A Katapult Mentorprogramot az OKM hozta létre 2005-ben azért, hogy segítse a hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású fiatalokat, felsőfokú tanulmányaik elvégzésében. A Mentorprogram az OKM Esélyegyenlőségi Főigazgatósága alá tartozott, amely a programban résztvevők 2008-tól drasztikusan megnövekedett létszáma ellenére sem szánt 30 millió forintnál többet a program egész évi működtetésére, illetve a tavalyi évre vonatkozó kiemelt ösztöndíja k kifizetését is megtagadta - emlékeztetett Ékes Ilona. Elmondta: Nagy Attila, a program korábbi vezetője szerint az OKM Esélyegyenlőségi Főosztályának vezetője, Borovszky Tímea pénzügyi visszaélésekbe keveredett az ügyben, ezért 2009 elején vizsgálatot kezdeményezett Hiller István tárcavezetőnél.
A fideszes politikus felhívta a figyelmet: a belső vizsgálatot márciusában rendelte el a miniszter. Az OKM-ből kiszivárgott dokumentumok tanúsága szerint nem csak Borovszky Tímeához, az Esélyegyenlőségi Főigazgatóság vezetőjéhez köthető cégek részesedtek a romaintegrációra szánt milliós nagyságrendű pályázati forrásokból. Egyes feltételezések szerint, az Útravaló ösztöndíjprogram jelentős hányada a főigazgatóság munkatársainak cégeinél landolt - hangsúlyozta.
Az OKM 2009 szeptemberében zárta le a belső vizsgálatát - folytatta Ékes Ilona, majd a tárca közleményéből idézett: "a vizsgálat megállapította, hogy az Esélyegyenlőségi Főigazgatóság által kezelt és felügyelt szakmai programok megfelelően működnek, emellett azonban a szakterület szervezettsége, iratkezelési eljárása és gyakorlata, a finanszírozások előkészítése és lebonyolítása, valamint a beszámoltatás és ezzel összefüggő ellenőrzés számos hiányossággal terhelt."
Pontosan milyen hiányosságokat tárt fel az OKM belső vizsgálata a Mentorprogram ügyében? Név szerint mely munkatársakat részesítette Miniszter Úr megrovásban, és írásbeli figyelmeztetésben, s milyen indokokkal? Megfelel-e a valóságnak az a hír, hogy a csalás és vesztegetés gyanújába keveredett Borovszky Tímea, volt főigazgató fél éven át a munkavégzés alól fel volt mentve, ám ezen időszakban is megkapta fizetését az OKM-től? Összesen hány forint jövedelemre tett szert így Borovszky Tímea? Megfelel-e a valóságnak az a hír, hogy a Borovszky-botrány kapcsán Ön az OKM egyetlen munkatársát sem mentette fel állásából? Igaz-e hogy a Borovszky-botrány ügyében az ügyészség meghosszabbította a nyomozást? Pontosan mely cégek részesedtek az Útravaló ösztöndíjprogram forrásaiból a vizsgált időszakban? Kijelenti-e Miniszter Úr, hogy ezek egyike sem köthet ő az OKM munkatársaihoz? - fordult kérdéseivel az oktatási és kulturális miniszterhez.
Válaszában Hiller István kiemelte: a romák kérdése Magyarország jelenének, jövőjének egyik sarkalatos pontja. Integrálásuk csupán oktatási intézkedésekkel nem vihető végbe, ám ezek elhagyása is elképzelhetetlen. A kormány célja e téren az, hogy minél több roma fiatal szerezzen szakképesítést vagy diplomát. Futó programjaink ezt meg is valósítják - közölte a politikus.
A felsőoktatási Mentorprogramot érintő feljelentésből a vizsgálat során kiderült: egy pont kivételével egyoldalú, rosszhiszemű megállapítások voltak. Az iratkezelési eljárásban fellelt hiányosságok ügyében nyomozás folyik, annak állásáról a rendőrséget lehet megkérdezni - fogalmazott a miniszter. Az Esélyegyenlőségi Főigazgatóság vezetője a hatályos jogszabályoknak megfelelően, felfüggesztése alatt is részesül fizetésében - tette hozzá.
Viszontválaszában Ékes Ilona nyomatékosította: ha a miniszter valóban csak azért rendelte el a vizsgálatot - mint ahogy ezt a megbízott miniszteri biztos korábban hangoztatta -, hogy még a gyanú árnyéka se vetüljön a Főigazgatóságra, akkor miért folytat az ügyészség több hónapos nyomozást? Válaszát ennek értelmében nem fogadom el - húzta alá a fideszes képviselő.
A kormányt támogató parlamenti többség végül elfogadta a miniszteri választ.