fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Merre tovább, MSZP?
2009. november 23., 09:23
Lehet, hogy mégis végzetes lesz a szocialista pártra nézve, hogy Gyurcsány bukása után nem adta át a kormányrudat.

A jelek szerint büntettek a választók. A Fidesz két jelöltje kétharmados, illetve azt meghaladó arányban nyert a hétvégi választásokon. S mivel mind a két körzetben igen alacsony volt a részvételi arány, ez világos jelzés: a kormánypárt szavazói otthon maradtak, ezzel fejezve ki elégedetlenségüket. Túlnyomó többségükben azok mentek el szavazni, akik a szocialisták ellen tudtak szavazni (Csornán a Fidesz mellett a Jobbik, míg a Józsefvárosban az SZDSZ és az LMP kínált még alternatívát).

Hogy e kispártok is igen jelentős mértékben tudták meghaladni a közvélemény-kutatások által jelzett népszerűségüket, az is annak a jele, hogy protesztszavazásról van szó, s az ő szavazóik is leginkább az MSZP (kisebb részben pedig a Fidesz) ellen szavaztak rájuk.

Ha értelmezni akarjuk az eredményeket, az első szó természetesen arra vonatkozik, hogy óvatosan kell eljárnunk, ha általánosítani szeretnénk e számokból. Hiszen a két választás közül csak a csornai volt parlamenti, Józsefváros polgármestert választott, s az önkormányzat nyilván nem közvetlenül képezi le - legalábbis elvben - a nagypolitikát. Ám a vesztes szocialista polgármester-jelölt, Komássy Ákos épp arról panaszkodott, hogy az eredményben nem jelent meg különbség az országos arányokhoz képest. Ami viszont megint csak jelzés, hogy a pártját büntették a szavazással a választók.

Másfelől azért nem mérvadó igazán a jövő évi eredmények tekintetében a mostani választás, mert igen kevesen, a választók negyede járult csak az urnákhoz az adott választókerületekben is. Ez pedig azt jelenti, hogy igen erőteljesen tarolhattak az arányok a teljes választójogosultsággal rendelkező népesség pártpreferenciáihoz képest.

Ám ha óvatosak vagyunk, azért néhány következtetést talán levonhatunk a választási eredmények legszembetűnőbb vonásaiból. Az első az, amit meg kell állapítani, és a sajtóhírek vasárnap este ezt szinte kivétel nélkül meg is tették: hogy a Fidesz kiütéses győzelmet aratott. Főleg a józsefvárosi eredmény tűnik e szempontból figyelemre méltónak: ebben a kerületben igencsak erőteljes volt korábban a balliberális fölény.

Kocsis Máté fideszes jelölt itteni győzelme csakugyan új terület meghódítását jelenti a Fidesz számára. Egyben nagy felelősséget ró a polgármester vállára: kétharmados arányban megválasztott polgármesterként erős felhatalmazással rendelkezik, de a választók nyilván eredményeket várnak tőle, s a bizonyításra igencsak kevés ideje marad.

A csornai eredmény, ha lehet, még lesújtóbb a szocialisták számára. Gyopáros Alpár fideszes jelölttel szemben törpe minoritássá váltak. Lassan ahhoz az állapothoz közelítenek ők is, mint a szabad demokraták: vidéken kezd felszámolódni a bázisuk. Márpedig ez igencsak erőteljes jelzés arra vonatkozólag, hogy a pártvezetés valamit nagyon elpuskázhatott. Kérdés, hogy a párt gyaloghada mikor ismeri föl azt, hogy ha nem tesznek semmit, teljesen felemészti pártjukat elitjük önző és a párt érdekeivel is ellentétes vezetési módja.

Vagyis: a szocialisták ott állnak a nagy kérdés előtt: vagy képesek a megújulást belső erőből elkezdeni, vagy ha ezt lefojtja a pártvezetés, akkor bizony valószínűleg arra ítélik magukat, hogy a tavaszi választáson a választópolgárok mondják ki a fejük fölött az ítéletet. Ez esetben pedig azt sem lehet kizárni, hogy olyan megsemmisítő vereségben lesz részük, mint amit a lengyel szocialisták tapasztaltak meg, s ami a kommunista örökséget magával cipelő baloldal ottani teljes eltűnését eredményezte - legalábbis országos szinten.

De van még egy lehetséges tanulság: a hatalmi vákum bizony felerősítheti a kisebb pártokat. Hiszen a két nagy csatája bizonyos értelemben kioltja egymást (egy szocialista feltehetőleg nem fog átmenni a Fideszre szavazni, s ez fordítva is igaz), és a lecsorgó-elpergő szavazatokat a kis pártok (Jobbik, LMP, SZDSZ-MDF), ha elég ügyesen taktikáznak, begyűjthetik. Számukra a kihívás persze ott kezdődik, hogy tudnak-e megfelelő számú kopogtató cédulát gyűjteni, jelöltet és listát állítani ahhoz, hogy egyáltalán megjelenhessenek országos szinten.

Mindenesetre a jelek szerint a Gyurcsány-korszak egyre jobban látható eredménye a baloldal (MSZP-SZDSZ) teljes elhasználódása, ami jelentősen átrendezheti a hazai pártpalettát.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)