopnak, csalnak, hazudnak. A kormányzó elit a legszemérmetlenebb módon kifosztja, eladósítja, tönkreteszi az országot. Még ha nagy nehezen rács mögé is jut valaki, akkor ott is fizetést kap. Az ember úgy érzi, az arcátlanságnak nincs határa. Mindenki rendcsinálást és elszámoltatást vár: ha a következő kormány a törvények keretei között nem felel meg ennek, néhány hónap múlva szedheti a sátorfáját, akármilyen arányban is győzött. A következő parlamenti többségnek kutya kötelessége lesz, hogy a legvérlázítóbb ügyeket kivizsgálja, a nyilvánosság elé tárja, megnevezze a felelősöket, és megadja az igazságszolgáltatásnak a lehetőséget, hogy kiszabja a jogosan járó súlyos büntetéseket. Ez új elem 1998-hoz képest. Amit mindenképpen megtartanék, az a két fő irány: munkahelyeket kell teremteni és segíteni azokat, akik gyereket vállalnak.

- Milyen fő üzenetei lesznek a Fidesz választási kampányának?

- Nem tudom, hogy a kampányosok milyen szellemes mondatokat találnak ki. Én arról fogok beszélni, hogy rendet kell teremteni az országban, hogy mindenki, aki dolgozni akar, munkalehetőséghez juthat, és hogy a családokat meg fogjuk becsülni.

- Tölgyessy Péter, az ön korábbi frakciótársa a múlt héten úgy vélekedett, hogy itthon nem az MSZP, hanem a Jobbik, általában pedig a külföld lesz a leendő Fidesz-kormány legnagyobb ellenfele, amely mindennap szavaz Magyarországról, amikor állampapírt vásárol. Mit gondol erről?

- Tölgyessy Péter elfogult a mi javunkra, vele ellentétben nem hiszem, hogy lefutott lenne a választás. A külföldtől én egyáltalán nem tartok. A legnagyobb európai pártcsalád, az Európai Néppárt alelnökeként személyes jó viszonyban vagyok a nagy európai országok élén álló vezetőkkel Merkel asszonytól Sarkozy elnökig. Ami az állampapír-vásárlást illeti: Magyarország sikeres ország lesz, sokkal nagyobb kereslet mutatkozik majd a magyar állampapírok iránt, mint most.

- A csornai időközi választáson a Jobbik megelőzte az MSZP-t. Mit gondol a párt, és általában a szélsőségek erősödéséről?

- Ma az igazi küzdelem a józan ész politikája és a szélsőséges politika között zajlik. A Fideszen kívül nem nagyon látok senkit, aki a józan ész nevében cselekedne. Két szélsőséggel harcolunk egy időben. Az egyik az MSZP, hiszen az ország kifosztása, a korrupció, a jogállamiság leépítése a szélsőségesség kategóriájába tartozik. A másik, a Jobbik erőszakos szélsőség, és én az erőszak ellen vagyok. Azért szervezzük az államot, hozzuk létre a parlamentünket és a kormányunkat, hogy békés, nyugodt, kiszámítható, sikerre esélyt adó életünk legyen. A Jobbik mindennek a tagadása. Az MSZP a törvények fölé, a Jobbik a törvényen kívül helyezi magát. Világossá kell tenni, hogy Fidesz-kormányzás esetén lesznek az országban mindenkire vonatkozó szabályok, amelyek fölé vagy amelyeken kívül senki sem helyezheti magát.

(Hancz Gábor, Kisalföld)