Grönlanddal és a Nyugat-Antarktikával ellentétben, melyek évente 273 illetve 132 milliárd tonna jeget veszítenek tömegükből, az Antarktika keleti része a rendkívül hideg időjárási viszonyoknak köszönhetően stabilnak bizonyult az elmúlt évek során.
2006 óta azonban itt is évi 57 milliárd tonna veszteséget regisztráltak. A klímaváltozás szerepében és magában a kutatás eredményében sem lehetnek ugyanakkor biztosak a kutatók, mert kételyek merültek fel a tömegváltozás kiszámításához szükséges, izosztatikus sugárzást mérő modellek pontosságával kapcsolatban.
Ráadásul a globális felmelegedés ténye itt nem indokolhatja a jég olvadását, hiszen a hőmérséklet jóval fagypont alatt marad. A tömegváltozás összefüggésben állhat a jégtakaró alatt található tavak vízkészletének felszínre törésével is, mely gyorsítja a gleccserek folyamát az óceán felé -mutatott rá Leigh Stearns kutató. A NASA kutatói emlékeztettek arra, hogy a sarki jégtakarók teljes felolvadása 50-60 méterrel növelheti a tengerszintet.