fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kulcsár: a K&H támogatta az MSZP választási kampányát
2003. szeptember 3., 07:49
Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár kérésére Kulcsár Attila - még mint a K&H Bank Rt. ügyvezető igazgatója - feljegyzést készített, amelyben főleg a készülő brókerbotrány MSZP-t érintő vonatkozásairól számolt be - tudta meg a Magyar Nemzet. A pénzmosás gyanújával őrizetbe vett szír El Abed Hasan ügyvédje elmondta: védence a rendőrségen tagadta bűnösségét, és azt vallotta, hogy egy román-kínai üzlet finanszírozásában vállalt testvérével közvetítő szerepet.

A Magyar Nemzet információi szerint Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár az általa említett negyed óránál lényegesen hosszabb beszélgetést folytatott Kulcsár Attilával, mi több, még arra is megkérte a brókert, hogy készítsen írásbeli összefoglalót az ügy összefüggéseiről. A lap úgy tudja, Tóth főképpen a készülődő botrány szocialista vonatkozásaira volt kíváncsi. A Kulcsár Attila által írt összegzést a Magyar Nemzet értesülései szerint egy ismert ügyvéd juttatta el a nemzetbiztonsági államtitkárhoz.
A lap birtokába került feljegyzés másolata szerint Kulcsár kifejtette: "körülbelül három évvel ezelőtt a K&H Befektetési Rt.-n, majd később a K&H Equities Rt.-n belül kiépítettem egy szövevényes, csak számomra átlátható bonyolítói rendszert". A bróker kitért az MSZP-hez kapcsolódó pénzügyi tranzakciókra és kötődésekre. E szerint "a 2002. évi választásokat megelőzően felkerestek a jelenlegi kormány magas rangú vezetői, hogy támogassam a választási kampányukat, és vegyek részt pénzügyi bonyolításaikban is. Én ennek eleget is tettem, mivel baráti szálak kötöttek hozzájuk. A K&H és a Britton is támogatta pénzügyileg az MSZP választási kampányát". Kulcsár név szerint említett szocialista politikusokat. Beszámolt arról, hogy melyik polgármester, illetve képviselő kampányának a finanszírozásáról tud.
Szólt arról is, hogy egy szocialista államtitkárral a kormányváltás után találkozott, akivel szoros üzleti kapcsolatot alakított ki. Hozzátette, hogy ezután több informatikai közbeszerzési ügyben vett részt mint pénzügyi finanszírozó. Kulcsár egyebek mellett kitért egy csúszópénzügyletre, amelyben érintett egy jelenlegi miniszter és egy államtitkár.

Emlékezetes, Kulcsár Attila a nemzetbiztonsági államtitkárral történő kapcsolatfelvétele után szabadon távozhatott az országból. A brókert később Bécsben, osztrák rendőrök közreműködésével sikerült csak elfogni, ám azt nem tudni, hogy mikor kerül Magyarországra és mikor tudják kihallgatni a hazai nyomozók.
A Kereskedelmi és Hitelbank Rt. brókercégénél folyó visszásságoknak érintettjei voltak Kulcsár Attila kiemelt ügyfelei, akik jóval a piaci kamatok feletti összegeket vártak a befektetéseik után. A VIP-listán szereplő cégek, magánszemélyek túlnyomó többsége valamilyen formában a Magyar Szocialista Párthoz köthető.
Így például Karl Imre volt MSZP-s honatya, Endrényi Éva, Kovács László szocialista pártelnök közeli ismerőse és Garamszegi Gábor volt MSZP-s fővárosi képviselő. Mások mellett a kiemelt ügyfelek közé tartozott még a Népszava jelenlegi, illetve korábbi tulajdonosa, vagyis az ESMA Kft. és Börcsök Dezső, Kodela László volt helyettes államtitkár, Pintér Dezső, a tv2 első embere, a közszolgálati televízió riporterének, Forró Tamásnak az érdekeltségébe tartozó Tízezer Kft., a Gyurcsány Ferenc sportminiszter által létrehozott Altus Befektetési Rt., valamint Alexandru Mudurának, Medgyessy Péter miniszterelnök nagyváradi barátjának a fia.
Szintén nem vet jó fényt a jelenlegi kormánypártokra, hogy a sikkasztással gyanúsított Kulcsár Attila fényképes igazolványt kapott a Miniszterelnöki Hivataltól, így szabad bejárást élvezett az államapparátus vezetőihez. A belépő kiállításáról egyébként a már említett Kodela László mint helyettes államtitkár intézkedett.
Megfigyelők azonban a kormány számára legkínosabb momentumként a brókercéghez szabálytalanul átfolyatott állami milliárdokat említik. Mint ismeretes, az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. 13 milliárd forintot bocsátott Kulcsár Attila rendelkezésére. Az ügy kapcsán lemondásra kényszerült a meghamisított, visszadátumozott szerződéseket lobogtató vezérigazgató, Bitvai Miklós, ám továbbra is a posztján maradhatott a tranzakcióról sokak szerint szintén tudó Bodnár Zoltán, aki az ÁAK vezető tisztségviselője és a Nemzeti Autópálya Rt. első embere.
Bodnárt egyébként korábban Szász Károly egyik lehetséges utódjaként emlegették. Az ügylet kapcsán Csillag István felelőssége is felvetődött, ám a gazdasági és közlekedési miniszter elhárította a személyét érintő kijelentéseket.
A szocialisták számára mind kellemetlenebb ügyben több MSZP-s politikus, illetve maga a miniszterelnök is egyre gyakrabban támadja a botrányt kirobbantó Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét, mondván: a PSZÁF szeme előtt sikkasztottak el több milliárd forintot. Medgyessy Péter azután indított látványos offenzívát a szervezet elnöke ellen, miután fény derült arra, hogy az általa vezetett Inter-Európa Bank Rt.-t pénzmosás gyanúja lengte be.
A Magyar Nemzet úgy tudja, az MSZP és az SZDSZ megegyezett Szász mielőbbi menesztésében.

Magyar Nemzet